Ovčie kiahne (varicella) sú typickým detským ochorením, ktoré sa zvyčajne vyskytuje medzi druhým a desiatym rokom života. Vírusová infekcia môže postihnúť aj dospievajúcich a dospelých. Hlavným príznakom je kožná vyrážka.
Čo je príčinou ovčích kiahní?
Ovčie kiahne sú spôsobené infekciou vírusom varicella zoster. Patrí do skupiny herpetických vírusov. Výskyt ochorenia je známy po celom svete.
Aký je priebeh infekcie ovčími kiahňami?
Ovčie kiahne sa prenášajú medzi ľuďmi tzv. kvapôčkovou infekciou. Vírusy sa šíria vzduchom, keď ľudia dýchajú alebo kašlú na seba navzájom a keď majú blízky fyzický kontakt s chorými ľuďmi. Ovčie kiahne sú vysoko nákazlivé.
Aká je inkubačná doba ovčích kiahní?
Inkubačná doba ovčích kiahní od nákazy po prepuknutie ochorenia je v priemere dva týždne. V jednotlivých prípadoch sa dĺžka trvania pohybuje od ôsmich dní do štyroch týždňov. Ovčie kiahne sú nákazlivé už jeden až dva dni pred vypuknutím pľuzgierov.
Prečo infekcia ovčími kiahňami často vedie k pásovému oparu?
Po odznení ochorenia vírusy zostávajú v tele človeka celoživotne neaktívne. Ak je obranyschopnosť organizmu oslabená, tieto vírusy sa môžu opäť aktivovať. Po rokoch môžu vírusy ovčích kiahní spôsobiť pásový opar. Často je to spôsobené oslabením imunitného systému v dôsledku menopauzy, stresu alebo psychickej záťaže. Približne 20 % ľudí, ktorí boli infikovaní ovčími kiahňami, dostane aj pásový opar.
Aké sú príznaky ovčích kiahní?
Príznaky ovčích kiahní sa u detí a dospelých líšia najmä závažnosťou ochorenia.
Aké sú príznaky ovčích kiahní u detí?
V počiatočných štádiách ovčích kiahní sa zvyčajne vyskytujú príznaky celkovej malátnosti. Ďalšie príznaky sú:
- bolesť hlavy a končatín
- tupá a plačlivá konštitúcia
- zvýšenie telesnej teploty na 38-39 °C
- malé červenkasté topoľčeky na tvári
- Z topoľov sa v krátkom čase vytvoria svrbivé pľuzgiere
- Opuch lymfatických uzlín
Svrbivá [vyrážka\] \(/kožná vyrážka/) je problémom najmä pre deti. Inak sa ochorenie u mladých pacientov úplne vylieči bez komplikácií. Príznaky pri ovčích kiahňach u dospelých sú podobné ako u detí. Priebeh ochorenia je však zvyčajne dlhší a závažnejší.
- Horúčka do 40 °C
- Zvýšený počet pľuzgierov
- Oneskorené hojenie kiahní až o 4 týždne
- Zvýšené riziko vedľajších účinkov
Aké vedľajšie účinky môžu mať ovčie kiahne?
Vzhľadom na rôznorodé a rizikové vedľajšie účinky sú infekcie ovčích kiahní v centre pozornosti. Zvlášť často sa vyskytujú ďalšie infekcie a zápaly rôznych nervových oblastí.
- Bakteriálna infekcia v dôsledku zápalu pľuzgierikov ako najčastejšia komplikácia.
- Vírusový zápal pľúc ako častá a závažná komplikácia
- Bolestivá stuhnutosť krku (meningeálny syndróm)
- Poruchy koordinácie pohybov v podobe porúch rovnováhy
- V zriedkavých prípadoch: Meningitída, zápal mozgu, poruchy funkcie miechy a pečene
- V tehotenstve možné malformácie plodu
Ako vyzerajú ovčie kiahne?
