Bolestivé pálenie a pľuzgiere v intímnej oblasti sú príznakom prepuknutia herpesu. Ide o vírus, ktorého nositeľom je na celom svete približne 67 % ľudí mladších ako 50 rokov. Vírus často zostáva neodhalený, pretože ochorenie neprepukne. K akútnemu ochoreniu však môžu viesť rôzne faktory.
Aké sú príznaky genitálneho herpesu?
Príznaky genitálneho herpesu sa po infekcii často neprejavia. V mnohých prípadoch zostáva vírus v tele nepovšimnutý. Prepuknutie infekcie sa môže objaviť niekoľko dní až niekoľko rokov po infekcii a spôsobiť bolestivé príznaky:
- Pálenie a svrbenie v oblasti genitálií
- Pľuzgiere naplnené tekutinou, ktoré neskôr prasknú a vytvoria krusty.
- Horúčka a pocit choroby
- Opuchnuté lymfatické uzliny
Ak ochorenie prepukne po prvýkrát, príznaky sú obzvlášť bolestivé. Ďalšie prepuknutia sú miernejšie a rýchlejšie odznievajú. Príznaky, ako sú opuchnuté lymfatické uzliny a horúčka, sa už zvyčajne nevyskytujú.
Existujú osobitné príznaky genitálneho herpesu u žien?
Genitálny herpes postihuje najmä pysky u žien. Postihnutá oblasť je začervenaná a tvoria sa na nej plačúce pľuzgiere. Infekcia sa môže rozšíriť aj do pošvy, vulvy a krčka maternice. To môže spôsobiť mravčenie až po boky a nohy.
Aké sú príznaky genitálneho herpesu u mužov?
Genitálny herpes postihuje prevažne pohlavné orgány aj u mužov. Na penise, miešku a predkožke sa vyskytujú začervenania a pľuzgiere. Postihnutý môže byť aj konečník. Bolesť a mravčenie môžu vyžarovať do stehien.
Čo je príčinou genitálneho herpesu?
Genitálny herpes je spôsobený infekciou vírusmi herpes simplex. Vírusy HS typu 1 sú zvyčajne zodpovedné za opary. Genitálny herpes je na druhej strane spôsobený HS vírusmi typu 2. Môže sa však stať aj to, že genitálny herpes je vyvolaný vírusom typu 1.
Ako dochádza k prenosu genitálneho herpesu?
Herpes vírusy sa prenášajú kontaktom s pokožkou, najmä cez sliznice. Najčastejšou cestou nákazy je preto nechránený pohlavný styk. Nákazlivá je najmä tekutina v pľuzgieroch. Riziko infekcie je preto vysoké najmä v akútnom štádiu. K nákaze môže dôjsť aj prostredníctvom spoločných sexuálnych hračiek.
Môže sa genitálny herpes prenášať aj iným pohlavným stykom?
Vírusy môžu infikovať aj sliznicu ústnej dutiny a následne spôsobiť opary. Možný je aj prenos cez ruky z úst do intímnej oblasti. K nákaze preto môže dôjsť aj počas orálneho sexu. To platí aj pre análny styk.
Je genitálny herpes nákazlivý aj bez príznakov?
Najväčšie riziko infekcie pochádza z tekutiny v pľuzgieroch. Po vytvorení krusty na pľuzgieroch sa riziko infekcie znižuje. Po úplnom zahojení príznakov stále existuje zvyškové riziko, že sa zdraví partneri počas sexu nakazia. Postihnuté osoby si často nie sú vedomé svojej infekcie, pretože ochorenie ešte neprepuklo. K prenosu preto môže dôjsť aj nevedome.
Môžem dostať genitálny herpes bez sexuálneho kontaktu?
Nedávne štúdie ukázali, že vírus môže vo vzduchu s dostatočnou vlhkosťou prežiť až 48 hodín. Dobré šance na prežitie vírusu herpes simplex poskytujú najmä uteráky, ale aj spodná bielizeň alebo posteľné plachty.
Čo spôsobuje prepuknutie choroby?
Mnohí ľudia si infekciu herpes vírusmi nevšimnú, pretože choroba neprepukne. Bežné príčiny prepuknutia ochorenia sú:
- hormonálne zmeny
- psychický stres
- Horúčka a infekcie
- oslabený imunitný systém
Aké sú problémy s genitálnym herpesom v tehotenstve?
V prípade genitálneho herpesu počas tehotenstva možno rozlíšiť tri rôzne situácie.
