Pri abscese alebo perianálnom abscese sa v tkanivovej dutine hromadí hnisavá tekutina. V análnej oblasti môže absces viesť k silnej bolesti. V závislosti od veľkosti análneho abscesu môže správna liečba rýchlo znížiť nepríjemné pocity a tiež zmierniť vaše vlastné ťažkosti.
Príznaky análneho abscesu
Análny absces spôsobuje nielen bolesť, ale je viditeľný aj na celkovom zdravotnom stave. Typické príznaky môžu mať rôznu závažnosť v závislosti od veľkosti a umiestnenia abscesu v análnej oblasti:
- stredne silné až silné nepríjemné pocity pri pohybe a sedení
- lokálny opuch a začervenanie okolitej kože
- silná bolesť počas vyprázdňovania
- celková malátnosť až horúčka a zimnica
Kto môže dostať análny absces?
Väčšinu pacientov tvoria muži a ženy vo veku 30 až 50 rokov. Avšak análny absces sa vyskytuje výrazne častejšie u mužov ako u žien.
Príčiny análneho abscesu
Análny absces zvyčajne vzniká v dôsledku zápalu tzv. pachových žliaz, ktoré sa nachádzajú v sliznici análneho kanála. Ak sa do žliaz dostanú zárodky z čreva, dôjde k ich zápalu. V dôsledku zápalu okolité tkanivo napučiava, a tak sa v ňom nahromadí hnis. Análny absces je prevažne tvrdý a opuchnutý. Bolesť je spôsobená tlakom na zapálenú oblasť.
Liečba análneho abscesu
Najlepšie riešenie na vyliečenie análneho abscesu závisí od jeho veľkosti. Najmä väčšie a rozsiahle abscesy spôsobujú silné bolesti, preto sa pacienti operujú v krátkom čase.
Ktorý lekár je zodpovedný za análny absces?
V prípade análneho abscesu je správnou kontaktnou osobou proktológ ako špecialista na ochorenia konečníka. V prípade menších abscesov sa možno obrátiť aj na rodinného lekára.
Ako sa lieči análny absces?
Aby sa pacientovi rýchlo uľavilo, je často najlepšou možnosťou otvorenie abscesu. Všeobecne sa vykonávajú tieto liečebné postupy:
- Menšie análne abscesy: Používa sa tzv. trakčný krém, ktorým sa snažíme vytiahnuť hnisavú tekutinu z dutiny. Tieto krémy obsahujú dechtové produkty a aplikujú sa lokálne niekoľkokrát denne.
- Stredné análne abscesy: Sterilné kanyly sa používajú na mierne otvorenie abscesu počas punkcie. To umožní hnisavej tekutine vytiecť a absces sa zmenší. Tlak a bolesť sa zmiernia.
- Veľké análne abscesy: V týchto prípadoch je potrebná operácia. Počas tejto liečby sa tkanivová dutina otvorí na väčšej ploche. To umožní hnisu dobre odtekať, čím sa absces zmenší.
Pacienti by sa v žiadnom prípade nemali pokúšať otvoriť alebo vytlačiť ranu sami. Ak sa pri otvorení rany dostanú zárodky nekontrolovane do okolitého tkaniva, budú rozptýlené v tele. V dôsledku toho môže dôjsť k otrave krvi alebo nahromadeniu hnisu v iných častiach tela, čo môže ohroziť život.
Čo sa deje počas operácie análneho abscesu?
Operácia análneho abscesu sa vykonáva v čiastočnej alebo celkovej anestézii. Lekár vyreže dlhý otvor v abscese. Sekrét odtečie cez otvor pomocou drénu. Potom sa odstráni zapálené tkanivo a abscesová dutina sa vyčistí. Odvodnenie a vyčistenie zabráni tomu, aby patogény z abscesu spôsobili bakteriálny zápal v okolitých oblastiach. Po operácii sa absces neuzatvára stehom, aby sa zabránilo opätovnému usadeniu zárodkov, a tým vzniku nového análneho abscesu.
Aké je ošetrenie rany po operácii análneho abscesu?
Po operácii je veľmi dôležitá správna starostlivosť o rany. Najprv sa rana prekryje obkladom alebo podložkou. Ranu treba umývať aspoň trikrát denne a dodatočne po každej stolici. Na tento účel je vhodnejšie používať podkožku s filtrovanou vodou. Vhodný je však aj bidet. Denná výmena krytia rany lekárom alebo pacientom je povinná. Na zmiernenie bolesti sa môžu užívať ľahké lieky proti bolesti.
Ako môžem podporiť hojenie po análnom abscese?
Hojenie análneho abscesu po punkcii alebo chirurgickom zákroku môže pacient výrazne podporiť. Pravidelné sedacie kúpele s teplou vodou alebo vhodné domáce prostriedky pomáhajú uvoľniť a zmierniť bolesť. Strava by sa mala vedome zmeniť na produkty, ktoré podporujú jemnú stolicu. Ako prostriedok proti opuchom sa môžu používať aj plevy psyllia. Treba sa vyhýbať mäsu a vláknine. Nadmerná hygiena intímnymi sprejmi alebo silnými čistiacimi vodami by poškodila hojenie rany.
