Téma hemoroidov je pre väčšinu ľudí nepríjemná. Nie je na to dôvod, pretože hemoroidy máme všetci. Plnia dôležitú funkciu: Spolu so zvieračom uzatvárajú konečník, aby z neho nemohli unikať žiadne tekutiny ani plyny. Ale čo presne sú hemoroidy? Môžete sa hemoroidov naozaj zbaviť za 3 dni, ako niekedy sľubujú reklamy? Na takéto otázky nájdete odpovede v nasledujúcom článku.
Poznámka vopred: Ako synonymá pre pojem hemoroidy používame striedavo hemoroidy, hemoroidálne vankúše, cievne vankúše a rozšírené a opuchnuté arteriálne cievy.
Príčiny hemoroidov
Pokročilý vek a nadmerné namáhanie pri vyprázdňovaní v dôsledku zápchy sú dva hlavné dôvody, prečo sa u niekoho vyvinie hemoroidálne ochorenie. V ďalšej časti sa budeme venovať ďalším príčinám a rizikovým faktorom hemoroidov.
Ako vznikajú hemoroidy?
Čo spôsobuje hemoroidy? Táto otázka sa často kladie v ordináciách lekárov. Lekári hovoria o (patologických) hemoroidoch, keď sa rozšíri cievny vankúšik v konečníku, ktorý je dobre zásobený krvou. Postihnuté sú len tzv. arteriálne cievy. Lekári týmto termínom označujú tepny, ktoré dopravujú krv zo srdca do všetkých častí tela. Čo presne spôsobuje hemoroidy? Medzi hlavné rizikové faktory a príčiny vzniku hemoroidov patria:
- Pravidelné zdvíhanie alebo nosenie ťažkých bremien,
- Príliš silné stláčanie pri vyprázdňovaní čriev,
- časté hnačky, pretože tie spôsobujú, že zvierač už nefunguje na 100 %,
- vrodená slabosť cievnych stien. Riziko hemoroidálneho ochorenia sa zvyšuje aj s vekom,
- sedavý spôsob života,
- nedostatok pohybu,
- Obezita,
- nezdravá strava bez dostatočného množstva vlákniny,
- Hemoroidy u žien: Príčinou je často tehotenstvo.
Môžu hemoroidy prasknúť?
Hemoroidy neprasknú ako pľuzgiere po popáleninách. Čo sa však stane, keď tieto cievy prasknú? Keďže sliznica v postihnutej oblasti je veľmi citlivá, rýchlo sa vytvoria malé trhlinky a uniká z nich krv. Tým sa vytvorí veľa týchto otvorov a môže to viesť k silnému krvácaniu.
Hemoroidy a tehotenstvo
Ženy majú elastické spojivové tkanivo, ktoré sa počas tehotenstva veľmi rozťahuje. V dôsledku toho sa môže análny cievny vankúš zväčšiť. Okrem toho rastúci plod tlačí na vnútorné orgány. Keďže sú postihnuté najmä črevá, nie je zriedkavá zápcha. V dôsledku zvýšeného tlaku pri vyprázdňovaní dochádza k opuchu arteriálnych ciev v oblasti konečníka.
Hemoroidy po pôrode
Hemoroidy a pôrod tiež súvisia. Presnejšie povedané, hemoroidy sa často vyskytujú po pôrode. Podľa vedeckých štúdií nimi osem týždňov po pôrode trpí takmer každá tretia žena. Po šiestich mesiacoch sa na hemoroidy sťažuje 13 percent matiek.
Vnútorné hemoroidy
Keď lekár hovorí o hemoroidálnej chorobe, má na mysli vnútorné hemoroidy. Vnútorné hemoroidy sa preto nazývajú pravé hemoroidy. Vnútorné hemoroidy sú pre chorého neviditeľné a môže ich diagnostikovať len lekár. Ak je tlak pri stláčaní príliš veľký, vychádzajú zvnútra von.
