Ekzém, v medicíne nazývaný aj dermatitída, je súhrnné označenie pre rôzne ochorenia epidermy. Týmto zápalovým ochorením kože trpí v určitom období života takmer každý dospelý človek. Ekzém nie je nákazlivý, ale intenzívne svrbenie ho pre pacienta znepríjemňuje.
Ako rozpoznám ekzém?
Ekzém je spôsobený zápalom kože. Hoci má tento stav rôzne príčiny, vyskytuje sa mnoho spoločných príznakov. Charakteristické príznaky sú:
- sčervenanie a zápal
- Silné svrbenie
- Na koži sa tvoria šupinky alebo krusty
- Vytekanie
- Suchá koža s prasklinami
- Červené, svrbiace hrče
Niektoré formy dermatitídy sa vyskytujú len na určitých častiach tela, napríklad ekzém na rukách. Dermatitída sa však môže objaviť aj kdekoľvek na tele.
Aké sú rôzne typy ekzémov?
Môžu sa vyskytnúť rôzne typy ekzémov. Rozdiel spočíva v príčine a vzhľade.
- Atopický ekzém (neurodermatitída): Chronické ochorenie prejavujúce sa svrbením, začervenaním a šupinatením kože. Neurodermatitída sa často vyskytuje v spojení s alergiami, ako je senná nádcha.
- Kontaktná dermatitída (alergický ekzém): Reakcia kože na určitú látku alebo materiály, ako je nikel, parfumy alebo určité chemikálie.
- Dishidrotický ekzém (dermatitída rúk a nôh): Toto kožné ochorenie sa prejavuje svrbivými pľuzgiermi na rukách, nohách a ramenách. Sprevádza iné kožné ochorenia a vyskytuje sa pri kontakte s agresívnymi látkami alebo vysokou vlhkosťou.
- Numulárny ekzém (numulárna dermatitída): Chronické ochorenie prejavujúce sa okrúhlymi, svrbivými, červenými a šupinatými kožnými vyrážkami. Príčina ochorenia je nejasná. Ľudia so sennou nádchou alebo astmou trpia týmto ekzémom, žiaľ, častejšie.
- Seboroický ekzém (gneiss): Ochorenie prejavujúce sa [suchou\]\(/suchou kožou/), šupinatou a svrbiacou kožou na pokožke hlavy, tváre a v oblasti hrudníka. Predpokladá sa, že príčinou je nadmerná tvorba tuku, ktorá je sprevádzaná plesňovou infekciou. Táto dermatitída je často chronická.
- Stázová dermatitída (stasis dermatitis): Toto kožné ochorenie sa prejavuje svrbiacou, červenou a šupinatou kožou na nohách u pacientov s poruchami krvného obehu.
Čo je príčinou ekzému?
Príčiny ekzémov sú veľmi rozmanité a pri niektorých formách dermatitídy nie je príčina zatiaľ známa. Známe spúšťacie faktory niektorých ekzémov sú:
- Kontakt s alergénnymi látkami, ako sú chemikálie, čistiace a dezinfekčné prostriedky, šperky alebo oleje, ale aj roztoče, ako je to pri postskabiálnom ekzéme vnútorná súvislosť so skabiózou.
- Stres a s ním spojená zlá výživa môžu pokožke ubrať na pružnosti. Tým sa stáva náchylnejšou na zárodky a alergény.
- Príliš veľká vlhkosť spôsobená nepriedušným oblečením, silným potením alebo nadmernou hygienou vedie k zmäknutiu pokožky. Ochranné oleje sa vyplavujú a pokožka sa stáva náchylnejšou na choroboplodné zárodky.
- Príliš dlhý kontakt s vodou, nedostatočný pitný režim, suchý vykurovací vzduch alebo intenzívne opaľovanie môžu vysušiť pokožku. Kožná bariéra stráca svoju prirodzenú ochranu a choroboplodné zárodky môžu preniknúť dovnútra.
Ktoré rizikové skupiny sú viac postihnuté ekzémom?
Ekzém sa môže vyskytnúť u každého bez ohľadu na vek. U niektorých rizikových skupín je pravdepodobnosť vzniku dermatitídy vyššia. Medzi ne patria:
- Dedičná predispozícia: Ak sa ekzém v rodine vyskytol niekoľkokrát v minulosti, riziko vzniku dermatitídy je zvýšené. To sa často týka atopického ekzému.
- Alergici: Ak existuje neznášanlivosť na určité látky, napríklad nikel, telo pri kontakte reaguje ekzémom. Ak ide o alergiu, napríklad sennú nádchu, organizmus, a teda aj koža, je zároveň oslabený. Potom sa môže ekzém ako neurodermatitída rozšíriť.
- Ľudia so zníženou imunitou: Infekcie, stres a užívanie imunodepresív oslabujú obranný systém organizmu. Koža sa tak stáva náchylnejšou na podráždenie a zápal, ako aj na ekzém.
- Chronicky chorí ľudia: Viaceré chronické zápalové ochorenia, ako napríklad diabetes mellitus a Parkinsonova choroba, môžu oslabiť obranný systém organizmu. Potrebné lieky často napádajú rovnováhu kože, čo poskytuje základ pre vznik ekzému.
