Svrbenie a začervenanie kože môže byť príznakom infekcie kožnými hubami (dermatomykóza). Toto ochorenie sa môže vyskytnúť na mnohých častiach tela, pričom najčastejšou formou je atletická noha. Hubová infekcia nie je znakom nedostatočnej hygieny.
Čo je príčinou kožných plesní?
Kožné plesne u ľudí a zvierat spôsobujú rôzne typy húb, väčšinou vláknité alebo kvasinkové huby. Jednotlivé druhy sa často vyskytujú na rôznych častiach tela. Preferované miesta výskytu kožných húb sú:
- nohy a chodidlá
- paže a ruky
- Horná časť tela
- Hlava a oblasť brady
Aké sú rôzne typy kožných húb?
Infekcie sa delia na rôzne formy podľa oblastí tela, v ktorých sa hubová infekcia vyskytuje, a podľa typu huby.
- Atletická noha (tinea pedis)
- Plesne rúk (tinea manuum)
- [Plesne nechtov]() (onychomykóza alebo tinea unguium)
- Plesň hlavy (tinea capitis)
- pásový opar ako okrúhla kožná huba na rukách, nohách, chrbte a hrudníku (tinea corporis)
- vyrážka spôsobená potením v oblasti slabín (kožná kandidóza)
- Pityriasis versicolor na chrbte, hrudníku, krku a rukách
- [Vyrážka z plienok na]() zadočku dojčiat a batoliat
Väčšinu týchto ochorení spôsobujú vláknité huby. Potnú [vyrážku]() spôsobujú kvasinky, ktoré sa nachádzajú na koži každého človeka, zatiaľ čo pityriasis versicolor spôsobujú plesne.
Aký je priebeh infekcie kožnými hubami?
Spôsob, akým sa postihnuté osoby nakazia, závisí od príslušného typu huby. Vláknité a plesňové huby sa prenášajú kontaktom. K nákaze dochádza najmä pri úzkom kontakte s postihnutými osobami. Zvieratá s kožnými hubami môžu infikovať aj ľudí. Kožné huby nezomierajú okamžite po vystavení vzduchu. Preto môže dôjsť aj k nepriamej infekcii, prostredníctvom:
- Koberce a podlahové krytiny
- topánky
- Uteráky
- Teplé, vlhké predmety v saunách alebo bazénoch, napríklad kľučky dverí a podlahy.
Kvasinkové huby obklopujú ľudí počas celého ich života. U zdravých ľudí sa tieto huby môžu množiť len v malej miere a nemôžu sa dostať do tela. Existujú však určité rizikové faktory, ktoré podporujú infekciu kože kvasinkovými hubami.
Ktoré rizikové faktory podporujú vznik kožných plesní?
Zdravý imunitný systém dokáže odvrátiť kožné plesne. Ochranný kyslý plášť kože zabraňuje prenikaniu spór do organizmu. Ak je imunitný systém oslabený, obranný systém kože nedokáže dostatočne chrániť. Medzi rizikové faktory patrí napr:
- infekcie, ako je chrípka
- Cukrovka
- Užívanie imunosupresív
- Chemoterapia
- Obezita
- Nadmerné potenie
- Nadmerná hygiena
- Stres
Stresom podmienená kožná pleseň vzniká pri vzájomnom pôsobení viacerých faktorov. Kombinácia nedostatku spánku, nesprávnej stravy a psychického stresu znižuje imunitnú obranu proti patogénom. To uľahčuje prenikanie plesní do kože.
Aké sú príznaky kožných húb?
Príznaky kožných húb sa líšia v závislosti od patogénu a oblasti kože. Dôvodom je, že huby napádajú rôzne oblasti kože.
Ako rozoznáte kožné plesne?
Kožné plesne sa môžu v rôznej miere šíriť do kože. Preto sa rozlišujú dva rôzne typy:
\- Povrchová kožná pleseň: postihuje len zrohovatenú vrstvu ako povrchovú pokožku.
\- Hlbšia kožná huba: šíri sa pod povrchom pri korienkoch vlasov a často spôsobuje hnisavý zápal.
S povrchovými kožnými hubami sa bojuje ľahšie. Patrí sem aj pásový opar, pri ktorom sa kvasinková huba usadzuje len v rohovine. Hlbšie typy plesní sú zvyčajne spôsobené vláknitými hubami a vyžadujú si komplexnú liečbu.
Ako rozpoznám kožné plesne?
Kožné plesne sa v počiatočných štádiách prejavujú ako jedna alebo dve začervenané, svrbiace škvrny na príslušnej časti tela. Ak sa kožná huba šíri ďalej, postihnutá oblasť sa zväčšuje. Zároveň sa v závislosti od typu huby zväčšujú príznaky, ako je začervenanie a [svrbenie](). Pri niektorých kožných hubách sa na postihnutých miestach kože objavujú aj biele škvrny. Príznaky ochorenia závisia od typu huby
\- Povrchová forma: menší zápal, slabé modrasté začervenanie kože v postihnutej oblasti.
\- Hlboká forma: výtok, hnisavý zápal, silné svrbenie, kožné škvrny, vypadávanie vlasov, celková malátnosť s opuchom lymfatických uzlín.
Ako sa diagnostikuje kožná pleseň?
Diagnostika kožných húb je možná už pri vyšetrení kože. Na presnú identifikáciu lekár pripraví kultiváciu huby a určí typ huby.
Mal by som ísť k lekárovi kvôli kožným plesniam?
