Jazvy môžu vzniknúť z rôznych dôvodov, či už ide o nehody, chirurgické zákroky alebo kožné ochorenia. Môžu byť fyzicky aj emocionálne nepríjemné a ovplyvňujú sebavedomie. Existuje niekoľko možností liečby, ktoré môžu zlepšiť vzhľad jaziev.
Čo je to jazva?
Jazva je viditeľným znakom hojenia rany na koži spôsobenej zranením. Keď dôjde k poraneniu kože alebo tkaniva tela, telo okamžite začne poškodené miesto opravovať. Časom sa v mieste poranenia vytvoria nové bunky a nové tkanivo, ktoré sa nazýva jazva. Jazvy pomáhajú uzavrieť ranu a chrániť pokožku.
Aké príznaky môžu mať jazvy?
Mnohé zranenia sa zahoja bez problémov a po zahojení sú jazvy sotva viditeľné. V prípade väčších poranení sa však môžu vytvoriť jazvy, ktoré vykazujú rôzne ťažkosti:
- Kozmetické poškodenie, ak sú na viditeľných miestach tela.
- stvrdnutie alebo zhrubnutie kože v mieste jazvy
- Zafarbenie kože, napríklad sčervenanie alebo stmavnutie
- svrbenie alebo pálenie v mieste jazvy
- Citlivosť alebo bolesť pri dotyku alebo pohybe
- Necitlivosť v oblasti jazvy a okolitých oblastiach
- obmedzenie pohyblivosti alebo funkcie oblastí tela postihnutých jazvou
- dlhodobá citlivosť na počasie s pálením, svrbením alebo ťahaním jazvy pri zmene počasia
Čo je príčinou vzniku jaziev?
Príčinou vzniku jaziev je zvyčajne poranenie alebo trauma, ktoré poškodili pokožku alebo tkanivo tela. Môže ísť o reznú ranu, hlboký škrabanec, popáleninu, chirurgický zákrok alebo iný typ zranenia. Keď dôjde k takémuto zraneniu, telo spustí hojivú reakciu na opravu a regeneráciu poškodeného tkaniva. Bežné príčiny vzniku jaziev sú:
- jazvy po chirurgických zákrokoch
- poranenia pri nehodách
- kožné ochorenia, napríklad akné
- jazvy po popáleninách
- Piercing a tetovanie
- Škrabanie alebo zápal drobných rán
Aký je proces hojenia jaziev?
Keď dôjde k poškodeniu kože alebo tkaniva tela, telo spustí hojivú reakciu na opravu a regeneráciu poškodeného tkaniva. V prvých dňoch a týždňoch po poranení špeciálne bunky v tele nazývané fibroblasty produkujú kolagén a iné bielkoviny. To spôsobí, že rana sa uzavrie novými bunkami. Jazvy môžu mať rôznu farbu, štruktúru a veľkosť a často sú hrubšie a menej pružné ako normálne kožné tkanivo. Viditeľné zmeny na koži z nového tkaniva vznikajú pri poranení hlbších vrstiev kože.
Aké sú zvláštnosti zjazveného tkaniva?
Zjazvené tkanivo nie je schopné úplne obnoviť všetky vrstvy kože. Počas procesu hojenia sa často podarí úplne alebo čiastočne obnoviť epidermis (vrchnú vrstvu kože). Môže však byť tenšia alebo mať inú štruktúru ako okolitá koža. Zjazvenie môže postihnúť aj dermis, strednú vrstvu kože. Zvyčajne dochádza k nerovnomernému rozloženiu kolagénových vlákien, čo môže viesť k vzniku viditeľnej jazvy. V podkoží je zjazvenie menej výrazné a menej viditeľné ako vo vrchných vrstvách. Tkanivo jazvy neobsahuje potné ani mazové žľazy a rovnako ani pigmentáciu.
Aké sú rôzne typy jaziev?
Existujú štyri typy jaziev, ktoré sa klasifikujú podľa ich vzhľadu alebo procesu hojenia:
- Zdravá jazva: Zdravá jazva prechádza prirodzeným procesom hojenia. V dôsledku toho časom postupne bledne a stáva sa nenápadnou. Oblasť rany nie je po zahojení bolestivá a nevykazuje začervenanie, opuch ani iné známky zápalu.
- Hypertrofické jazvy: Pri tejto forme sa vytvorilo príliš veľa jazvovitého tkaniva. Hypertrofické jazvy tvoria vyvýšeniny a zhrubnutia, ktoré sú obmedzené na oblasť pôvodnej rany. Táto forma jaziev často svrbí a zvyčajne sa vyskytuje pri popáleninách a na kĺboch.
- Keloidné jazvy: Keloidné jazvy tiež vytvárajú vyvýšeniny a zhrubnutia, a to aj mimo samotnej oblasti rany. Jazvy môžu byť červené, svrbivé alebo bolestivé a citlivé na tlak. Výrastky môžu byť viditeľné aj po dlhšom čase.
