U dojčiat a batoliat, ktoré nosia plienky, sa často vyskytujú boľavý zadok alebo pupienky. Dve tretiny všetkých detí v plienkovom veku trpia počas tohto obdobia aspoň raz plienkovou dermatitídou. Rodičom potom vyvstáva otázka, čo rýchlo pomáha pri plienkovej dermatitíde.
Ako rozpoznám vyrážku z plienok?
Príznaky plienkovej dermatitídy sú rôzne. Boľavý zadoček deti bolí a prejavuje sa v ich správaní. Preto sú často ufňukané, nerady sa hýbu a zle spia. Boľavý zadoček sa u batoliat často prejavuje pri prebaľovaní:
- Rozsiahle začervenanie
- Opuchnuté a bolestivé miesta na zadku
- Začervenanie a otvorené miesta v análnej alebo genitálnej oblasti
- Pupienky a pupienky, ktoré môžu vytekať
- bolesť a svrbenie
- Pálenie pri močení a stolici
- Biele a šupinaté škvrny na koži v tvare prstencov
- Výrazný zápach čpavku
Všetky príznaky sa nevyskytujú vždy v rovnakom čase. Tvorba šupín a plačúcich oblastí sa zvyčajne objavuje až v priebehu ochorenia. V prípade plienkovej dermatitídy to svedčí o plesni, tzv. plienkovej múčnatke.
Aké sú príčiny dermatitídy obrúskov?
Existuje mnoho príčin prepuknutia plienkovej dermatitídy. Mnohí rodičia majú podozrenie na neznášanlivosť plienok alebo plienkový ekzém. To sa však vyskytuje len v zriedkavých prípadoch.
Čo spôsobuje plienkovú dermatitídu?
Vyrážka z plienok je pre postihnuté deti veľmi nepríjemná, preto je užitočné nájsť príčinu a zastaviť ju. Tieto príznaky môžu byť spôsobené mnohými rôznymi príčinami. Hlavnou príčinou je prevažne príliš zriedkavá výmena plienok. Z moču vzniká škodlivý amoniak, ktorý zmäkčuje pokožku. Trenie, plesne alebo baktérie spôsobujú, že citlivá pokožka je bolestivá. Nasledujúce problémy podporujú vznik plienkovej dermatitídy:
- Hnačka
- nedostatočné čistenie alebo sušenie zadočku
- Príliš časté čistenie agresívnymi čistiacimi prostriedkami
- Používanie vlhčených utierok
- Kyslé alebo korenené potraviny
- Prechladnutie alebo prerezávanie zubov
Aká je liečba dermatitídy obrúskov?
Boľavý zadok u dojčiat alebo malých detí by sa mal liečiť okamžite, skôr ako sa stav rozšíri. Dermatitída plienok je u bábätiek spojená so svrbením a bolesťou, od ktorých by sa deti mali rýchlo zbaviť. Najdôležitejšie opatrenia sa zameriavajú na to, aby sa pokožka nechala dobre vyschnúť. To sa vykonáva nasledovne:
- rýchla výmena plienok po stolici.
- Opatrne osušte oblasť spodku a kožné záhyby.
- Nepoužívajte vlhčené utierky ani olej
- Umožnite, aby sa k pokožke v oblasti spodnej časti dostal vzduch a svetlo.
- Používajte priedušné plienky
- Používajte hodvábnu vložku do plienky
Ktoré výrobky možno použiť na liečbu plienkovej dermatitídy?
Pri plienkovej dermatitíde môže k hojeniu rán prispieť masť na báze dexpanthenolu. Účinná látka podporuje tvorbu nových kožných buniek. Osvedčeným prostriedkom na liečbu plienkovej dermatitídy je zinková masť. Tento výrobok chráni pokožku pred vlhkosťou a urýchľuje hojenie. Pri mnohých bolestivých miestach sa odporúča použitie kortizónovej masti. Tá by sa však nemala používať u dojčiat a malých detí bez konzultácie s lekárom.
Aké domáce prostriedky pomáhajú pri vyrážkach z plienok?
Pri plienkovej dermatitíde môžu domáce prostriedky zmierniť nepríjemné pocity a podporiť hojenie. Klasické výrobky, ktoré sa používajú pri poraneniach, sa ukázali ako účinné. Vhodné domáce prostriedky na hojenie plienkovej dermatitídy sú:
- Hojivá vlna absorbuje vlhkosť a stará sa o podráždenú a namáhanú pokožku vďaka lanolínu.
- Triesloviny z čierneho čaju upokojujú svrbenie a pôsobia proti zápalu.
- [Čarodejnícka voda]() je účinná proti zápalu a znižuje podráždenie a začervenanie pokožky. Mal by sa používať výrobok bez alkoholu, inak môže hydrolát pri aplikácii páliť.
- Harmančekový čaj potláča zápal a podporuje hojenie rán
Musím ísť s dieťaťom k lekárovi kvôli vyrážke z plienok?
Ak sa kožné zmeny objavia na väčšej ploche, nápadne a nevysvetliteľne, treba sa poradiť s pediatrom. To platí aj v prípade závažných alebo dlhotrvajúcich zápalov. Pri podozrení na napadnutie hubami alebo baktériami musí lekár predpísať potrebné lieky.
Ako môžem predísť vyrážkam z plienok?
Boľavému zadočku možno predchádzať správnou starostlivosťou o detskú pokožku. Cielené opatrenia, ako napr:
- Pravidelná výmena plienok: Bábätká by mali dostávať čerstvé plienky najneskôr po dvoch hodinách. U batoliat by sa mal interval predĺžiť na tri až štyri hodiny.
- Prebaľovanie detí po stolici: Deti potrebujú po stolici čerstvú plienku. To platí aj vtedy, ak dieťa práve dostalo čerstvé plienky.
- Osušte pokožku: Po umytí pokožku dôkladne osušte uterákom. Treba sa postarať aj o záhyby kože.
- Na čistenie nepoužívajte vlhčené utierky: Namiesto vlhčených utierok by sa mali používať žínky alebo vata. Spodnú časť plienok detí čistite namiesto mydla len čistou vodou alebo olejom.
- Včasná liečba: Ak je pokožka mierne začervenaná, treba zabrániť jej zhoršeniu. Na čistenie sa môžu používať prípravky obsahujúce triesloviny, ako je čierny čaj alebo výťažok z hamamelu. Potom sa začervenané miesta chránia pred vlhkosťou zinkovou masťou.
- Vzduch a svetlo: Ak sa bábätká a batoľatá pravidelne pohybujú s holým zadočkom, vysušujú sa aj spodné vrstvy pokožky. Najlepšie je to vtedy, keď sa dieťa práve vyprázdnilo a zadoček bol očistený.
V lete je ľahké nechať bábätká kopať alebo liezť bez plienky na prebalenie. Plaziaciu deku chráni látka z molitanu alebo starý uterák. V zime môže dieťa bez plienky a oblečenia rýchlo prechladnúť. Pár pančucháčikov s otvorom v spodnej časti zahreje malé nožičky, ale umožní prístup vzduchu k spodnej časti.