Charakteristické ovčie kiahne sa vyvíjajú z malých pľuzgierikov. Z nich sa vyvinú pľuzgiere veľkosti šošovice. Sú jasne rozlíšiteľné od uštipnutia komárom alebo pupienkov, pretože ovčie kiahne sú naplnené čírou tekutinou. Ďalším znakom je červený predsieňový lem okolo pľuzgierov. Kiahne sa začínajú na tvári a odtiaľ sa šíria po celom tele. Ako choroba postupuje, tekutina sa zakalí. Po 3 až 5 dňoch pľuzgiere zaschnú a všetky štádiá kiahní sa môžu vyskytnúť súčasne.
Ako sa diagnostikujú ovčie kiahne?
Diagnostika ovčích kiahní je veľmi jednoduchá a jasná na základe pľuzgierov s tekutinou. Potvrdiť ju môžu aj laboratórne nálezy. Laboratórny test je obzvlášť užitočný v prípadoch asymptotického ochorenia s malým počtom pľuzgierov.
Musím navštíviť lekára, ak mám ovčie kiahne?
Návšteva lekára je potrebná najmä vtedy, ak je diagnóza neistá kvôli niekoľkým pľuzgierom. Lekárske ošetrenie by sa malo vyhľadať aj v prípade, ak je [svrbenie\] \(/pruritus/) silné. Vzhľadom na vysoké riziko nákazy ovčími kiahňami sa návšteva lekára dôrazne odporúča tehotným ženám a deťom mladším ako 6 mesiacov. To platí aj v prípade, ak deti alebo dospelí majú pri ovčích kiahňach stuhnutý krk. Vtedy by mohlo ísť o závažnú komplikáciu.
Aké sú rizikové skupiny ovčích kiahní?
Ovčie kiahne sú vysoko infekčné. Preto sa ovčími kiahňami môžu nakaziť všetci ľudia v okolí. Rizikovými skupinami sú predovšetkým novorodenci, ľudia s oslabenou imunitnou obranou a ľudia podstupujúci imunosupresívnu liečbu. Ak sa tieto skupiny ľudí nakazia, vždy treba vyhľadať lekára.
Na čo si treba dať pozor pri ovčích kiahňach počas tehotenstva?
Infekcia ovčími kiahňami u tehotných žien v prvých dvoch trimestroch môže viesť k malformácii plodu. V prípade ochorenia sa preto vždy poraďte s lekárom. Ak sa tehotná žena nakazí ovčími kiahňami krátko pred pôrodom, novorodenec sa môže tiež nakaziť. To zahŕňa niekoľko rizík pre zdravie dieťaťa.
Aké sú riziká ovčích kiahní u detí?
Infekcia ovčími kiahňami u detí mladších ako 6 mesiacov môže mať závažný priebeh. U dojčiat neexistuje žiadna ochrana proti infekcii. Ako vedľajší účinok sa v niektorých prípadoch vyskytuje zápal ciev, ktorý vedie k úniku krvných buniek. Táto komplikácia môže byť u dojčiat smrteľná.
Ako sa liečia ovčie kiahne?
Ovčie kiahne spôsobujú herpes vírusy. Proti tomuto typu vírusu zatiaľ nebola nájdená žiadna cielená liečba. Použitie antibiotík nie je indikované. Napriek tomu existuje mnoho spôsobov, ako zmierniť príznaky ochorenia, napríklad silné [svrbenie]().
Čo pomáha proti svrbeniu pri ovčích kiahňach?
Svrbenie pri ovčích kiahňach je veľmi silné. Ak si pacient pľuzgiere poškriabe, môžu sa mu na týchto miestach vytvoriť [jazvy\]\(/jazvy/). Tekutina, ktorá vychádza z pľuzgierov, je zároveň vysoko infekčná. Proti svrbeniu alebo zjazveniu možno prijať rôzne opatrenia:
- Dobrou voľbou je používanie gélov, krémov alebo púdrov s aktívnymi zložkami zinku, trieslovín, mentolu alebo polidokanolu. Taníny pomáhajú proti svrbeniu a spolu so zinkom slúžia na hojenie. Chladivý mentol podporuje účinok.