- Atrofické jazvy: Telo vytvorilo príliš málo jazvového tkaniva, takže jazva nie je úplne vyplnená. To spôsobuje, že sa vytvorí priehlbina alebo jamka. Môže sa to vyskytnúť napríklad pri akné alebo popáleninách.
- Kontraktúry: Kontraktúry jazvy môžu byť spôsobené zmenšovaním tkaniva jazvy. To spôsobuje, že sa okolité tkanivo stiahne. V dôsledku toho môže byť pohyblivosť a funkčnosť postihnutej časti tela obmedzená. Medzi bežné príčiny vzniku kontraktúr jazvy patria popáleniny, popáleniny, rezné rany, rany po piercingu a chirurgické zákroky.
Čo spôsobuje svrbenie jaziev?
Jazva svrbí, čo je dobré znamenie hojenia. Na vybudovanie novej štruktúry kože sa musia vytvoriť rôzne tkanivové bunky. Tvorbu vrstiev kože riadia poslíčkovské látky vrátane histamínu. Tento tkanivový hormón spôsobuje svrbenie kože. Ak je svrbenie obzvlášť silné alebo kombinované s bolesťou, je potrebné okamžite vyhľadať lekára. Ten môže vylúčiť alebo liečiť prípadné vedľajšie účinky spôsobené infekciami.
Prečo staré jazvy svrbia?
Ľudia často hovoria o citlivosti jaziev na počasie. Svrbenie a mierna bolesť sa môžu objaviť aj v starých jazvách po mnohých rokoch. Pacienti to často spozorujú pri zmene počasia, najmä pred dažďom alebo chladom. Tento efekt je však veľmi individuálny. Presná príčina zatiaľ nebola objasnená. Predpokladá sa však, že príčinou sú zmenené prebiehajúce nervové dráhy alebo kolagénové vlákna.
Ako sa liečia jazvy?
Liečba jaziev výrazne závisí od príčiny, veľkosti a priebehu. Najmä pri dobrej a včasnej starostlivosti o rany sú dobré vyhliadky na ploché, ľahké jazvy.
Ako môžem ošetriť čerstvú jazvu?
Prvotnú starostlivosť o jazvy vykonáva ošetrujúci lekár alebo dermatológ. Po uzavretí jazvy alebo odstránení stehov by mali pacienti prevziať následnú starostlivosť. Patrí sem napr:
- Zvlhčujúce prípravky: Špeciálny zvlhčujúci krém alebo krém na jazvy pomáha udržiavať pokožku okolo jazvy pružnú a zlepšuje vzhľad jazvy. Krémy, ktoré obsahujú silikón, sú obzvlášť dobré na udržanie vlhkosti.
- Masáž: Jemná masáž prstami alebo masážnym valčekom podporuje prekrvenie tkaniva jazvy. Tým sa rozkladá kolagén a tkanivo sa zmäkčuje.
- Žiadne škrabanie: Aj keď čerstvá jazva svrbí, škrabaniu by ste sa mali vyhnúť.
- Vyhýbajte sa vode: Dlhodobé kúpanie alebo sprchovanie a nadmerná vlhkosť v okolí rany môžu spôsobiť zmäknutie tkaniva. To môže zvýšiť riziko infekcie.
- Ochrana pred UV žiarením: Nová jazva je citlivá a môže sa poškodiť pôsobením slnečného žiarenia. Najlepšie je jazvu zakryť alebo použiť vysoký stupeň opaľovacieho krému.
- Pohodlné oblečenie: Treba sa vyhýbať tesnému oblečeniu alebo iným predmetom, ktoré môžu na jazvu tlačiť alebo ju trieť. Tieto tlaky môžu ovplyvniť rast tkaniva jazvy.
Ak sa vyskytnú individuálne problémy alebo otázky týkajúce sa liečby jazvy, treba sa poradiť s ošetrujúcim lekárom alebo dermatológom. Môžu vám pomôcť určiť najlepšiu starostlivosť o vašu konkrétnu jazvu.
Ako sa odstraňujú zle zahojené jazvy?
Existujú rôzne metódy na odstránenie jaziev. Ktorá metóda sa použije, závisí od typu a rozsahu jazvy. Pri miernych zmenách môžu pomôcť jednoduché metódy, ako je peeling. Pri závažnejších abnormalitách sú bežné tieto metódy:
- Chirurgické odstránenie: pri tejto metóde sa jazva chirurgicky odstráni a koža v mieste jazvy sa znovu zašije. Tento postup môže byť potrebný v prípade hlbších jaziev, ktoré ovplyvňujú okolité tkanivo alebo obmedzujú funkciu postihnutej oblasti.
- Laserové jazvy: Laserové ošetrenia pomáhajú odstraňovať tkanivo jazvy alebo stimulovať tvorbu kolagénu. To môže pomôcť zlepšiť vzhľad jazvy a urobiť ju menej viditeľnou.