Vonkajšie hemoroidy
Vonkajšie hemoroidy sa nazývajú nepravé hemoroidy. Je to preto, že nejde o vypuklé tepny, ale o trombózy (krvné zrazeniny) v žilách zvierača.
Keďže hemoroidy vyčnievajú z konečníka navonok, chorí si ich niekedy mýlia s vnútornými hemoroidmi.
Vonkajšie hemoroidy: Čo pomáha okamžite? Na liečbu vonkajších hemoroidov alebo hemoroidov na vonkajšej strane zadku sa používajú rovnaké metódy ako pri pravých hemoroidoch.
Podrobnejšie sa im venujeme v častiach "Liečba hemoroidov" a "Domáce prostriedky na liečbu hemoroidov".
Ako vyzerajú hemoroidy?
Postihnutí sú spočiatku neistí a čudujú sa, ako hemoroidy vyzerajú. Ako vyzerajú hemoroidy na prvý pohľad? Odpoveď je jednoduchá: skutočné hemoroidy nie je spočiatku možné vidieť ani nahmatať prstom.
Rozpoznať hemoroidy
Lekár rozpozná hemoroidálne ochorenie počas vyšetrenia podľa malých výčnelkov. Ľudia s týmto ochorením spočiatku nepociťujú žiadne príznaky. Ako rozpoznáte hemoroidy, alebo inak povedané, ako rozpoznáte hemoroidy? Väčšina pacientov nemá žiadne príznaky, ale všimnú si, že s ich konečníkom nie je niečo v poriadku. V neskorších štádiách sa cievy vydúvajú smerom von a možno ich cítiť ako opuch.
Fázy hemoroidov
Rozsah príznakov závisí od toho, ako ďaleko choroba pokročila. Z tohto dôvodu lekári delia ochorenie na štyri štádiá hemoroidov.
- Hemoroidy 1. stupňa
- Hemoroidy 2. stupňa
- Hemoroidy 3. stupňa
- Hemoroidy 4. stupňa
Nižšie sa podrobnejšie pozrieme na jednotlivé štádiá hemoroidov.
Hemoroidy 1. stupňa
Čo znamená hemoroidálne ochorenie 1. stupňa? Spočiatku si tento stav často nevšimnete. Hemoroidy 1. stupňa nie je možné zvonku vidieť ani nahmatať. Zväčšené cievne podušky môže odhaliť len lekár počas proktoskopie. Lekári používajú termín proktoskopia na označenie kolonoskopie hemoroidov v análnom kanáli.
Hemoroidy prvého stupňa zvyčajne nespôsobujú žiadne príznaky. Iba nepatrné stopy krvi na toaletnom papieri naznačujú, že arteriálne cievy pri zvieračoch sa zmenili. Niektorí ľudia sa sťažujú na pocit cudzieho telesa v oblasti konečníka.
Hemoroidy 2. stupňa
Hemoroidy 2. stupňa sa vyznačujú tým, že rozšírený cievny vankúšik možno nahmatať prstami. Hemoroidy vychádzajú z konečníka pri silnom stlačení počas vyprázdňovania a potom skĺznu späť do konečníka. Tesnenie zvierača je čoraz viac narušené a črevná tekutina stále uniká von. V záhybe zadku sa vytvára vlhké prostredie, ktoré podporuje kolonizáciu baktériami a inými mikroorganizmami.
Hemoroidálna choroba 2. stupňa môže viesť k nasledujúcim príznakom:
Zápal
Krvácanie
[svrbenie]()
Pálenie
Bolesť počas vyprázdňovania
Plačúci ekzém
Vylučovanie hlienu z konečníka
Pocit, že sa črevo nedá úplne vyprázdniť
Hemoroidy 3. stupňa
Hemoroidy 3. stupňa už dosiahli značnú veľkosť. V dôsledku toho sa zápal a ďalšie príznaky hemoroidov 2. stupňa naďalej zväčšujú. Nielen počas defekácie, ale aj pri fyzickej námahe hemoroidy vykĺznu z análneho kanála a možno ich nahmatať. Na rozdiel od štádia 2 sa už samé nestiahnu. Rozšírené cievy však môžete prstami zatlačiť späť do konečníka.
