Čarodejnica, latinsky Hamamelis, je u nás čoraz obľúbenejšia. Niet sa čomu čudovať, pretože v zime prináša do našej záhrady žlté až červené kvety. Čarodejnica je zároveň obľúbenou a všestranne využiteľnou liečivou a kozmetickou rastlinou.
Čarodejnícky ker
Čarodejnica rastie ako vzpriamený ker s lievikovitou voľnou korunou, ktorá sa vekom zväčšuje do šírky. Listy čarovníka sú v lete podobné listom liesky. Pestrofarebné bizarné kvety tejto odolnej rastliny sa páčia nielen milovníkom záhrad, ale aj včelám a inému hmyzu. Ako jeden z mála poskytovateľov nektáru v zime je čarovník priateľský k hmyzu. Kvet liesky čarovnej upúta žltými alebo červenými nitkami peľu.
Hneď ako teploty v zime stúpnu nad -10 °C, začína kvitnutie väčšiny odrôd. Keď sa ochladí, rastlina nechá kvety visieť. Hneď ako teploty opäť stúpnu, ker opäť kvitne.
Po odkvitnutí sa na jar objavia listy. S maximálnou výškou štyri metre a mierne rozvetvenou korunou je čarovník v lete príjemným poskytovateľom tieňa. Okrem fascinujúceho kvitnutia očarí čarovník na jeseň listami vo výrazných červených a žltých odtieňoch. Prenesie tak atmosféru babieho leta priamo do vašej záhrady.
Prečo sa vilín nazýva vilín?
V angličtine sa lieskovec nazýva "Witch-Hazel". Na jednej strane sa tento termín viaže na tvar listu, ktorý pripomína liesku. Slovo "wiche" je starý anglický výraz pre ohybnú. Dnes sa však "witch" prekladá ako čarodejnica. Preto sa dnes čarodejnícka lieska nazýva aj "witch hazel".
Čarodejnícke odrody - aké sú?
V prírode sa vyskytuje len niekoľko odrôd čarodejnice. Pochádzajú z mierneho pásma Severnej Ameriky a východnej Ázie.
- Čarodejnica panenská (Hamamelis virginia)
- Čarovník jarný (Hamamelis vernalis)
- Čarovníček čínsky (Hamamelis mollis)
- Čarovník japonský (Hamamelis japonica)
- Čarovník veľkolistý (Hamamelis ovalis)
Čarovník veľkolistý bol objavený ako samostatný druh až v roku 2006 a začína kvitnúť už v decembri. Táto odroda poteší žltými, oranžovými a červenými kvetmi. Čínske, japonské a jarné čarovníky kvitnú od januára alebo februára.
Naproti tomu virgínska čarodejnica sa od svojich príbuzných líši tým, že kvitne neskoro na jeseň. Keďže kvety tohto druhu sú často skryté pod listami, táto odroda len zriedkavo slúži ako okrasný ker v záhrade. Vďaka vysokému obsahu účinných látok sa Hamamelis virginia uprednostňuje na liečebné účely.
Hamamelis x intermedia - Čo je to?
Hamamelis × intermedia je kríženec odrôd Hamamelis mollis a Hamamelis japonica. Tieto dva druhy sa dajú navzájom veľmi dobre krížiť. Výsledné hybridy sa líšia najmä farbou kvetov a vôňou. Spektrum zahŕňa aj voňavé rastliny čarovníka. Mnohé druhy Hamamelis intermedia sú obľúbené kultivary, ktoré sa často vysádzajú v záhrade.
- Čarodejnica 'Jelena': skoré kvitnutie s dlhými, jasne červenooranžovými kvetmi, intenzívne červené sfarbenie listov na jeseň.
- Čarodejnica 'Pallida': voňavé kvety s vôňou prvosienky, kvitne veľmi skoro, veľké žlté kvety
- Čarodejnica "Ruby Glow": skoro kvitnúca odroda s tmavočervenými až hnedými kvetmi, na jeseň oranžová až sýto oranžovo červená
- Čarodejnica 'Angelly': malá čarodejnica, mierne zvlnená, žlté kvety
Ktorá lokalita je vhodná pre čarodejnicu?