- Steroidné injekcie: Steroidné injekcie môžu pomôcť pri liečbe hypertrofických a keloidných jaziev. Injekcia steroidov do jazvy môže pomôcť znížiť opuch a zápal a zmäkčiť a sploštiť tkanivo jazvy.
- Dermabrázia: Dermabrázia odstraňuje povrchovú vrstvu kože, aby sa jazva vyhladila a zlepšil sa jej vzhľad.
Čo pomáha pri jazvách po akné?
Mnohí ľudia považujú jazvy na tvári, ako sú napríklad jazvy po pupienkoch, za obzvlášť znepokojujúce. Zvyčajne ide o atrofickú formu, pri ktorej sa prejavujú dovnútra vpadnuté oblasti kože. Na liečbu sú k dispozícii rôzne postupy, ktoré sa používajú v závislosti od závažnosti. V prípade miernych jaziev po pupienkoch na tvári sa môže použiť chemický peeling, peeling ovocnými kyselinami alebo mikrodermabrázia, ktoré mierne obrusujú povrch pokožky. Pri väčších nerovnostiach sa na odstránenie jaziev po pupienkoch môže použiť terapia chladom, injekcie alebo laserová terapia.
Ako sa odstraňujú jazvy po tetovaní?
Jazvy po tetovaní sa spravidla hojia bez ďalších komplikácií. Ak je však tetovanie príliš hlboké alebo ho treba odstrániť, je vhodné ošetrenie laserom. Ten zničí pigmenty tetovania a stimuluje kožné bunky k postupnému rozpúšťaniu tetovania. Zákrok však môže byť bolestivý a vyžaduje si niekoľko sedení. Existuje aj riziko bolesti, začervenania, opuchu alebo zjazvenania.
Ako sa dajú ošetriť jazvy po zmenšení prsníkov?
Jazvy po operácii prsníkov môžu byť pre ženy nepríjemné. Mastektómia je často obzvlášť závažná, keď sa musí odstrániť veľká časť alebo celý prsník. Pri tejto operácii sa komplikáciám s jazvou predchádza správnym rezom. Jazvy v oblasti prsníkov sa hoja lepšie ako v iných častiach tela. Okrem toho následná starostlivosť o ranu zo strany lekára a neskôr samotného pacienta vo väčšine prípadov zabráni vzniku priehlbín alebo otlakov. Ak by sa napriek tomu vyskytli problémy s jazvou, treba sa poradiť s lekárom.
Ktoré jazvy možno ošetriť laserom?
Vpadnuté (atrofické) alebo vystupujúce (hypertrofické) jazvy možno korigovať laserom. Najčastejšie sa používa Erbium YAG laser. Pri ňom sa do jazvy vysielajú krátke impulzy laserového svetla. To vedie k zahriatiu a následnej deštrukcii povrchového tkaniva jazvy. Výsledkom je, že jazva je oveľa hladšia už po jednom ošetrení. Laserovú terapiu možno použiť na akné, strie a chirurgické jazvy, napríklad po cisárskom reze. Ošetrenie laserom môže výrazne znížiť bolesť a obmedzenia pohybu pri jazvách po popáleninách.
Čo pomáha proti svrbeniu jaziev?
Čarodejnica, známa aj ako vilín, môže pomôcť proti svrbeniu. Výťažky z čarodejnice obsahujú sťahujúce látky a triesloviny, ktoré stiahnu rany. Tým sa znižuje svrbenie. Okrem toho obsiahnuté triesloviny a flavonoidy s protizápalovými a antioxidačnými vlastnosťami podporujú hojenie a znižujú zápal. Čarodejnica výrazne zvyšuje vlhkosť pokožky a zabraňuje vysychaniu jazvy. Používajú sa chladivé obklady s výťažkom z čarodejnice alebo krémy na rany.
Aké domáce prostriedky pomáhajú pri jazvách?
Okrem čarodejníckej liesky môžu starostlivosť o jazvy a ich hojenie podporiť aj ďalšie domáce prostriedky. Tie by sa však mali používať len na uzavreté jazvy bez výtoku. Obzvlášť účinné sú:
- Chladenie: Prikladanie studeného obkladu alebo ľadového obkladu na postihnuté miesto môže pomôcť zmierniť svrbenie a bolesť.
- Nechtíková masť: Nechtík lekársky obsahuje množstvo hojivých látok, ako sú triterpénové saponíny a éterický olej. Tie upokojujú pokožku a podporujú proces hojenia.
- Harmanček: Harmanček má protizápalový účinok a podporuje hojenie pokožky. Nálev z harmančekového čaju sa aplikuje ako obklad na postihnuté miesto.
- Oleje: Vmasírovanie olejov do jazvy môže pomôcť upokojiť pokožku a zmierniť svrbenie. Na tento účel je vhodný olivový alebo kokosový olej.
Pri používaní domácich prostriedkov sa uistite, že sú dobre znášané a nespôsobujú alergické reakcie.