- Infekcia sa datuje dlhší čas a prvé prepuknutie ochorenia pred tehotenstvom: Ak už infekcia existuje a ochorenie prepuklo niekoľkokrát, v tele matky sa vytvorili protilátky. Tie prechádzajú aj na nenarodené embryo. Tým sa chráni aj dieťa a na liečbu ochorenia postačujú lokálne antivirotiká. Len približne 5 % detí sa nakazí v maternici.
- Prepuknutie ochorenia krátko pred pôrodom: Problematický môže byť akútny chorobný stav, ktorý zahŕňa pôrodné cesty. Napriek protilátkam sa novorodenec môže ľahko nakaziť. V tomto prípade sa vírusy dostávajú do krvi novorodenca cez oči, ústa a kožu. Výsledkom môže byť nebezpečná infekcia v mozgu. V tomto prípade sa nastávajúcej matke podáva infúzna liečba s látkou potláčajúcou vírusy. Prípadne sa v prípade akútneho prepuknutia ochorenia uprednostňuje cisársky rez.
- Infekcia krátko pred tehotenstvom alebo počas neho: V tomto prípade sa ešte nevytvorilo dostatočné množstvo protilátok. Pravdepodobnosť infekcie dieťaťa pri pôrode je veľmi vysoká. Preto sa aj v tomto prípade používajú lieky inhibujúce vírus alebo sa zvažuje cisársky rez.
Aká je liečba genitálneho herpesu?
Genitálny herpes sa nedá vyliečiť. Po infekcii vírus zostáva v tele. Liečba genitálneho herpesu sa obmedzuje na obmedzenie vírusu a liečbu príznakov.
Ako sa lieči genitálny herpes?
Genitálny herpes sa lieči antivirotikami. Tieto antivirotiká zabraňujú množeniu vírusov. Tým sa infekcia obmedzí a príznaky ustúpia. Presná liečba závisí od závažnosti prepuknutia ochorenia.
Aké lieky pomáhajú pri genitálnom herpese?
Keďže prvé prepuknutie genitálneho herpesu je obzvlášť závažné, liečba by sa mala začať čo najskôr. V prípade výrazných bolestivých príznakov lekár odporúča tablety. Na genitálny herpes sa používajú nasledujúce antistatiká:
- Aciclovir
- Penciklovir
- Famciklovir
- Valaciclovir
Uvedené antivirotiká sú dostupné na lekársky predpis vo forme tabliet.
Existujú voľne predajné antivírusové lieky na genitálny herpes?
V prípade niekoľkých malých pľuzgierov často postačujú lokálne aplikované masti. Tie prednostne obsahujú účinnú látku aciklovir. Ak sa tieto masti použijú pri prvých príznakoch, sú veľmi účinné. Z hygienických dôvodov by sa masť nemala aplikovať prstami. Najlepšie sú vatové tampóny alebo kozmetické špachtle. V tomto prípade sa odporúča používať jednorazové výrobky. Prípadne by sa opakovane použiteľné špachtle mali dotýkať len jedným koncom a potom dôkladne vydezinfikovať.
Ktorý lekár je správny kontakt pre genitálny herpes?
Vo všeobecnosti môžu byť prvým kontaktným miestom rodinní lekári alebo urológovia. Ako špecialistov si ženy vyberajú gynekológa a muži andrológa.
Aké domáce prostriedky pomáhajú pri genitálnom herpese?
Rôzne domáce prostriedky môžu zmierniť príznaky a zlepšiť celkový stav.
- Citrón a medovka: Účinné látky, ktoré obsahujú, zabraňujú vírusom preniknúť do buniek tela. Čím nižší je počet infikovaných buniek, tým lepší je celkový stav postihnutej osoby. Kyselina citrónová sa prednostne používa zriedená ako sedací kúpeľ alebo ako obklad.
- Zinok: Oxid zinočnatý pôsobí proti choroboplodným zárodkom pri zápaloch a podporuje tak hojenie rán. Účinná látka viaže vlhkosť. To znamená, že tkanivo nie je dodatočne zmäkčené a choroboplodné zárodky majú menšiu schopnosť prekonať kožnú bariéru. Oxid zinočnatý sa aplikuje ako masť na postihnuté miesta. Na tento účel sú vhodné vatové tampóny alebo špachtle. Špachtľu je potrebné po ošetrení dôkladne očistiť.
- [Čarodejnica: Čarodejnica]() obsahuje triesloviny v mnohých častiach rastliny. Tie majú sťahujúci účinok, a tak sťahujú pokožku. Výsledná pevnejšia sliznica poskytuje silnejšiu bariéru proti patogénom. Triesloviny majú zároveň protizápalový účinok a zmierňujú svrbenie a pálenie. Čarodejnicu možno aplikovať ako masť priamo pomocou vatových tampónov. Okrem toho sedacie kúpele alebo obklady zmierňujú príznaky a podporujú proces hojenia.