- Ak je svrbenie silné, ošetrujúci lekár môže predpísať aj antihistaminiká.
- Krátko strihané a hladko pilované nechty zanechávajú pri poškriabaní málo stôp a pľuzgiere zostávajú uzavreté. Tým sa predchádza vzniku jaziev.
Aké domáce prostriedky podporujú liečbu ovčích kiahní?
Existuje niekoľko domácich liekov, ktoré obsahujú vysoké množstvo trieslovín. Patrí medzi ne zelený a čierny čaj, vilín a harmanček. Správne pripravené tieto domáce prostriedky sú veľmi dobré proti svrbeniu pri ovčích kiahňach. Pri ich kúpe alebo príprave by sa malo zohľadniť niekoľko bodov.
- Čierny alebo zelený čaj by sa mal lúhovať aspoň desať minút, aby sa dosiahol vysoký obsah trieslovín.
- Používať by sa mal len čarodejnícky výťažok z kôry. Ten obsahuje najvyšší podiel trieslovín. Naopak, v čarodejníkovej vode nie sú žiadne triesloviny, ale éterické oleje.
- Pri harmančekovom čaji je vhodné vyžmýkať čajové vrecúško, aby sa čaj obohatil o horké látky.
Čarodejnica nielenže znižuje svrbenie, ale pôsobí aj protizápalovo, sťahujúco a antivírusovo. Obklady z čarodejnice sú obzvlášť vhodné. Tie sa môžu pred ošetrením schladiť v chladničke, čo zvyšuje účinok proti svrbeniu. Podobný úspech proti svrbeniu možno dosiahnuť aj so zeleným alebo čiernym čajom. Okrem toho sa odporúča použitie roztoku z čarodejnice, harmančekového čaju a oxidu zinočnatého, ktorý sa pretrepáva. Ten pľuzgiere vysuší a pokožka sa rýchlejšie zahojí. Tým sa môže zabrániť vzniku infekcie.
Ako dlho trvajú ovčie kiahne?
Ovčie kiahne u detí trvajú až dva týždne. Riziko infekcie sa skončí, keď sa všetky pľuzgiere vytvoria. To sa dosiahne v priemere šesť dní po objavení sa pľuzgierov. Dospelí musia počítať s tým, že ochorenie bude trvať dlhšie.
Čo robí očkovanie proti ovčím kiahňam?
Kvôli mnohým a závažným rizikám sa zaviedlo očkovanie proti ovčím kiahňam. Dnes ho odporúča Stiko pre deti od 11 mesiacov veku.
Ktorá vakcína sa podáva proti ovčím kiahňam?
Vakcína proti ovčím kiahňam pozostáva z vírusov varicella zoster, ktoré spôsobujú toto ochorenie. Tieto vírusy sú však tak silne oslabené, že prostredníctvom nich nemôže dôjsť k infekcii.
Môžem sa nakaziť ovčími kiahňami napriek očkovaniu?
Ak sa očkovanie vykoná dvakrát, poskytuje komplexnú ochranu 95 %. Infekcia napriek očkovaniu je preto zriedkavá. Ak sa človek napriek tomu nakazí, priebeh ovčích kiahní je oveľa jednoduchší. Riziko vedľajších účinkov je tiež výrazne nižšie, a to aj u dospelých.
Je možné očkovanie proti ovčím kiahňam aj v dospelosti?
Očkovanie je možné absolvovať ako dospelý. Tá istá vakcína sa podáva v inej dávke. Očkovanie je vhodné pre tých, ktorí chcú mať deti, ak ešte nemajú imunitu voči ovčím kiahňam.