Čarodejnica zaujme svojimi kvetmi v zime, a preto by sa mala vysádzať ako solitéra. Atraktívne je aj zoskupenie troch kríkov čarovníka v rôznych farbách kvetov. Živý plot z čarodejnice obklopený inými kríkmi a stromami nerobí tejto rastline zadosť a obmedzuje jej rast.
Čarodejnica rastie vo svojej domovine väčšinou v miernom pásme, a preto je v Nemecku trochu citlivá. Vyberte pre rastlinu slnečné alebo neslnečné miesto s dostatočným priestorom. Ľadové východné vetry v zime môžu byť pre rastlinu obzvlášť škodlivé. Vysaďte preto čarovník na miesto chránené pred vetrom pri stene domu alebo za živým plotom.
Čarodejnica má zároveň pomerne vysoké nároky na pôdu. Pôda musí byť vlhká a čerstvá. Ideálne je rovnomerne vlhké miesto bez vysychania alebo zamokrenia. Dôležitými požiadavkami sú aj dobre odvodnená pôda a vysoký obsah humusu.
Do akej výšky dorastá ker čarodejnice?
Čarodejnícky ker dorastá do výšky dvoch až štyroch metrov. Pôvodné formy rastú pomerne pomaly, maximálne 20 cm za rok. Nové kultivary sú životaschopnejšie a vo vhodných stanovištných podmienkach môžu narásť až o 40 cm ročne.
V prvých troch rokoch po výsadbe si čarovník musí najprv zvyknúť na nové stanovište. Počas tohto obdobia rastlina takmer vôbec nerastie. Preto má presádzanie čarovníka zmysel len vtedy, ak sa mu na zvolenom mieste nedarí.
Môžem si nechať malé množstvo čarodejníckej liesky?
Keďže hamamelis nie je veľmi odolný voči strihaniu, je ťažké udržať ho v malom množstve. Lepšie je vybrať si odrodu s malým vzrastom, ako je napríklad Hamamelis intermedia 'Harry', alebo zakrpatený vilín, napríklad Hamamelis intermedia 'Angelly'. Obidve rastliny zostávajú vo výške výrazne pod dva metre.
Čo je potrebné zvážiť pri kúpe čarodejníckej liehoviny?
Pred kúpou čarovníka by ste si mali byť istí stanovištnými podmienkami vo vašej záhrade. Pre čarodejnicu bežnej veľkosti by ste mali počítať s plochou 16 m2. Rastliny môžete získať v obchodoch pre domácich majstrov, záhradných centrách a v online škôlkach.
Odporúča sa návšteva dobre zásobenej škôlky. Tu dostanete aj vhodné poradenstvo o individuálnych požiadavkách príslušnej odrody. Pri nákupe sa zamerajte na zdravé rastliny. Listy by mali byť zelené a bez hnedých škvŕn. Vzpriamený rast musí byť jasne viditeľný. Rastliny s holými koreňmi sú zvyčajne lacnejšie, ale aj citlivejšie pri výsadbe.
Ako mám vysadiť čarodejnicu?
Najlepší čas na výsadbu čarovníka je jeseň. Rastlina by mala stihnúť vytvoriť jemné vlasové korienky ešte pred prvými mrazmi. Čarodejnicu môžete vysadiť aj do kvetináčov na jar. Rastliny s holými koreňmi zalievajte asi dve hodiny vopred tak, že rastlinu umiestnite do vedra s vodou.
V prípade rastlín v nádobách to nie je potrebné. Vykopte výsadbovú jamu približne dvakrát väčšiu ako koreň. Do výkopu primiešajte dostatok hnojiva alebo kompostu. Rastlinu umiestnite do výsadbovej jamy tak vysoko, aby bol koreňový bal stále viditeľný na povrchu. Výsadbovú jamu vyplňte a okolie čarovníka zamulčujte.
