Pruritus, známy aj ako svrbenie, je nepríjemný pocit na koži. Termín pochádza z latinského prurire, čo v preklade znamená "svrbieť". Svrbenie môže byť príznakom rôznych ochorení a stavov. Žiaľ, okrem svrbenia mnohí trpiaci trpia aj pocitom hanby a žijú izolovaným životom. Vhodná diagnostika a liečba pruritu môže pomôcť výrazne zlepšiť kvalitu života.
Čo je pruritus?
Pruritus je lekársky výraz pre "permanentné svrbenie", tento nepríjemný pocit na koži spôsobuje, že sa ľudia chcú neustále škrabať. Ak postihnutí podľahnú svrbeniu, nastane krátka úľava. Koža je škrabaním namáhaná a vzniká začarovaný kruh svrbenia a škrabania. V závažných prípadoch vznikajú poškriabané miesta a jazvy.
Aké sú rôzne formy pruritu?
Spontánne sa vyskytujúce silné svrbenie sa najprv nazýva akútne. Ak trvá dlhšie ako šesť týždňov alebo sa opakuje, stav sa považuje za chronický. Ľudia trpiaci chronickým pruritom sa môžu cítiť nepríjemne kvôli neustálemu svrbeniu. To môže spôsobiť, že pruritus má významný sociálny vplyv. Svrbenie môže viesť aj k poruchám spánku, čo ovplyvňuje každodenné aktivity a pracovný život.
Aké sú príznaky pruritu?
Pruritus môže spôsobovať viacero príznakov. Najdôležitejšie je, že spôsobuje nepríjemný pocit na koži, ktorý môže vyvolať škrabanie alebo trenie. V závažnejších prípadoch môže pruritus viesť k zmenám na koži, ako je začervenanie, opuch, tvorba pľuzgierov alebo krust. Koža postihnutých osôb je často náchylná na vysychanie. Ak sa svrbeniu oddávate, môžu byť viditeľné poškriabané miesta.
Ako vyzerá pokožka s pruritom?
Existujú dve rôzne formy pruritu. Tieto majú odlišné kožné podmienky:
- Pruritus cum materia: V tomto prípade sa svrbenie objavuje ako sprievodný príznak kožných ochorení, ako sú atopický ekzém, dermatomykózy, psoriáza alebo žihľavka. Koža je začervenaná, šupinatá alebo popraskaná, v závislosti od predchádzajúceho ochorenia.
- Pruritus sine materia: V týchto prípadoch sa svrbenie vyskytuje bez primárnych viditeľných kožných zmien.
Aký je pocit svrbenia pri prurite?
Pruritus svrbenie môže cítiť rôznymi spôsobmi. Môže to byť mierne mravčenie, pichanie alebo pálenie, alebo ho možno opísať ako nepríjemný pocit ťahania alebo stláčania. Niekedy je svrbenie pociťované ako svrbenie, škrabanie alebo škrabanie. Existujú aj prípady, keď je svrbenie také intenzívne, že je pociťované ako bolestivé. Typ a intenzita svrbenia sa môžu líšiť v závislosti od príčiny, miesta a závažnosti pruritu.
Aké sú príčiny pruritu?
Svrbenie vzniká v dôsledku stimulácie horných nervových vlákien v koži. K tejto stimulácii alebo podráždeniu dochádza prostredníctvom rôznych posielateľských látok z kože alebo krvi. Stimulácia je vedená z nervov v mieche do mozgu. Tým vzniká impulz na poškriabanie danej oblasti. Existujú rôzne posolové látky, ktoré môžu vyvolať svrbenie. Preto môže byť pocit v oblastiach so svrbením u každého človeka veľmi odlišný.
Aké faktory môžu vyvolať purizmus?
Emisiu posielateľských látok, ako je histamín alebo serotonín, môžu vyvolať rôzne faktory.
- Kožné ochorenia: rôzne kožné ochorenia, ako je ekzém, psoriáza, žihľavka (urtikária), kontaktná dermatitída, psoriáza.
- Systémové ochorenia: systémové ochorenia, ako sú ochorenia pečene (napr. cirhóza), ochorenia obličiek, cukrovka, ochorenia štítnej žľazy, rakovina alebo HIV/AIDS.
- Lieky: vedľajší účinok niektorých liekov, ako sú antibiotiká, antidepresíva alebo lieky proti bolesti zo skupiny opioidov a iné lieky.
- Infekcie: Infekcie spôsobené vírusmi, ako sú ovčie kiahne, pásový opar a HIV, alebo parazitmi, ako sú vši.
- Fyzické podnety: Podnety, ako sú uštipnutie hmyzom, [spálenie slnkom\]\(/opálenie/), spôsobené chladom alebo teplom.
- Duševné ochorenia: Stres, úzkosť, depresia alebo iné duševné choroby.
- Tehotenstvo: Dermatitídu v tehotenstve môže sprevádzať silné svrbenie.
V niektorých prípadoch môže byť pruritus vyvolaný aj súhrou viacerých faktorov. Ak je prítomný aj pruritus bez kožných zmien, diagnóza je často zložitejšia. Preto sa u každého pacienta nedá určiť príčina svrbenia.