Hemoroidy 4. stupňa
Na rozdiel od ostatných stupňov závažnosti sa pri hemoroidoch 4. stupňa už cievne podušky nedajú zatlačiť späť do konečníka. Chorí často ťažko ovládajú pohyby čriev a dochádza k mimovoľnému vyprázdňovaniu. Okrem toho sa zvyšuje bolesť. Keďže hemoroidy 4. stupňa trvalo vyčnievajú z análneho kanála, lekári to nazývajú prolaps konečníka[(análny prolaps)](). V tomto štádiu môžu byť hemoroidy nebezpečné. Vo všeobecnosti sú hemoroidy nebezpečné, ak sa neliečia.
Príznaky hemoroidov
Niektoré príznaky hemoroidov už boli spomenuté. Nižšie sa pozrieme na najčastejšie príznaky hemoroidov. Najprv objasnenie: príznaky hemoroidov u ženy a príznaky hemoroidov u muža sa veľmi nelíšia. Jediným skutočným rozdielom sú hemoroidy počas tehotenstva, hemoroidy počas dojčenia a potom, keď sa hemoroidy objavia po pôrode.
Príznaky hemoroidov
Aké sú typické príznaky hemoroidov? Táto otázka je dôležitá na to, aby ste mohli správne klasifikovať ťažkosti. V počiatočných štádiách nie sú príznaky hemoroidov jasné a často sú sotva badateľné. Preto by ste ich mali dobre poznať. V nasledujúcom texte popíšeme päť najdôležitejších príznakov hemoroidov.
Hemoroidy krvácajú
Prvým príznakom hemoroidov je krv na toaletnom papieri. Mnohí pacienti sú znepokojení, pretože krv v stolici sa nevyskytuje len pri hemoroidoch. Krvácaním sa prejavujú aj rakovinové ochorenia. Namiesto hemoroidov teda môže ísť o rakovinu čreva alebo rakovinu žalúdka. Medzi krvou v stolici pri hemoroidoch a rakovinou je však dôležitý rozdiel: Keďže krvácajúce hemoroidy sú v análnej oblasti, krv má jasne červenú farbu. Vyzerá úplne rovnako ako pri poranení kože.
V prípade rakoviny tráviaceho traktu sa krv mieša so stolicou. Preto má stolica tmavohnedú až čiernu farbu. V prípade hemoroidov sa krv nachádza medzi konečníkom a svalstvom zvierača. Krv sa nachádza len na vonkajšej strane stolice a konečníka. Ako dlho hemoroidy krvácajú? Krvácanie z hemoroidov je zvyčajne slabé a po krátkom čase prestane. Ak ide o silné krvácanie, ktoré trvá týždne alebo mesiace, existuje riziko anémie a nedostatku železa.
Hemoroidy svrbia
Svrbiace hemoroidy sú nepríjemné a lákajú vás k tomu, aby ste si neustále škriabali zadok. Prečo hemoroidy vlastne svrbia? Svrbenie hemoroidov súvisí so zápalom. Keď arteriálne cievy v konečníku vystupujú zvnútra von, môžu sa ľahko zapáliť. Jedným z následkov je svrbenie. Ľudia, ktorí majú veľa ochlpenia v análnej oblasti alebo ktorí sa veľa potia, trpia svrbením konečníka obzvlášť často. Svrbenie sa často objavuje pri dlhom sedení.
