Huba na nechtoch nielenže vyzerá nevzhľadne, ale môže spôsobiť aj bolesť, ak sa nelieči. Hubová infekcia môže postihnúť nechty na rukách aj na nohách. Ochorenie, ktoré sa latinsky nazýva onychomykóza, sa vyskytuje často a na celom svete ním trpí približne každý piaty dospelý človek.
Príznaky plesne nechtov
Nechty na rukách a nohách sú vyrobené z rohoviny, ktorá obsahuje vysoký podiel keratínu. Táto rohovinová vrstva zvyčajne tvorí dobrú ochranu proti prenikaniu patogénov, ako sú plesne alebo baktérie. Ak je zrohovatená vrstva poškodená alebo menej stabilná, môžu do nej preniknúť baktérie a plesne.
Ako spoznám hubu na nechtoch?
![nagelpilz2.jpg]( =1400x940)
Od predného okraja postihnutého nechtu sa sfarbenie šíri po celej ploche. V dôsledku toho sa huba nechtov prejavuje nasledujúcimi príznakmi:
- matné, mliečne sfarbené nechty v počiatočnom štádiu
- krehké nechty a odštiepenie jednotlivých vrstiev nechtu
- svetlé pruhy alebo škvrny
- žltkasté až hnedé sfarbenie alebo škvrny
- hrubšia nechtová platnička
- Zápal nechtového lôžka
- sčervenanie okolitej kože
Veľkou výhodou je diagnostikovať nechtovú hubu už v počiatočnom štádiu, keď nechty strácajú lesk a sú zakalené. V tomto momente môže rýchlo začatá liečba výrazne skrátiť trvanie liečby.
Je huba na nechtoch nebezpečná?
Onychomykóza nie je život ohrozujúce ochorenie, ale môže spôsobiť nepríjemné následky. Ak sa huba na nechtoch nelieči včas, môže sa rozšíriť na ostatné nechty. V konečnom štádiu huba necht rozožerie a ten odumrie. Bolesť sa šíri z končekov prstov na rukách a nohách. Každodenné pohyby, ako je uchopenie prstami alebo chôdza, sú sprevádzané bolesťou. Okrem toho môže pleseň nechtov spôsobiť ďalšie komplikácie. Na jednej strane sa huba môže rozšíriť z nechtu do tela. Zároveň v konečnom štádiu plesne nechtov často dochádza k drobným poraneniam kože. Cez ne sa môžu do tela dostať vírusy a baktérie a spôsobiť zápal.
Môže pleseň nechtov spôsobiť aj čierne sfarbenie?
Huba na nechtoch sa môže prejaviť aj čiernym zafarbením nechtov. Ak huby preniknú do zrohovatenej vrstvy a zanechajú malé dutinky, necht sčernie. Podobne aj špeciálny typ huby, tmavopigmentovaná vláknitá huba Neoscytalidiumdimidiatum, môže spôsobiť čierne zafarbenie nechtov. Hovorovo sa to často označuje ako čierna huba na nechtoch. Huba nechtov s čiernym sfarbením však nie je nebezpečnejšia ako iné typy. Liečba je tiež rovnaká ako v prípade bielej huby na nechtoch.
Príčiny plesne nechtov
![nagelpilz3.jpg]( =1400x940)
Huby nechtov zvyčajne spôsobujú vláknité huby nazývané dermatofyty. V zriedkavých prípadoch môžu infekciu spôsobiť aj kvasinky a mazové huby. Vláknité huby milujú teplé a vlhké prostredie, aké je na povrchu kože. Keratín je pre tieto huby dôležitým základom života. Nechty na rukách a nohách s vysokým obsahom keratínu preto ponúkajú ideálne podmienky na život.
Odkiaľ pochádza huba na nechtoch
S hubami sa v každodennom živote stretávame na mnohých miestach. Väčšinou sú plesne nechtov dôsledkom existujúceho ochorenia, napríklad neliečenej infekcie atletickej nohy. Ale aj malé ranky na nechtoch alebo na koži môžu byť dobrým miestom vstupu huby. Teplo a vlhkosť sú obzvlášť priaznivé pre rast plesní. Preto sa dermatofyty zvyčajne prenášajú na týchto miestach:
- Bazény, sauny a kúpele
- šatne, sprchy a športové podložky pre bosé nohy vo fitnes štúdiách
- koberce v hotelových izbách
- na všetkých miestach, kde sa požičiava obuv, ako sú horolezecké telocvične, požičovne lyží atď.