- Kontakt s kritickými látkami: Mnohí ľudia sú vo svojom profesionálnom živote v neustálom kontakte s látkami, ktoré môžu vyvolať ekzém. Kontaktné alergie sú obzvlášť časté u zdravotníckeho personálu, upratovačiek, kaderníkov a kozmetičiek.
Ako sa lieči ekzém?
Väčšina ekzémov je ľahko liečiteľná. Bohužiaľ, niektoré z týchto stavov sú chronické a nedajú sa vyliečiť. Liečba ekzému závisí od typu a závažnosti ochorenia. Ekzém na pokožke spôsobený šperkami obsahujúcimi nikel sa dá rýchlo vyliečiť ich vynechaním. Ak nie je známa príčina dermatitídy, treba sa poradiť s lekárom:
- Závažné a dlhotrvajúce svrbenie
- Napadnutie citlivých oblastí, ako je ekzém na očnom viečku alebo v uchu
- Rozsiahla dermatitída
- Zápal postihnutých oblastí
- Ekzém na chodidle, keď sa pri chôdzi vyskytuje nepríjemný pocit
- Opakujúca sa dermatitída
Ekzém na tvári často spôsobuje veľké ťažkosti, preto je dobré navštíviť lekára. U detí je potrebné začať s diagnostikou včas, pretože mnohé lieky sa u detí môžu používať len v menších dávkach alebo vôbec.
Aké lieky môžu pomôcť pri ekzéme?
Vo väčšine prípadov sa na ekzém používajú masti s protizápalovými a protisvrbivými látkami. Tieto lokálne aplikované lieky proti kožnému ekzému obsahujú kortikosteroidy, ktoré potláčajú imunitný systém. Na zmiernenie svrbenia sa používajú antihistaminiká, ktoré sú často dostupné bez lekárskeho predpisu v lekárňach. Ak sú postihnuté veľké plochy tela alebo ak je ekzém už ďaleko pokročilý, je potrebná systémová liečba tabletami. Tá môže byť potrebná aj v prípade ekzému na pokožke hlavy, pretože vlasy sťažujú aplikáciu krémov. Terapiu môže predpísať len lekár. Ak sa miesta dermatitídy už zapálili, na liečbu infekcie sa používajú antibiotiká. Seboroický ekzém na pokožke hlavy zohráva pri liečbe dermatitídy osobitnú úlohu. Liečba sa vykonáva šampónom, ktorý obsahuje antimykotikum ako účinnú látku proti plesňovým infekciám.
Aké opatrenia môžu podporiť hojenie ekzému?
Na podporu liečby dermatitídy možno použiť rôzne metódy. Tie sa líšia v závislosti od typu ekzému.
- Fototerapia: Ožarovaním kože UV svetlom sa usmrtia bunky, ktoré sú relevantné pre kožné ochorenie. Táto metóda sa používa najmä pri neurodermatitíde.
- Vyhýbanie sa spúšťačom: Či už ide o denný krém, niklové náušnice alebo agresívne čistiace prostriedky, spúšťačom ekzému by sa malo okamžite vyhnúť.
- Správne oblečenie: Voľné bavlnené oblečenie je priedušné a umožňuje prístup vzduchu k telu. To zabraňuje hromadeniu tepla a pomáha ekzému lepšie sa hojiť.
- Fyzioterapia: Ak máte stázový ekzém, fyzioterapia môže zlepšiť prietok krvi do žíl na nohách. Tým sa zlepšia príznaky.
- Žiadne škrabanie: Škrabanie postihnutých oblastí spôsobuje ďalšie poškodenie kože. Baktérie a baktérie sa môžu dostať dovnútra a spôsobiť infekciu. Nechty by mali byť krátke. U malých detí často pomáhajú tesne priliehajúce rukavice.
Ako môžem podporiť liečbu ekzému domácimi prostriedkami?
Pri liečbe domácimi prostriedkami platí pravidlo: vlhké na vlhké a mastné na suché. Pri plačúcom ekzéme môžu pomôcť gély a vodnaté roztoky. Mastné krémy a masti sa používajú pri suchej dermatitíde. Vhodné domáce liečivá sú: 1. Vhodný liek na liečbu ekzému. 2. Vhodný liek na liečbu ekzému:
- Svrbenie: Na zastavenie svrbenia na čas aplikácie možno použiť chladivé obklady. Ako obklady sa prípadne používajú výrobky obsahujúce triesloviny, ako je čierny čaj alebo [witch hazel\]\(/čarodejnica/).
- Infekcia: Ak sa na ekzéme rozšírila infekcia, pomáhajú obklady a masti na báze kvetov harmančeka. Tie obsahujú protizápalové, rany hojiace a antibakteriálne účinné látky a podporujú tak hojenie pokožky.
- Plačúci ekzém: Harmanček a nechtík podporujú hojenie pokožky. Dubová kôra a vilín majú protisvrbivý, protizápalový a rany hojivý účinok. Domáce prostriedky sa môžu používať vo forme vlhkých obkladov, gélov, vodných nálevov a kúpeľov.
- Suchý, chronický ekzém: Masti s vysokým obsahom tuku a výťažky z nechtíka lekárskeho alebo rumančeka sú vhodné na starostlivosť a hojenie suchej a zapálenej pokožky. Prípadne sa môžu aplikovať rôzne oleje z pupalky dvojročnej, olivového alebo ľubovníkového. Na hydratáciu pokožky sa postihnuté miesta ošetrujú glycerínovým krémom.