Zvyčajne svrbí buď zvonka, alebo zvnútra. Niekedy sa oboje vyskytuje spoločne, čo veľmi zaťažuje každodenný pracovný život. Svrbenie hemoroidov sa môže zvýšiť po stolici. Prečo hemoroidy v noci svrbia tak silno, že pripravujú chorých o spánok? V noci ležíte v posteli a relaxujete, aby sa vaše telo mohlo zotaviť zo stresu a napätia každodenného života. Keďže ich nerozptyľujú vonkajšie vplyvy, mnohí ľudia sa cítia viac vo svojom vnútri. Hemoroidy v noci nesvrbia viac ako cez deň, ale venujete im viac pozornosti.
Pálenie hemoroidov
Niektoré hemoroidy po vyprázdnení pália. Lekári od svojich pacientov často počúvajú živé opisy ako "moje hemoroidy pália ako oheň". Okrem svrbenia môže pálenie hemoroidov výrazne znížiť kvalitu života. Prečo hemoroidy vôbec pália? Dôvod je rovnaký ako v prípade svrbenia, a to zápal hemoroidálneho vankúša. Pálenie hemoroidov: Čo robiť? Existujú dobre znášané prípravky vo forme čapíkov, mastí a krémov, ako aj rôzne domáce prostriedky na zmiernenie príznakov. Podrobne sú vysvetlené v častiach "Liečba hemoroidov" a "Domáce prostriedky proti hemoroidom".
Hemoroidy: Hlienové sekréty z čriev
Niekedy ľudia s hemoroidálnym ochorením nájdu pri vyzliekaní hlien v spodnej bielizni. Odkiaľ tento hlien pochádza? Pochádza z čreva. Zväčšené hemoroidy môžu blokovať zvierač a umožniť vylučovanie tekutín a stolice z konečníka. Obrazne povedané, opuchnutý cievny vankúšik dáva nohu do štrbiny dverí, takže dvere sa už nedajú zavrieť. Ako už názov napovedá, naša črevná sliznica produkuje hlienový sekrét, ktorý zabezpečuje, aby stolica mohla skĺznuť. Hemoroidálny hlien: Aká je jeho farba? Sekrét môže nadobúdať rôzne odtiene od bielej cez žltú až po červenohnedú.
Hemoroidy môžu spôsobovať bolesť
Okrem svrbenia a pálenia sa často vyskytujú aj bolestivé hemoroidy. Bolesť hemoroidov sa vyskytuje najmä počas vyprázdňovania a po ňom. Hemoroidálna bolesť pri sedení je spôsobená tlakom hornej časti tela na zadok. Zvlášť intenzívne ju pociťujeme na tvrdých povrchoch. Bolestivé hemoroidy sa na začiatku hlásia len občas. V neskorších štádiách sa silná bolesť z hemoroidov vyskytuje trvalo ako pichanie alebo stláčanie.
Hemoroidy spôsobené hnačkou
Hnačka a hemoroidy tiež súvisia. Samozrejme, hemoroidy sa netvoria automaticky po každej hnačke. Avšak tí, ktorí trpia častými hnačkami, sú náchylní na hemoroidálne ochorenia. Prečo je to tak? Naše črevá sú domovom približne 100 biliónov baktérií, húb a iných mikroorganizmov, ktoré sa nazývajú mikrobióm alebo črevná flóra. Jednoducho povedané, naše vlastné bunky sú v jasnej prevahe nad črevnými obyvateľmi.
Dôležitým faktorom pre zdravie človeka je vzájomná interakcia črevných baktérií. Počas hnačky sa z tela vyplavuje časť životne dôležitej črevnej flóry. Ich miesto často zaujmú takzvané hnilobné baktérie, čo môže viesť k zápalovým reakciám. Zápal v konečníku zase podporuje zväčšenie hemoroidálneho vankúša.
Existuje aj ďalší dôvod vzniku hemoroidov v dôsledku hnačky. Keď neustála hnačka bráni priechodu tuhej stolice konečníkom, naruší sa citlivý uzatvárací systém v konečníku. Svalstvo zvierača sa uvoľní a ochabne v dôsledku nedostatku pohybu počas stolice. Na kompenzáciu tohto účinku sa cievny vankúš v konečníku rozširuje.
Sú hemoroidy nákazlivé?