- v obchodoch s obuvou
Rizikové skupiny pre plesne nechtov
![nagelpilz4.jpg]( =1400x940)
Nie každé malé poranenie vedie okamžite k vzniku plesne nechtov. Oslabený imunitný systém alebo zlý krvný obeh sú najčastejšími rizikovými faktormi zvýšeného rizika infekcie. Preto je u starších ľudí vyššia pravdepodobnosť, že sa týmto ochorením nakazia. Obzvlášť pozorní by mali byť ľudia s nasledujúcimi už existujúcimi ochoreniami:
- Oslabený imunitný systém
- Cukrovka
- psoriáza
- poruchy krvného obehu
- potenie nôh
Vyskytujú sa plesne nechtov rovnako často na prstoch na nohách aj na rukách?
Ľudia sa častejšie dostávajú do kontaktu s cudzími predmetmi prstami. Zároveň sú ruky suchšie a častejšie sa umývajú. Na druhej strane prsty na nohách sú často v obuvi, kde je vlhké prostredie. Preto sa plesne na nechtoch na nohách vyskytujú častejšie ako na prstoch.
Liečba húb na nechtoch
![nagelpilz5.jpg]( =1400x940)
Huba na nechtoch nezmizne bez liečby. Pri plesni nechtov je dôležité včasné odhalenie, pokiaľ možno v počiatočnom štádiu. Čím skôr sa huba začne liečiť, tým kratšie má trvanie. Vo všeobecnosti sa pacienti musia pripraviť na zdĺhavú liečbu, ktorá si od pacienta vyžaduje aj určitú disciplínu.
Ktorý lekár pre huby na nechtoch?
Kontaktnou osobou pre plesňové infekcie nechtov je rodinný lekár. Čím rýchlejšie začnete liečbu, tým ľahší a rýchlejší bude proces hojenia. Dermatológ môže tiež stanoviť spoľahlivú diagnózu pomocou mikroskopických a laboratórnych testov a vylúčiť iné príčiny príznakov.
Čo urobí lekár pri podozrení na nechtovú hubu?
Pri liečbe plesne nechtov je dôležité poznať pôvodcu plesne. To umožňuje použiť cielený antimykotický prostriedok. Dermatológ opatrne odoberie vzorku z postihnutej časti nechtu lekárskym vrtákom. Pomocou mikroskopu môže jednoznačne diagnostikovať hubu nechtov. Aby bolo možné priradiť typ huby, dermatológ zo vzorky v laboratóriu pripraví hubovú kultúru. Na tento účel sa vzorka nechtu naočkuje živným roztokom a urýchli sa rast huby. Moderné laboratóriá už dokážu určiť typ huby pomocou genetickej analýzy (PCR test) a skrátiť tak čas do liečby.
Čo pomáha proti plesni nechtov?
![nagelpilz6.jpg]( =1400x940)
Liečba v podstate závisí od štádia ochorenia. Používajú sa antimykotiká, ktoré ničia huby. V počiatočnom štádiu plesne nechtov často postačujú laky na nechty, tinktúry alebo masti s antimykotikami. Ak je nechtová pleseň pokročilá, musia sa použiť systémové antimykotiká vo forme tabliet. Prípravky na lokálnu liečbu sú dostupné najmä v lekárňach.
Ako pôsobí lak na nechty proti plesni?
Huba na nechtoch sa dá liečiť lakom z lekárne. Tieto výrobky obsahujú ako účinné látky bifonazol, klotrimazol, ekonazol, ketokonazol, mikonazol a sertakonazol. Tieto zložky sú antimykotiká, ktoré bojujú proti plesni a jej spóram. Vodový lak sa nanáša v tenkej vrstve a preniká do nechtu. Pred nanesením laku na nechtový pilník by sa mal postihnutý necht čo najviac opilovať. Tak sa účinné látky ľahšie dostanú k hubám v dutinách. Pilovanie ponúkajú aj dermatológovia a lekárski pedikéri.
Ktoré tablety pomáhajú proti plesni nechtov?
V prípade mykózy nechtov sú tablety rozdelené do dvoch rôznych skupín účinných látok v závislosti od huby spôsobujúcej infekciu. Pri infekciách vláknitými mykózami, ktoré tvoria väčšinu infekcií, sa používa účinná látka terbinafín. Itrakonazol veľmi úspešne pôsobí proti kvasinkovým a mazovým hubám. Antimykotiká si vyžadujú lekársky predpis a môžu sa užívať len po konzultácii s lekárom. Najmä u pacientov s ochorením pečene treba užívanie starostlivo zvážiť. V prípade plesní nechtov počas tehotenstva a dojčenia by sa malo užívanie antimykotík tiež konzultovať s dermatológom.