Proti genitálnemu herpesu sa často odporúčajú domáce prostriedky, ako je zubná pasta a med. Tieto látky uzatvárajú povrch alebo zabraňujú hojeniu prostredníctvom prísad.
Môže sa genitálny herpes vyliečiť aj sám?
Genitálny herpes môže ustúpiť aj sám. Prvé prepuknutie však môže spôsobiť vážne ťažkosti a komplikácie, ako sú [vaginálne plesne](), slabosť močového mechúra a veľmi zriedkavo aj zápal mozgu. Preto by sa mala zvážiť návšteva lekára a farmakologická liečba.
Ako dlho trvá vyliečenie genitálneho herpesu?
Trvanie príznakov závisí od mnohých faktorov. Pri prvom prepuknutí ochorenia možno očakávať obdobie 20 dní bez užívania liekov. Pri ďalších príležitostiach sa zvyčajne pozoruje miernejší priebeh, ktorý sa vylieči do 10 dní. Antivirotiká zvyčajne skracujú akútne fázy o 2 až 4 dni.
Čo sa stane po liečbe genciálneho herpesu?
Po úspešnom boji s príznakmi ochorenia sa herpes vírus stiahne do tzv. ganglií, oblasti nervového systému. Vírusy už nie sú aktívne. Zároveň však proti nim nemôžu bojovať telu vlastné obranné látky. V lepšom prípade tam zostávajú neaktívne až do konca života. Vírus sa však nedá úplne odstrániť.
Môže sa genitálny herpes opakovať?
Keďže vírusy zostávajú v tele po celý život, choroba sa môže kedykoľvek objaviť znova. Najmä stres a oslabený imunitný systém môžu spôsobiť, že neaktívne vírusy sa opäť aktivujú. Ak sa akútne fázy opakujú v kratších intervaloch, v každom prípade je potrebné vyhľadať lekára. Ten preverí príčinu častého prepuknutia ochorenia. Lekár zároveň môže preskúmať možnosti dlhodobej liečby na zníženie pravdepodobnosti opätovného prepuknutia ochorenia.
Ako môžem zabrániť genitálnemu herpesu?
Prevencia genitálneho herpesu spočíva v zabránení infekcii. Keďže však opakované prepuknutia ochorenia sú veľmi nepríjemné a obťažujúce, mali by sa proti nemu prijať aj preventívne opatrenia.
Ako sa dá predísť infekcii genitálnym herpesom?
Genitálny herpes je pohlavne prenosná choroba. Z tohto dôvodu by sa antikoncepcia mala vždy používať s kondómom, ženským prezervatívom alebo lízacími handričkami. Neplatí to len počas akútnej fázy. Vírusy sa môžu prenášať aj v neaktívnom stave. Ak dôjde k akútnemu prepuknutiu, tekutina vo vačkoch je vysoko infekčná. Hneď ako sa objavia prvé príznaky, treba sa úplne vyhnúť pohlavnému styku.
Ako zabrániť novému vypuknutiu
Napriek miernejšiemu priebehu ďalších akútnych vzplanutí je opakovaný výskyt veľmi nepríjemný a stresujúci. Aby sa tomu predišlo, treba sa vyhýbať rizikovým faktorom. Nie všetkým rizikovým faktorom, ako sú hormonálne výkyvy spôsobené menštruačným cyklom, sa dá vyhnúť. Zdravý životný štýl s menším množstvom stresu však môže akútne fázy znížiť.
- Stres ako jednu z hlavných príčin možno znížiť relaxačnými terapiami, ako je joga alebo autogénny tréning.
- Pred zákrokmi, pri ktorých môže dôjsť k podráždeniu postihnutých nervových uzlín, by mala prebehnúť diskusia napríklad so zubným lekárom.
- Imunitný systém možno posilniť stravou bohatou na vitamíny, pravidelným cvičením a dostatočným spánkom.
Ako sa môžem vyhnúť infekcii?
Na vlhkej tkanine, ako sú napríklad uteráky, môžu vírusy prežiť až dva dni. To platí aj pre bielizeň s teplotou do 40 °C. Preto by sa textílie od postihnutých osôb mali prať pri teplote najmenej 60 °C alebo s hygienickým plákaním. Vírusy sa potom spoľahlivo zničia následným cyklom sušenia. Je to potrebné najmä vo viacčlennej domácnosti s jednou infikovanou osobou.