Silné svrbenie na ochlpených častiach tela môže byť príznakom krabov. Keďže sa tieto parazity najradšej prichytávajú na ochlpenie v oblasti pohlavných orgánov, nazývajú sa aj pubické vši. Kraby sú veľmi nepríjemné, ale dajú sa ľahko potlačiť.
Aké sú príznaky rakov?
V prípade krabov sú príznaky podobné príznakom vší:
- silné svrbenie
- sivé sfarbenie v mieste uhryznutia
- červenohnedé krvavé škvrny na nohaviciach
- pálenie v postihnutých oblastiach
Kde sa vyskytujú kraby?
Kraby sa najradšej usádzajú v oblasti pohlavných orgánov. Kraby sa môžu objaviť aj na hrudi a v podpazuší, ako aj na obočí s typickými príznakmi.
Čo je príčinou svrbenia?
Kraby vylučujú sliny, keď sa zahryznú do kože. To zabezpečuje rýchle zrážanie krvi. Sliny sú zodpovedné za intenzívne [svrbenie]().
Ako dochádza k prenosu krabov?
Kraby sa prenášajú blízkym telesným kontaktom. Ak je infikovaná intímna oblasť, existuje vysoké riziko prenosu počas pohlavného styku. Kraby preto patria medzi pohlavne prenosné choroby. Vši môžu prežiť až 24 hodín bez hostiteľa. K prenosu preto môže dôjsť aj prostredníctvom posteľnej bielizne, uterákov alebo inej bielizne.
Ako môžete liečiť kraby?
Kraby nie sú nebezpečné. Silné svrbenie však vedie k vedľajším účinkom, ktorým by ste sa mali vyhnúť. Okrem toho sa vši veľmi rýchlo rozmnožujú. Do týždňa sa z vajíčok, tzv. hníd, vyliahnu nové vši.
Ako nebezpečné sú kraby?
Na rozdiel od vší hlavových alebo šatových kraby neprenášajú choroby, a preto sú neškodné. Silné svrbenie však často vedie k škrabaniu, a tým k malým ranám. Tie sa môžu infikovať. Okrem toho sa tým zvyšuje riziko prenosu pohlavných chorôb. Kraby by sa preto mali urýchlene liečiť.
Aké prostriedky sú účinné proti krabom?
Dobre sa dajú liečiť hubové vši v oblasti genitálií, v podpazuší a na ochlpení tela. Používa sa najmä účinná látka pyretrín. Ako alternatíva sa môžu použiť aj prípravky obsahujúce permetrín, ktoré však zatiaľ neboli schválené proti všiam. Obzvlášť obľúbené sú výrobky z prírodného pyretra, ktoré sa získava z kvetov chryzantém. Prípravky proti všiam sa používajú na namáčanie vlasov v postihnutých oblastiach. Po uplynutí času namáčania sa liek musí zmyť. Keďže z hníd sa môžu do týždňa vytvoriť nové vši, ošetrenie by sa malo opakovať približne po 8 dňoch. Klasické šampóny proti všiam sa neodporúčajú, pretože často musia pôsobiť cez noc.
Ako ošetriť kraby na mihalniciach a obočí?
Prostriedky proti všiam sa nesmú dostať do očí. Preto sa vši na obočí a mihalniciach musia vytiahnuť pinzetou. Najlepšie je vlasy predtým ošetriť olejom. Takto sa vši ľahšie odstránia. Počas tohto ošetrenia hnidy často zostávajú vo vlasoch. Preto sa po prvom ošetrení musia vlasy denne kontrolovať, či nie sú zavšivavené.
Môžu domáce prostriedky pomôcť pri krabovitej chrípke?
Známym prostriedkom proti všiam je kokosový olej. Pri jeho použití sa parazity pokryjú olejovým filmom a udusia sa. Liečba čarodejnicou môže zmierniť svrbenie v postihnutých oblastiach. Triesloviny v [čarodejníckej liehovine]() zároveň pôsobia proti zápalom a podporujú tak hojenie.
Ako môžem podporiť liečbu krabov?
Okrem prostriedkov proti všiam by sa mala vykonať aj kontrola pomocou hrebeňa na vši. Ak sa vlasy predtým ošetria kokosovým olejom, vši a hnidy sa dajú ľahko vyčesať. Pomáha aj holenie postihnutých častí pokožky. Holenie odstraňuje napadnuté chĺpky a uľahčuje hygienu. Partner sa môže oholiť aj ako preventívne opatrenie proti všiam.