Niektorí pacienti sa pýtajú, či hemoroidy môžu byť nákazlivé. Keďže krv a črevná tekutina vyteká von, obávajú sa, že k prenosu dochádza týmto spôsobom. Je táto obava oprávnená? Hemoroidálne ochorenie v podstate nie je nákazlivé. Rizikové faktory a príčiny, ktoré vedú k rozšírenému cievnemu vankúšiku, sme opísali v častiach "Ako vznikajú hemoroidy" a "Hemoroidy a tehotenstvo". Riziko infekcie medzi rôznymi ľuďmi sem nepatrí.
Hemoroidy domáci liek
Na internete nájdete mnoho tipov na domáce lieky proti hemoroidom. Patria medzi ne:
- Hemoroidy domáci liek med
- Domáci liek na hemoroidy banán
- Hemoroidy domáci liek jablčný ocot
- Hemoroidy domáci liek kokosový olej
Môžu domáce prostriedky skutočne zmenšiť veľkosť hemoroidov alebo ich úplne odstrániť? V tejto časti sa bližšie pozrieme na hlavné domáce prostriedky proti hemoroidom a rozoberieme ich účinnosť.
Hemoroidy v kúpeli Sitz
Niektorí pacienti prisahajú na sedacie kúpele, ktoré zlepšujú ich hemoroidálne príznaky. Ako už názov napovedá, počas sedacieho kúpeľa s hemoroidmi sa vo vode nachádza len spodná časť tela a nohy. Hrudník a ruky vyčnievajú z vody. Vaňa je vhodná na sedací kúpeľ pri hemoroidoch, ak je len čiastočne naplnená vodou. Ak si to chcete uľahčiť, môžete si kúpiť špeciálny sitz kúpeľ.
Pre sedací kúpeľ zvoľte teplotu 37 stupňov (telesná teplota) a zostaňte vo vani 10 až 15 minút. Pri stúpajúcom sitzovom kúpeli sa teplota postupne zvyšuje na 40 stupňov opakovaným pridávaním horúcej vody. Čas aplikácie je tiež 10 až 15 minút. Pri sedacom kúpeli sa používa buď čistá voda, alebo sa pridáva bylinný prostriedok.
Často sa používajú tieto prípravky:
Arnika
Čarodejnica[(Hamamelis]())
Rumanček
čajovníkový olej
Dubová kôra
Sitzové kúpele majú príjemný relaxačný účinok. Či majú účinok aj na hemoroidy, zatiaľ nebolo dokázané. Sedací kúpeľ zo senného kvetu nie je vhodný na hemoroidy.
Hemoroidy čapík
Na zmiernenie typických príznakov, ako je svrbenie, pálenie a výtok v počiatočných štádiách, mnohí pacienti používajú čapíky proti hemoroidom. Majú protizápalový, vysušujúci a bolesť zmierňujúci účinok. Často obsahujú aj látky, ktoré dezinfikujú rozšírený cievny vankúšik a spôsobujú stiahnutie ciev.
V lekárňach sa predávajú čapíky na hemoroidy s kortizónom a s liekom proti bolesti lidokaínom. Môžu čapíky znížiť hemoroidy? Čapíky iba zmierňujú príznaky. Samotné čapíky hemoroidy nevyliečia. Najlepšie je používať čapíky na hemoroidy po stolici a pred spaním.
Čapík by sa nemal zavádzať príliš hlboko. Stačí, ak sa do konečníka dostane prvá až druhá končatina prsta. Čapík sa vplyvom telesného tepla pomaly rozpúšťa a priebežne uvoľňuje účinné látky do chorého cievneho vankúšika. Nie je vhodné používať lubrikant alebo krém na uľahčenie zavedenia čapíka. Môže to viesť k zmenenému uvoľňovaniu zložiek.
Zmenšuje čajovníkový olej hemoroidy?