Ktoré prostriedky môžu pomôcť aj pri plesni nechtov?
Dobrou účinnou látkou na huby nechtov je bifonazol. Používa sa v krémoch a masti proti plesniam. Keďže táto látka nedokáže preniknúť tak hlboko do nechtu, výrobky s bifonazolom by mali navyše obsahovať močovinu vo vyššej dávke. Nové výrobky obsahujú terbinafín, ktorý sa pôvodne používa v tabletách proti mykózam. Krémy obsahujúce 40 % živice sa často odporúčajú ako prípravok pre mnohé lokálne antimykotiká. Tieto prípravky zmäkčujú necht a ten sa dá postupne odstrániť. To umožňuje lepšie pôsobenie antimykotík.
Ako dlho trvá liečba plesne nechtov?
Liečba nechtov je zdĺhavá a vyžaduje si trpezlivosť. Na jednej strane necht so svojím keratínom poskytuje najlepšie podmienky pre rast húb. Okrem toho je ťažké huby a spóry pod nechtovou platničkou zničiť. Preto môže lokálna liečba nechtovej plesne lakom, tinktúrou alebo masťou trvať až 12 mesiacov. Pri užívaní tabliet proti plesni nechtov ochorenie zvyčajne ustúpi v priebehu niekoľkých týždňov alebo mesiacov.
Aké domáce prostriedky pomáhajú pri plesni nechtov?
Existujú niektoré domáce prostriedky, ktoré majú protiplesňové vlastnosti a môžu úspešne bojovať proti plesniam. Ich účinok je však príliš povrchný na to, aby dokázali bojovať s patogénmi v ťažko dostupných oblastiach rohovej platničky. Preto možno domáce prostriedky používať skôr podporne, aby sa zabránilo šíreniu plesní na ďalšie prsty na rukách alebo nohách a aby sa zmiernila bolesť. Pri plesňových infekciách prstov na nohách sa často odporúčajú kúpele na zmäkčenie nechtov pred ich obrusovaním. Tie možno zmiešať s vhodnými domácimi prostriedkami. Odporúčané domáce prostriedky na liečbu plesní nechtov sú:
- Sóda bikarbóna vysušuje vlhké miesta a môže obmedziť ďalšie šírenie. Sódu je možné posypať na prsty na nohách vo forme prášku alebo pasty.
- Čajovníkový olej má protiplesňové a dezinfekčné vlastnosti. Zriedený s neutrálnym olejom, napríklad mandľovým olejom 1,1, sa preventívne aplikuje vatovým tampónom na nepostihnuté nechty. Podobný účinok má aj levanduľový olej a šalviový olej.
- Éterické oleje, ako je čajovníkový alebo levanduľový olej, ako prísada do kúpeľa na nohy ošetrujú a zároveň zabraňujú vzniku prípravku na ostatných nechtoch.
- Jablčný ocot znižuje hodnotu pH, a tým vytvára nepriaznivé prostredie pre plesne. V kúpeli na nohy alebo ruky tak chráni pred prenosom na ďalšie prsty na nohách alebo rukách.
- Triesloviny z čarodejnice majú napríklad sťahujúci účinok a uzatvárajú tak rany. Mikróby môžu ľahšie preniknúť do pokožky. Čarodejnica\]\(/witch hazel/) by sa mala používať najmä na popraskanú pokožku. Čarodejnicu možno pridať ako extrakt do kúpeľa na nohy alebo použiť ako krém na prsty na nohách alebo rukách.
Čo musím brať do úvahy v každodennom živote s hubou na nechtoch?
![nagelpilz7.jpg]( =1400x940)
Huba na nechtoch sa môže rýchlo prenášať. Na jednej strane môže dôjsť k prenosu do iných oblastí u samotného pacienta. Nakaziť sa však môžu aj iné osoby, najmä členovia rodiny. Preto sa v prípade plesňového ochorenia musí dodržiavať prísna hygiena. Do úvahy by sa mali brať nasledujúce body:
- Pacient by mal na postihnuté miesto používať samostatný uterák. Ten sa musí meniť denne alebo ak je dlhší čas vlhký.
- V prípade atletickej nohy by sa mali nosiť bavlnené ponožky, ak je to možné, a mali by sa meniť každý deň. Obuv by sa mala raz týždenne ošetrovať vhodným dezinfekčným prostriedkom na obuv.