Bude sa čarodejnici vo vani dariť?
Vo všeobecnosti sa čarovníku darí aj v črepníkoch. Vhodné sú najmä krížence, ako napríklad Hamamelis intermedia 'Arnold Promise'. Vďaka svojmu užšiemu a vzpriamenejšiemu rastu bez širokej koruny je opticky mimoriadne vhodný ako rastlina do kadí.
Vo všeobecnosti treba brať do úvahy, že vilín v nádobách rastie pomalšie. To môže byť často výhodou, pretože rastlina tak môže zostať v tej istej nádobe dlhé roky. Ak vaša čarovníčka rastie v nádobe, venujte pozornosť vlhkosti pôdy. Pravidelne je potrebné aj dostatočné hnojenie.
Kedy a ako by som mal orezávať čarodejnicu?
Rez čarovníka sa najlepšie vykonáva po odkvitnutí na jar. V podstate stačí odstrániť suché konáre z rastliny. Mierne korekcie rastového habitu sú možné. Pri prerezávaní musíte mať na pamäti nasledujúce body.
- Čarodejnica dobre nevyrastá zo starého dreva. Existuje riziko, že čarovník bude holý.
- Rezné rany čarovníka sa zle hoja, a preto sú miestom vstupu patogénov.
Ako môžem rozmnožiť čarovnú liesku?
Rozmnožovanie čarodejnice je pomerne zložité. Semená majú zábrany klíčiť a často potrebujú dva až tri roky, kým sa dosiahne prvý úspech. Alternatívne je možné rozmnožovanie pomocou odrezkov.
Ak umiestnite čerstvo odrezané konáre do zeme na polotieňové miesto a pravidelne sa o ne staráte, pestovanie môže byť úspešné. Keďže čarovník rastie veľmi pomaly, aj v tomto prípade budete potrebovať veľa trpezlivosti. V škôlkach je bežné rozmnožovanie čarovníka štepením.
Účinok čarodejnice?
Účinné látky pre ľudí sa získavajú len z virgínskej čarodejnice. Listy a kôra rastliny majú pozitívny vplyv na náš organizmus, pretože obsahujú triesloviny a éterický olej. Najmä kôra obsahuje veľa trieslovín, ktoré sú prítomné aj vo víne. Využitie čarodejnice je veľmi rôznorodé.
Aký je účinok čarodejnice?
Vďaka obsahu trieslovín má čarodejnica adstringentný účinok, čo možno významovo preložiť ako "sťahujúci". Tieto triesloviny menia bielkoviny v pokožke. To spôsobuje, že sa na rane vytvorí povrchová vrstva a tkanivo sa stiahne. Triesloviny majú aj antibakteriálny a protirakovinový účinok. Ďalšou zložkou listov vilínu je éterický olej. Obsahuje antibakteriálne a protizápalové látky.
- Protizápalové účinky
- Zastavuje krvácanie
- Proti svrbeniu
- Antibakteriálne
- Antioxidant
Aké výrobky z čarodejníckej liesky sú k dispozícii?
Vďaka rôznorodým zložkám sa čarodejnícka lieska spracúva do rôznych produktov. Ako dôležité látky sa používajú buď éterický olej, alebo triesloviny.
- Hydrolát z čarodejnice (voda z čarodejnice)
- Výťažok z čarodejníckej liesky
Vzhľadom na odlišné výrobné postupy obsahujú hydrolát a extrakt rôzne suroviny. Od toho závisí oblasť použitia lieskovca obyčajného.
- Čarodejnícka starostlivosť o tvár
- Čarodejnícka liesková voda na hygienu tela
- Čarodejnícka lieskovica na rany a hojenie
- Čaj z čarodejnice
- Čarodejnica na výplachy zubov
Ako sa vyrába hydrolát vilínu?