Čajovníkový olej sa často používa pri zápalových ochoreniach. Niet divu, že sa tento domáci liek teší veľkej obľube. Olej obsahuje množstvo rozpustených látok, ktoré majú dezinfekčný a protizápalový účinok. Môže čajovníkový olej skutočne znížiť hemoroidy? Všetky zložky pôsobia výlučne proti príznakom.
Z tohto dôvodu by sa čajovníkový olej na hemoroidy mal používať len na podporu a zmiernenie príznakov. Na internete sa objavujú správy od používateľov, ktorí s ním majú pozitívne skúsenosti. V žiadnom prípade by ste nemali aplikovať čajovníkový olej neriedený, pretože v citlivých oblastiach, ako je napríklad konečník, nepríjemne páli. Ak chcete použiť čajovníkový olej na hemoroidy, najlepšie je postupovať takto:
- Kvapnite niekoľko kvapiek čajovníkového oleja do pohára vody a premiešajte lyžičkou.
- Potom do tejto zmesi pridajte obklad.
- Mokrý obklad prikladajte na konečník na 20 až 30 minút.
Namiesto obkladu si môžete robiť sedacie kúpele s čajovníkovým olejom.
Zatlačte späť hemoroidy
Ako bolo vysvetlené vyššie, za určitých podmienok hemoroidy 2., 3. a 4. stupňa vychádzajú z análneho kanála a možno ich nahmatať v konečníku. Iba zväčšené cievy 2. stupňa sa automaticky posúvajú späť do konečníka. Pri stupni 3 sa hemoroidy môžu samy zatlačiť späť. Zväčšené cievy 4. stupňa zostávajú natrvalo mimo ritného kanála a prstom ich už nemožno zatlačiť späť.
Ako však zatlačiť hemoroidy späť? Bavlnenú vreckovku alebo čistý flanel držíte pod vodovodným kohútikom, kým nie je úplne navlhčený vodou. Namiesto vody môžete do vreckovky zabaliť aj kocky ľadu. Potom handričku priložte na análnu oblasť a jemne pritlačte prstami jednej ruky. Rovnakým spôsobom možno zatlačiť hemoroidy aj po pôrode.
Masáž hemoroidov
Alternatívou k vyššie uvedenej metóde zatláčania späť je jemná masáž hemoroidov. Ak cítime, že hemoroidy vyšli von, je najlepšie postupovať nasledovne: Ruky sa umyjú vodou z vodovodu a neosušujú sa. Potom jemne masírujte análnu oblasť vystretým ukazovákom, prostredníkom a prstenníkom jednej ruky a zároveň uvoľnite zvieračový sval. Po krátkom čase sa hemoroidy stiahnu a už ich nie je cítiť. Ak sa tak stane, masírujte ich znova.
Diéta pri hemoroidoch
Rýchle občerstvenie a iné spracované potraviny - rozpoznateľné podľa čísiel E na obale - podporujú kolonizáciu patogénnych baktérií v čreve. Ako už bolo vysvetlené v časti "Hemoroidy spôsobené hnačkou", zvyšuje to riziko zápalových ochorení, ako je napríklad hemoroidálna choroba. Aká je správna hemoroidálna diéta? Heslom je strava bohatá na vlákninu. Namiesto chleba a cestovín z bielej múky je lepšie jesť celozrnné výrobky.
V jedálnom lístku by malo byť aj čerstvé ovocie, zelenina a strukoviny. Ale pozor: Ak náhle prejdete zo stravy s nízkym obsahom vlákniny na stravu s vysokým obsahom vlákniny, môžu sa vyskytnúť črevné problémy. Ak chcete svojou stravou predchádzať hemoroidom a ich vzniku, nemali by ste zabúdať na prebiotiká. Prebiotiká sú fermentované potraviny, ktoré zabezpečujú, aby sa v našich črevách množili zdraviu prospešné baktérie.