Pri podozrení na kožné plesne je vhodné vyhľadať lekára. Čím skôr sa ochorenie začne liečiť, tým ľahšie sa môže vyliečiť. Ak sa diagnostikuje neskoro, liečenie je oveľa ťažšie a trvá dlhšie. Ak sa pleseň nelieči alebo sa lieči príliš neskoro, môžu zostať jazvy. S lekárom sa treba poradiť predovšetkým vtedy, ak sa napadnutie nachádza vo vlasatej časti. Ak je huba na pokožke hlavy alebo v oblasti brady, vlasy často vypadávajú. Ak sa huba nelieči včas, vlasy už nenarastú. Ak sa kožné plesne vyskytnú u detí a tehotných žien, mal by pacienta určite vyšetriť lekár.
Ako môžete liečiť kožné plesne?
Liečba sa vykonáva antimykotikami, ktoré úspešne ničia kožné plesne. Presné dávkovanie týchto liekov závisí od typu kožnej huby a závažnosti a oblasti tela, v ktorej sa infekcia nachádza. V prípade povrchových kožných húb je často možná liečba lokálne aplikovanými prostriedkami, ako je krém proti kožným hubám. V prípade závažných infekcií je často potrebné užívať tablety proti kožnej plesni.
Aké prostriedky pomáhajú proti kožným hubám?
V lekárňach sú voľne dostupné rôzne krémy a masti proti kožným plesniam. Obsahujú rôzne antimykotiká, ktoré hubu ničia. Najčastejšie účinné látky sú mikonazol, terbinafín, amorolfín alebo klotrimazol. Masti sa musia pravidelne aplikovať na postihnuté miesta. Najmä v prípade kožnej huby na ruke sa pred pokračovaním v masti uistite, že sa krém najprv vstrebal.
Kedy sú tablety potrebné na liečbu kožných húb?
Pri niektorých plesňových ochoreniach nie je účinok mastí dostatočný na dostatočný boj s kožnou plesňou. V týchto prípadoch sa musia užívať tablety perorálne. Tieto prípravky zvyčajne obsahujú ako účinné látky proti kožnej plesni grizeofulvín, terbinafín, itrakonazol alebo flukonazol. Liečba tabletami je potrebná v nasledujúcich prípadoch:
- Hlboko uložené plesňové infekcie, ako je napríklad pleseň nechtov
- plesňové infekcie na ochlpených miestach, ako je huba na hlave
- Kožné plesne nezmiznú pri použití krémov
- Neznášanlivosť lokálne aplikovaných liekov
Čo musím zohľadniť pri liečbe kožných húb?
Či už ide o tablety alebo masť proti kožným plesniam, vždy treba dbať na dĺžku používania. Aj keď napadnutie už nie je viditeľné, patogény môžu byť v tele stále neaktívne. Ak sa užívanie lieku preruší príliš rýchlo, huba sa opäť rozšíri.
Aké domáce prostriedky pomáhajú proti kožným hubám?
Na kožné plesne môžu domáce prostriedky pôsobiť rôznymi spôsobmi. Niektoré látky obsahujú mierne antimykotiká a môžu potláčať kožné plesne a podporovať hojenie pomocou mastí. Keďže domáce prostriedky nepreniknú do hlbokých vrstiev kože, možno ich použiť na liečbu najmä povrchových infekcií. Iné domáce prostriedky podporujú hojenie kože a zmierňujú príznaky, ako je napríklad [svrbenie](). Pri plesňových infekciách sa odporúčajú tieto prostriedky:
\- Jablčný ocot mení hodnotu pH, a tým ničí spóry húb. Kúpele nôh, rúk alebo celého tela môžu zastaviť šírenie ochorenia.
\- Čajovníkový olej bojuje proti plesniam na pokožke prostredníctvom esenciálnych olejov, ktoré obsahuje. Zriedený s neutrálnym olejom, ako je kokosový alebo mandľový olej, sa aplikuje na postihnuté miesta. Zároveň pôsobí protizápalovo, a tak zabraňuje ďalšej infekcii baktériami.
\- Hamamelis, nazývaný aj vilín, obsahuje veľa trieslovín. Tie spôsobujú, že sa pokožka stiahne a uzavrie malé ranky. Patogény môžu menej ľahko preniknúť do pokožky a spôsobiť infekcie. Čarodejnica zároveň znižuje svrbenie, a tým zvyšuje kvalitu života postihnutých.
Ako môžem zabrániť vzniku kožných plesní?
Kožné plesne sú nákazlivé a vyžadujú si dlhodobú liečbu. Preto je dôležitá správna prevencia infekcie. To znamená starať sa o vlastné zdravie a vyhýbať sa obezite a stresu. Ďalšími opatreniami sú napr:
- Dôkladné osušenie po kúpaní alebo sprchovaní.
- Voľné oblečenie z priedušných materiálov, ako je bavlna, znižuje potenie.
- Na verejných miestach, ako sú bazény, noste kúpacie topánky
- Pravidelne si umývajte ruky
Čo mám robiť, ak mám v rodine plesňové infekcie kože?
Ak bol niekto z rodiny nakazený kožnou plesňou, musíte obzvlášť prísne dbať na hygienu. To zahŕňa:
- Každý člen rodiny by mal používať vlastné uteráky a utierky.
- Všetky výrobky, ktoré infikovaná osoba používa, by sa mali prať pri teplote minimálne 60 °C. Ak je teplota nižšia, odporúča sa použiť hygienický plákač na bielizeň.
- Chôdza naboso v domácnosti nie je vhodná, ak máte atletickú nohu alebo hubu na nechtoch
- Na prikrytie pohoviek a stoličiek možno použiť prateľné prikrývky
- Dezinfikujte spoločné hygienické predmety, napríklad kefy.
- Ak sa nakazilo domáce zviera, vyhnite sa jeho hladeniu a maznaniu
- Nakazené osoby by si mali denne meniť uteráky, aby sa zabránilo šíreniu plesne na iné miesta.