Na výrobu čarodejníckej vody sa destilujú listy a kôra čarodejnice pomocou pary. Tým sa získava jemný produkt bez trieslovín a umelých prísad. Čarodejnícka voda obsahuje prchavé zložky a hlavne éterické oleje. Éterické oleje v čarodejníckej vode majú antiseptický účinok, a tak môžu spôsobiť rýchlejšie hojenie zápalov.
Čarodejnícke pleťové tonikum
V kozmetike sa pleťové tonikum s vilínom používa na mastnú pleť a akné. Vďaka sťahujúcemu účinku dokáže pravidelné používanie pleťového tonika s čarodejnicou zmenšiť póry.
V prípade akné sa zápaly rýchlejšie hojia s hydrolátom z vilínu. Zároveň má antibakteriálny účinok, ktorý zabraňuje vzniku nových zápalov. Ak však máte citlivú pleť, vyhnite sa pleťovým tonikám s obsahom alkoholu. Ten môže pokožku vysušiť a podráždiť.
Čarodejnícky dezodorant
Vďaka svojmu protizápalovému, sťahujúcemu účinku sa vilín výborne používa aj ako základ pre dezodoračné tyčinky vilín. V kombinácii s inou prírodnou vodou s ošetrujúcim účinkom, napríklad s harmančekom, si môžete namiešať aj dezodorant v spreji.
Ako sa vyrába výťažok z čarodejnice?
Vo výťažku z čarodejnice sú cenné časti rastliny uložené vo vode alebo v alkoholovom roztoku. V roztoku sa tak hromadia najmä triesloviny a flavonoidy, ale aj niektoré éterické oleje.
Vďaka obsiahnutým látkam má extrakt z čarodejnice protizápalový, sťahujúci a tonizujúci účinok. Preto sa dá veľmi dobre použiť aj na ošetrenie drobných poranení. Ako chladivý obklad je účinný aj pri modrinách, pomliaždeninách, ako aj pri uštipnutí hmyzom.
Čarodejnícka masť na rany a hojenie
Čarodejnícka masť sa väčšinou používa ako prípravok na rany a hojenie drobných poranení a zápalov kože. Dôležitou zložkou týchto mastí je aj čarodejnícka voda. Účinné zložky čarodejnice zabraňujú vzniku zápalu kože a podporujú hojenie.
Najmä pre zrelú pokožku sa odporúča aj starostlivosť o rany pri drobných poraneniach. Masti na rany a hojenie majú často rôzne základy od hojivého oxidu zinočnatého až po výživné oleje. Pri väčších poraneniach by ste sa mali poradiť s lekárom.
Čarodejnícka masť na hemoroidy
[Hemoroidy]() sú nepríjemné a zaťažujú každodenný život. Mnohé masti na rany a hojenie s obsahom vilínu sa môžu použiť aj ako masť na hemoroidy. Účinné proti hemoroidom je použitie kyseliny trieslovej z kôry čarodejnice. Vďaka jej sťahujúcim vlastnostiam sa znižuje prekrvenie a výrastky sa stiahnu. Preto sa extrakt z čarodejnice používa špeciálne na túto aplikáciu.
Okrem toho má extrakt protizápalový účinok a zmierňuje svrbenie a bolesť. Produkty z čarodejníckej liesky sú užitočné a účinné len pri hemoroidoch prvého a druhého štádia. Ak je stav pokročilejší, je potrebná liečba lekárom.
Čapíky z čarodejníckej liesky
Čapíky z čarodejnice obsahujú aj výťažok z panenskej čarodejnice. Výsledkom je vysoký podiel trieslovín a zodpovedajúci účinok. Prídavok olejov dáva čapíkom ich tvar. V kombinácii s lanolínom sa ľahko zavádzajú. Čapíky sa dajú veľmi dobre kombinovať s masťami na báze vilínu.
