Náhly opuch kože alebo sliznice môže znamenať angioedém, nazývaný aj Quinckeho edém. Týmto ochorením bude počas života trpieť približne 10-20 % populácie. Angioedém nie je jednoduché ochorenie, pretože sa môžu vyskytnúť život ohrozujúce vedľajšie účinky.
Aké sú príznaky angioedému?
Existujú dve rôzne formy angioedému, ktorých príznaky sa od seba trochu líšia. Vo všeobecnosti majú všetky ochorenia spoločné to, že tkanivo v určitých oblastiach výrazne opúcha. Často postihnuté oblasti sú:
- chrbát rúk a nôh
- tvár s viečkami alebo perami
- krk s hrtanom
- Pohlavné orgány
- Sliznice v ústach, hrdle alebo dýchacích cestách
- Gastrointestinálny trakt
Zatiaľ čo angioedém tváre je zvyčajne nepríjemný, opuch dýchacích ciest môže byť život ohrozujúci. Opuch môže spôsobiť miernu bolesť. Bežnými sprievodnými príznakmi angioedému sú [pľuzgiere,]() ktoré spôsobujú silné svrbenie. Tie sa vyskytujú najmä v epizódach a tvoria sa na ktorejkoľvek časti tela počas niekoľkých hodín. Ak sú postihnuté črevá, môže sa objaviť nevoľnosť a vracanie.
Čo je príčinou angioedému?
Angioedém je porucha imunity. Príčinou príznakov je nadmerné uvoľňovanie určitých hormónov. Klasifikujú sa dve rôzne formy angioedému, ktoré sa rozlišujú podľa hormónu, ktorý ich vyvoláva.
- Angioedém sprostredkovaný žírnymi bunkami alebo histaminergný angioedém: Opuch je vyvolaný uvoľnením histamínu v tele. Histamín je chemický posol, ktorý sa uvoľňuje počas alergických reakcií a iných zápalových procesov v tele. Histamín môže spôsobiť bolesť, svrbenie, opuch a začervenanie kože, čo môže viesť k angioedému. Ide o poruchu imunity získanú počas života.
- Bradykinínom sprostredkovaný angioedém: Tieto stavy sú spôsobené nadprodukciou hormónu bradykinínu v tele. Bradykinín je chemický posol, ktorý sa za normálnych okolností uvoľňuje počas fyzickej námahy a poranení na zníženie bolesti a zápalu. Pri bradykinínovom angioedéme však telo produkuje abnormálne vysoké hladiny bradykinínu, čo môže spôsobiť bolesť, opuch a nevoľnosť. Pri tomto stave sa na koži netvoria žiadne pľuzgiere. Táto forma angioedému môže byť dedičná.
Čo je dedičný angioedém?
Hereditárny angioedém (HAE) je zriedkavé vrodené ochorenie sprostredkované bradykinínom. Môže postihnúť deti a dospelých v akomkoľvek veku. Opuch sa môže vyskytnúť v hrtane a môže byť sprevádzaný dýchavičnosťou a dusením. Táto forma angioedému sa zvyčajne prejavuje v prvých desiatich rokoch života.
Aké faktory vyvolávajú angioedém?
Angioedém môže byť vyvolaný rôznymi faktormi. Hlavnými príčinami sú:
- Alergie (napr. na potraviny, uštipnutie hmyzom, lieky).
- reakcie z precitlivenosti na určité látky
- Autoimunitné ochorenia
- [Žihľavka]()
- Dedičnosť
Angioedém môže mať závažné následky. Preto by sa mala zistiť príčina tohto stavu. To umožní vhodnú liečbu a zabráni opakovaniu ochorenia. Vo viacerých prípadoch sa spúšťač angioedému nedá nájsť.
Ako sa lieči angioedém?
Liečbu angioedému treba vždy konzultovať s lekárom. Diagnózu podporuje krvný test. Na liečbu sa používajú inhibítory proti aktivite hormónov.
Ktorého lekára mám navštíviť v prípade angioedému?
V závislosti od závažnosti a lokalizácie angioedému by sa malo rozhodnúť medzi rôznymi lekármi. V prípade akútnej dýchavičnosti a závažných ťažkostí s prehĺtaním je potrebné okamžite vyhľadať pohotovostného lekára. V prípade nekritického angioedému môže byť správnym kontaktom internista, pretože sa špecializuje na diagnostiku a liečbu interných ochorení. V závislosti od príčiny ochorenia sa odporúča ďalšia liečba u dermatológa alebo klinického imunológa.
Aké lieky pomáhajú pri angioedéme?
Liečba angioedému závisí od vyvolávajúceho hormónu, závažnosti príznakov a príčiny. Existuje niekoľko všeobecných prístupov k liečbe histaminergného angioedému:
- Antihistaminiká: Tieto lieky môžu pomôcť znížiť opuch a zmierniť svrbenie.
- Kortikosteroidy: V závažnejších prípadoch môže lekár predpísať kortikosteroidy na zníženie opuchu a zmiernenie zápalu.
- Adrenalín: V prípadoch dýchavičnosti alebo opuchu hrdla môže lekár podať adrenalín vo forme injekcie na zlepšenie dýchania a zníženie opuchu.
Tieto lieky neúčinkujú pri angioedéme sprostredkovanom bradykinínom. Podávajú sa najmä inhibítory z krvnej plazmy. V prípadoch dedičného angioedému (HAE) sa odporúča dlhodobá liečba na zníženie frekvencie a závažnosti opuchov.
Ako dlho trvá liečba angioedému?
Angioedém spravidla vymizne do 72 hodín. V zriedkavých prípadoch môže trvať až 7 dní, kým príznaky úplne vymiznú. Výnimkou je chronický angioedém, ktorý môže trvať niekoľko mesiacov. Po vyliečení je koža nezmenená oproti stavu pred ochorením.
Aké domáce prostriedky môžu pomôcť pri angioedéme?
Domáce lieky nie sú dostatočne účinné pri angioedéme, ale môžu podporiť liečbu. Hormóny histamín a bradykinín spôsobujú rozšírenie ciev a ich väčšiu priepustnosť. Pri angioedéme chladenie pôsobí proti tomuto účinku a môže cievy opäť stiahnuť. Obklady z tvarohu sa ukázali ako obzvlášť účinný domáci prostriedok na chladenie a odstraňovanie tekutín. [Čarodejnica]() má sťahujúci a chladivý účinok a zároveň zmierňuje svrbenie. Pri žihľavke s angioedémom pomáha čarodejnica aj potláčať zápal. Účinná látka čarodejnica sa môže používať ako vodový obklad alebo ako krém. Na upokojenie pokožky môžu lekársku liečbu podporiť domáce liečivá šalvia, arnika alebo aloe vera.
Ako sa angioedém diagnostikuje?
Angioedém sa diagnostikuje na základe klinických príznakov a anamnézy pacienta. V niektorých prípadoch sa môžu vykonať aj krvné testy alebo kožné testy.
Ako rýchlo sa angioedém objaví?
Angioedém sa môže objaviť náhle a rýchlo, najmä ak je vyvolaný alergickou reakciou. V niektorých prípadoch sa však môže objaviť aj pomalšie.
Môže stres vyvolať angioedém?
Neexistuje priamy dôkaz, že stres spôsobuje angioedém, ale stres môže ovplyvniť imunitný systém a prípadne viesť k zvýšenej náchylnosti na alergické reakcie alebo iné zdravotné problémy.