Patria medzi ne napr:
Kyslá kapusta
Kefír
Kombucha
Miso
Prírodný jogurt
cmar
Jablčný ocot
Pri hemoroidoch je tiež dôležité piť dostatok tekutín a zabezpečiť dostatok pohybu. Dva až 2,5 litra vody a nesladený čaj sú povinné.
Odstráňte hemoroidy sami
Hemoroidy môže odstrániť len lekár. Pomocou uvedených domácich prostriedkov môžete znížiť nepríjemné pocity a zvýšiť tak kvalitu svojho života. V nasledujúcej časti sa budeme venovať tomu, ako možno hemoroidy odstrániť.
Hemoroidy, ktorý lekár pomáha?
Jedným z prvých kontaktov pri ochoreniach, ako sú hemoroidy, je rodinný lekár. Ktorý lekár je určený špecialista na hemoroidy? Proktológ je odborník na ochorenia konečníka a hemoroidy. Môžete tiež navštíviť špecialistu na ochorenia tráviaceho traktu (gastroenterológa). Gastroenterológ nie je špecializovaný lekár na hemoroidy. Napriek tomu je oboznámený s ochoreniami konečníka.
Liečba hemoroidov
Ak napriek liečbe hemoroidov domácimi prostriedkami alebo inými opatreniami nedosiahnete úspech, mali by ste sa poradiť s lekárom. Iba lekár môže stanoviť správnu diagnózu a vhodnou liečbou natrvalo odstrániť hemoroidy.
Hemoroidy - čo pomáha okamžite?
Príznaky hemoroidálneho ochorenia môžu byť veľmi nepríjemné. Čo však pomáha proti hemoroidom, a to čo najrýchlejšie? V počiatočných štádiách ochorenia by ste mali hemoroidy chladiť. Najlepší spôsob, ako to urobiť, je vziať si handričku so studenou vodou alebo dať do handričky kocky ľadu a priložiť ju na konečník. Za žiadnych okolností by ste si na konečník nemali prikladať tepelnú podložku. Aplikácia tepla totiž podporuje akútny zápal.
Prostriedok proti hemoroidom
V lekárňach sú k dispozícii rôzne lieky na hemoroidy, ktoré prinášajú úľavu od príznakov. Patria medzi ne lieky, krémy, masti a vankúše.
Hemoroidy liek
Komerčne dostupné lieky na hemoroidy neodstraňujú príčiny ochorenia. Sú dostupné s rôznymi účinnými látkami na lekársky predpis alebo bez lekárskeho predpisu. Ak je hlavným problémom liečba bolesti, možno zvážiť liek s lokálnym anestetikom (lidokaín, cinchokaín) alebo kortizón.
Krém na hemoroidy
Postihnutí často používajú krém proti hemoroidom so zinkom, aloe vera alebo [vilínom\] \(čarodejnicou). Účinné látky sú dobre znášané a môžu zlepšiť príznaky v počiatočných štádiách ochorenia. Ak chcete liečiť hemoroidy krémom, nepotrebujete lekársky predpis. Vhodný krém na hemoroidy je dostupný v lekárňach a drogériách.
Masť na hemoroidy
Namiesto krému môžete použiť masť proti hemoroidom. Aká je najlepšia masť proti hemoroidom? Hametum masť na hemoroidy a Rossmann masť na hemoroidy (SOS masť na hemoroidy) sú dva výrobky, ktoré sa osvedčili ako účinné. Oba výrobky sa zavádzajú do konečníka pomocou aplikátora. Masť je účinná proti miernym príznakom hemoroidálneho ochorenia a zároveň dezinfikuje a upokojuje podráždenú črevnú sliznicu.
Ak chcete hemoroidy liečiť masťou, vhodná je aj kombinácia hemoroidálnej masti a čapíkov. Počas dňa sa masť aplikuje po vyprázdnení. Večer pred spaním čapík zabezpečí, aby zložky pôsobili počas celej noci.