Čarodejnícke obrúsky
Každý, kto trpí hemoroidmi, vie, aké nepríjemné môže byť chodenie na toaletu na cestách. Chcete sa predsa cítiť pohodlne, aj keď ste na cestách. Práve preto sú čarodejnícke obrúsky dokonalým spoločníkom. Napustené výťažkom z čarodejnice nielen čistia, ale aj chladia a zmierňujú nepríjemné pocity.
Čarodejnícke guľôčky
V homeopatii sa čarodejnica používa na rovnaké príznaky ako v prírodnej medicíne. Oblasťami použitia sú rany, [hemoroidy]() a kožné problémy, ako aj gynekológia. Tieto guľôčky údajne pomáhajú aj proti silným menštruačným bolestiam. Výplachy sa používajú pri zápaloch ďasien a ústnej sliznice.
Čarodejnícky čaj
Sušené listy čarodejnice sa môžu používať aj ako čaj. Účinne pomáha proti hnačke a žalúdočným ťažkostiam. Tento čaj sa môže používať aj ako výplach pri zápaloch slizníc v okolí úst.
Čo musím mať na pamäti pri používaní liehovníka?
Podobne ako mnohé iné produkty, aj čarodejnícka liehovina môže spôsobiť podráždenie. Ak máte citlivú pokožku, mali by ste najprv starostlivo otestovať pleťové tonikum s vilínom, aby ste zistili, či sa u vás nevyskytuje alergická reakcia na vilín. Ak použijete masť s čarodejnicou, príznaky by mali rýchlo zmiznúť. Ak do siedmich dní nedôjde k zlepšeniu, mali by ste sa poradiť s lekárom.
Okrem toho venujte pozornosť zložkám jednotlivých výrobkov. Niektoré masti obsahujú minerálne oleje. Tie niektorí ľudia neznášajú. V takom prípade je lepšie používať masti s oxidom zinočnatým. Táto látka tiež pomáha pri hojení. Osobitnú pozornosť by mali venovať aj tehotným ženám, dojčiacim matkám a deťom.
Čarodejnícka lieskovica Produkty Tehotenstvo
Počas tehotenstva a dojčenia je vonkajšie používanie výrobkov z vilínu, ako je pleťový krém, dezodorant, krém a masť, bezpečné. Použitie výrobkov na vnútornú aplikáciu, ako je čaj, nebolo dostatočne preskúmané. Preto sa pred použitím poraďte so svojím lekárom.
Čarodejnica pre bábätká a batoľatá
Čarodejnícka voda je vhodná pre deti, pretože neobsahuje triesloviny. Vo všeobecnosti sa čarodejnícka voda používa u detí na odreniny a drobné pomliaždeniny. Čarodejnícky gél je obzvlášť obľúbený na chladenie uštipnutí hmyzom. Nedávne štúdie dokázali dobrý účinok čarodejníckej liesky proti [plienkovej dermatitíde\] \(/napkin dermatitis/). Vnútorné použitie vilínu u detí sa neodporúča, pretože nie je dostatok skúseností. Výnimkou je používanie ústnych výplachov. Tie sa môžu u detí používať hneď, ako sa už neprehĺtajú.
Čarodejnica pre zvieratá
Tolerancia ľudí voči rastlinám sa nesmie prenášať na zvieratá. V prípade čarodejnice nie je známa žiadna neznášanlivosť pri vonkajšom použití. Výrobky z čarodejnice sú veľmi obľúbené ako masť na zníženie zápalu v prípade poranení. Najmä v akútnych situáciách pomáhajú aj obklady s vodou alebo extraktom z čarodejnice.
Vnútorné použitie čarodejnice sa u zvierat odporúča len podmienečne. Upozorňujeme, že vilín je pre mačky jedovatý. U ostatných zvierat by sa vilín nemal podávať dlhší čas. Dôvodom je antinutričný účinok trieslovín. Antinutričné látky bránia úplnému využitiu prijatej potravy v tele. Ak sa liečba predĺži, zvieratá budú rásť len v obmedzenom rozsahu.