- Vybavenie na manikúru alebo pedikúru by sa malo po použití dezinfikovať. To platí aj v prípade, že boli použité na zdanlivo nepostihnuté oblasti.
- V prípade plesne na nechtoch na nohách by sa ponožky mali prať pri teplote najmenej 60 °C, rovnako ako posteľná bielizeň. Najlepšie je použiť silný prací prostriedok. Ak sa bielizeň nedá prať pri vysokých teplotách, použite hygienický oplachovač.
- Z ohľaduplnosti k ostatným nechoďte bosí v domácnosti, na kúpalisku a pri podobných príležitostiach, ak máte atletickú nohu alebo plesne na nechtoch.
- V prípade plesne na nechtoch na nohách chodievajte do kúpeľne len v ponožkách a vyzujte si ich až v posteli. Prípadne môžete použiť uteráky ako kúpeľové podložky a pravidelne ich vymieňať.
Ako dlho musím liečiť hubu na nechtoch?
Huba na nechtoch sa musí liečiť dovtedy, kým lekár pod mikroskopom neuvidí žiadne spóry. Pokiaľ sú tieto prítomné, huba sa môže rýchlo opäť rozšíriť. Aj keď dlhé trvanie liečby skúša vašu trpezlivosť, je dôležité vytrvať.
Môžem ísť s plesňou nechtov k pedikérovi?
Namiesto kozmetickej starostlivosti o nohy sa oplatí navštíviť podiatra. Lekárska starostlivosť o nohy zahŕňa aj liečbu plesní nechtov. Váš podiater odborne zdrsní kožu nechtu, aby laky, tinktúry a krémy mohli dobre preniknúť.
Existuje nejaký zasvätený tip na huby na nechtoch?
Pomerne novou metódou liečby nechtov je laserové ožarovanie. Laser ničí huby a ich spóry prostredníctvom tepla. V závislosti od typu huby a stupňa ochorenia sa volia rôzne postupy. Často je potrebných viacero ošetrení. Miera vyliečenia sa pohybuje od 68 do 80 %. Nevýhodou tohto postupu je, že zdravotné poisťovne nehradia náklady na liečbu.
Predchádzanie plesniam nechtov
![nagelpilz8.jpg]( =1400x940)
Jednoduchou zmenou životosprávy možno znížiť riziko vzniku plesní nechtov.
- Do bazéna, sauny, sprchy a šatne v telocvičniach by sa mala nosiť kúpacia obuv.
- Po umytí alebo sprchovaní dôkladne osušte ruky a nohy. Nezabúdajte na priestory medzi nohami a oblasť okolo nechtov.
- Mali by ste nosiť bavlnené ponožky absorbujúce pot, aby ste zabránili poteniu nôh.
- Topánky by mali byť vyrobené z priedušnej kože. Po nosení nechajte topánky dobre vyvetrať, najlepšie 24 hodín. Mali by sa používať len drevené topánky, pretože tento materiál môže absorbovať vlhkosť.
- Pravidelná lekárska starostlivosť o nohy je vhodná pre rizikových pacientov s cukrovkou a poruchami krvného obehu. Preventívne sa vykonávajú opatrenia proti plesniam nechtov. Liečba je čiastočne hradená zo zdravotného poistenia.
- Ruky a nohy by sa mali pravidelne ošetrovať vhodným krémom. Vďaka tomu je suchá a krehká pokožka pružnejšia a menej popraskaná.
Aké domáce prostriedky možno použiť na prevenciu plesní nechtov?
V závislosti od príčiny vzniku plesne nechtov môže pomôcť niekoľko preventívnych opatrení.
- Pri atletickej nohe: Atletickú nohu treba liečiť čo najskôr. Levanduľový olej a čajovníkový olej sú účinné proti plesniam. Oba éterické oleje možno zmiešať s ošetrujúcim neutrálnym olejom, ako je mandľový alebo kokosový olej, v pomere 1:1. Zmes sa potom natrie na postihnuté miesta pomocou vatového tampónu. Proti atletickej nohe účinne pomáha aj kúpeľ nôh s levanduľovým a čajovníkovým olejom.
- Na popraskanú pokožku a malé ranky: Suchá pokožka s trhlinami má tendenciu praskať. Triesloviny majú sťahujúci a hojivý účinok na rany. Dôležitými dodávateľmi cenných hojivých látok sú [vilín\] \(/witch hazel/) a čierny čaj. Oba domáce prostriedky možno použiť ako kúpeľ nôh na podporu rýchleho hojenia. Na tento účel je veľmi vhodná aj čarodejnícka masť.