Hemoroidný vankúš
Hemoroidálny vankúšik z lekárne alebo špecializovaného obchodu znižuje tlak na análnu oblasť a zmierňuje bolesť. To umožňuje dlhšie sedenie v práci a doma bez toho, aby ste museli znova a znova vstávať. Väčšina vankúšov je typom sedacieho krúžku, ktorý má na vnútornej strane priehlbinu. Existujú aj ortopedické sedacie vankúše, ktoré majú špeciálny tvar. Vyrobte si vlastný vankúš na hemoroidy: Je to možné? S trochou zručnosti si môžete vyrobiť sedací vankúš sami. Nemá to zmysel, pretože hemoroidálne vankúše od dm alebo Rossmann sú cenovo dostupné pre každého.
Čo robiť s hemoroidmi
Mnohí trpiaci si kladú otázku: Čo robiť s hemoroidmi? Okrem 1. štádia hemoroidy samé nezmiznú. Ak sa chcete nepríjemných ciev zbaviť natrvalo, musí ich odstrániť lekár. Môže sa to urobiť pomocou škrtidla (podviazanie gumičkou), skleroterapie alebo chirurgického zákroku. Ktorý postup sa použije, závisí od stupňa hemoroidálneho ochorenia.
Hemoroidy podviazanie gumičkou
Hemoroidy 1. až 3. stupňa možno odstrániť podviazaním gumičkou. Zákrok sa vykonáva ambulantne a bez anestézie. Keďže sa hemoroidy počas podviazania gumičkou podviažu, ošetrené tkanivo regreduje a odumiera. Aké skúsenosti majú pacienti s podviazaním hemoroidov gumičkou? Občas sa po zákroku vyskytne mierne krvácanie a bolesť.
U niektorých ľudí cievne podušky po krátkom čase opäť opuchnú. Lekári potom odporučia ďalšie podviazanie gumičkou, skleroterapiu alebo operáciu. Pokúšať sa o podviazanie hemoroidov gumičkou sami nie je dobrý nápad. Zákrok patrí do rúk lekára, pretože musí byť vykonaný odborne.
Sklerotizujúce hemoroidy
Skleroterapia hemoroidov 1. a 2. stupňa je metóda liečby bez bolesti, ktorá sa vykonáva ambulantne v ambulancii. Lekár vstrekne sklerotizačný prostriedok do zväčšených hemoroidálnych vankúšikov pomocou rektálneho zrkadla, ktoré sa zavedie do konečníka. To spôsobí zápal stien ciev, takže ošetrené cievy sa zlepia. Tkanivo potom odumrie a opuchnutý cievny vankúš sa zmenší.
Sklerotizujúce hemoroidy: Aké sú následky? Vedľajšie účinky sa vyskytujú len zriedkavo. Niekedy sa vyskytne mierna bolesť, krvácanie alebo pocit tlaku a cudzích telies. Ak lekár pri sklerotizácii hemoroidov u mužov náhodne vstrekne do semenných vačkov alebo prostaty, je to veľmi bolestivé. Úspešnosť zákroku sa pohybuje od 10 do 46 percent. U mnohých ľudí sa hemoroidy po dvoch až troch rokoch opäť zväčšia.
Operácia hemoroidov
V prípade pokročilého hemoroidálneho ochorenia 3. a 4. stupňa so závažnými príznakmi prichádza do úvahy operácia hemoroidov. Na chirurgický zákrok sú k dispozícii rôzne metódy. Operácia prebieha v celkovej alebo čiastočnej anestézii a môže byť potrebný pobyt v nemocnici. Vo väčšine prípadov sa opuchnuté cievne podušky odstránia laserom, skalpelom alebo nožnicami a potom sa zašijú.
Ako dlho by mala trvať operácia hemoroidov? V závislosti od použitého postupu trvá operácia od desiatich minút do jednej hodiny. Aké sú skúsenosti s operáciou hemoroidov? Medzi komplikácie často patrí krvácanie, bolesť a problémy s močením. U troch až deviatich percent operovaných sa do roka arteriálne cievy opäť zväčšia.