Aké domáce prostriedky pomáhajú pri análnom abscese?
Samotné domáce prostriedky nemôžu vyliečiť análny absces. Sú veľmi dobré na liečbu po punkcii alebo operácii. Harmanček a [vilín]() sa môžu používať ako sedacie kúpele alebo obklady. Ich protizápalové a hojivé vlastnosti znižujú infekcie a zmierňujú bolesť.
Môže sa análny absces zahojiť sám?
Niekedy sa stáva, že sa absces otvorí sám. V takom prípade z rany vyteká hnisavá tekutina, ktorá spôsobuje silné [svrbenie]() a podráždenie kože v análnej oblasti. Preto je potrebné kožu a ranu dôkladne očistiť vodou. Potom použite sedacie kúpele a obklady na podporu odtoku sekrétu a hojenia rany. Ak sa absces okamžite opäť uzavrie, možno použiť trakčnú masť.
Ako dlho trvá hojenie po operácii?
Hojenie rany závisí od starostlivosti o ranu a veľkosti abscesu. Po šiestich až ôsmich týždňoch je však rana z veľkej časti opuchnutá. Do konečného zahojenia môže uplynúť niekoľko týždňov až mesiacov.
Ako sa diagnostikuje análny absces?
Lekár môže často diagnostikovať análny absces prostredníctvom fyzikálneho vyšetrenia. V niektorých prípadoch však môže byť potrebné aj zobrazovacie vyšetrenie, napríklad ultrazvuk alebo počítačová tomografia (CT).
Ako vyzerá análny absces?
Análny absces sa môže prejaviť ako bolestivá, opuchnutá masa v blízkosti konečníka. Koža okolo abscesu môže byť červená a teplá a z abscesu môže niekedy vytiecť hnis.
Môžete zabrániť análnemu abscesu?
Neexistuje absolútna záruka, že sa análnemu abscesu predíde, ale dobrá hygiena môže znížiť riziko. Ľudia s vyšším rizikom, ako sú diabetici alebo ľudia s oslabeným imunitným systémom, by mali pozorne sledovať svoj zdravotný stav a v prípade výskytu príznakov včas vyhľadať lekára.
Ako dlho trvá zotavenie z drenáže abscesu?
Doba zotavenia sa líši v závislosti od veľkosti a umiestnenia abscesu a celkového zdravotného stavu pacienta. Úplné zahojenie abscesu môže trvať niekoľko dní až týždňov.
Môže sa análny absces opakovať?
Áno, je možné, že sa análny absces zopakuje, najmä ak sa nelieči jeho príčina, napríklad chronické ochorenie čriev alebo fistula.
Aký je rozdiel medzi abscesom a fistulou?
Absces je dutina vyplnená hnisom spôsobená infekciou. Fistula je abnormálny kanál alebo priechod medzi dvoma orgánmi alebo medzi orgánom a povrchom kože. Absces konečníka môže viesť k análnej fistule, ak sa vytvorí kanál do kože alebo konečníka na odtok hnisu.
Existujú určité potraviny, ktorým by som sa mal vyhnúť, ak mám análny absces?
Neexistujú žiadne špecifické potraviny, ktorým by ste sa mali vyhýbať, ak máte análny absces. Vyvážená, výživná strava však môže pomôcť udržať váš imunitný systém silný a podporiť hojenie.
Ako časté sú análne abscesy?
Abscesy konečníka sú pomerne časté. Môžu postihnúť ľudí v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa vyskytujú u dospelých v mladom až strednom veku.
Rozdiel medzi análnymi abscesmi a hemoroidmi
[Hemoroidy]() a análne abscesy sú dve rôzne ochorenia, ktoré postihujú análnu oblasť, a niekedy sa môžu navzájom zamieňať, pretože môžu mať podobné príznaky, ako je bolesť, opuch a niekedy krvácanie. Tu sú uvedené niektoré rozdiely a možné súvislosti:
- Hemoroidy sú rozšírené, opuchnuté cievy v konečníku a ritnom otvore, ktoré môžu spôsobovať bolesť, [svrbenie]() a niekedy aj krvácanie počas stolice. Môžu byť spôsobené zvýšeným tlakom v dolnej časti konečníka, často v dôsledku zápchy alebo počas tehotenstva a pôrodu.
- Análny absces je hnisom naplnená dutina, ktorá sa vytvorí v blízkosti konečníka alebo v konečníku a je zvyčajne spôsobená bakteriálnou infekciou. Análne abscesy môžu byť veľmi bolestivé a často ich sprevádzajú ďalšie príznaky, ako je horúčka a celková malátnosť.