Na ktorých častiach tela sa môže vyskytnúť pruritus?
Postihnutí pacienti pociťujú svrbenie v rôznych častiach tela. Sťažnosti sa môžu vyskytovať na celom tele alebo len lokálne v určitej oblasti. Podľa výskytu ochorenia sa rozlišujú dve rôzne formy:
- Generalizovaný pruritus: Svrbenie sa vyskytuje po celom tele a môže mať rôzne príčiny.
- Lokalizovaný pruritus: svrbenie sa vyskytuje len na určitých častiach tela, napríklad na hlave (pruritus capitis), v podpazuší, v oblasti pohlavných orgánov (pruritus genitales a pruritus vulvae) alebo na konečníku (pruritus ani).
Aké sú rôzne formy pruritu?
V závislosti od vyvolávajúcich faktorov sa rozlišujú rôzne formy pruritu.
- Neuropatický pruritus: Toto svrbenie je spôsobené poškodením alebo poruchou nervov, ktoré sú zodpovedné za pocit svrbenia. Príkladom je hernia disku. Pri tejto forme pruritu sa svrbenie zvyčajne vyskytuje v malej, ohraničenej oblasti.
- Psychogénny pruritus: Ide o svrbenie, ktoré je vyvolané psychologickými faktormi, ako je stres, úzkosť alebo depresia. Hoci je svrbenie skutočné, jeho príčina nie je spôsobená fyzickým ochorením. Predpokladá sa, že psychogénny pruritus je vyvolaný uvoľňovaním endorfínov.
- Cholestatický pruritus: Táto forma pruritu je spôsobená problémami s pečeňou a žlčou, ako je hepatitída, cirhóza pečene. Postihnutí sa sťažujú na silné ťažkosti, najmä večer a v noci. Často je spojený s poruchami spánku. Svrbenie je zvyčajne lokalizované na chodidlách a vnútorných plochách rúk.
- Pruritus senilis: Tento stav sa vyskytuje najmä u starších ľudí v dôsledku starnutia kože a straty vlhkosti. Môže sa vyskytnúť v dôsledku xerózy ([suchá koža\]\(/dry-skin/)) alebo prurigo nodularis, kožného ochorenia charakterizovaného pretrvávajúcimi svrbivými uzlíkmi na koži. Svrbenie sa zvyčajne vyskytuje na končatinách, hlave a krku a môže viesť k bolesti, poruchám spánku a zhoršenej kvalite života.
- Akvagénny pruritus: Ide o zriedkavý typ svrbenia, ktoré sa vyskytuje po kontakte s vodou. Postihnutí ľudia pociťujú silné svrbenie na koži, keď sa sprchujú, kúpu alebo plávajú. Príznaky môžu začať priamo pri kontakte s vodou, ale aj po ňom a trvajú maximálne jednu hodinu.
Ako sa lieči pruritus?
Vzhľadom na množstvo príčin pruritu je liečba veľmi individuálna. Obzvlášť dôležité je určiť príčinu chronického svrbenia. Ak je pruritus vyvolaný liekmi, fyzickými podnetmi alebo chorobami, odstránenie príčin môže viesť k zlepšeniu. Keďže svrbenie zvyčajne ustupuje len veľmi pomaly, vykonáva sa aj symptomatická liečba. Tá je indikovaná aj v prípade, že príčina nie je známa.
Ktorý lekár pomáha pri prurite?
Ak trpíte pretrvávajúcim alebo silným svrbením, mali by ste navštíviť lekára, ktorý vám stanoví diagnózu a liečbu. Prvým kontaktom môže byť všeobecný lekár alebo dermatológ (dermatológ), pretože sa špecializujú na diagnostiku a liečbu kožných ochorení, ktoré môžu spôsobovať svrbenie. Ak je svrbenie spôsobené systémovým ochorením, lekár vás môže odporučiť k špecialistovi, napríklad gastroenterológovi v prípade ochorenia pečene alebo nefrológovi v prípade ochorenia obličiek.
Aké všeobecné opatrenia pomáhajú pri prurite?
Bez ohľadu na príčinu sa pri chronickom svrbení odporúča základná liečba. Nielen pri pruritus senilis chýba pokožke vlhkosť. Preto sú dôležitou súčasťou liečby ošetrujúce opatrenia.
- Čistenie: Nesprchujte sa ani nekúpte v príliš horúcej vode a na čistenie používajte len jemné mydlá alebo syndety.
- Ošetrujúci krém: Ošetrujte hydratačným a výživným krémom na posilnenie kožnej bariéry so zložkami močoviny, glycerínu alebo kyseliny mliečnej.
- Vyhnite sa kontaktu s dráždivými látkami, ako sú čistiace prostriedky a vlna.
- Stres: Používajte relaxačné techniky, ako je joga alebo autogénny tréning, ktoré pomáhajú zmierniť stres.
- Vlhkosť: zabezpečte dostatočnú vlhkosť v miestnostiach
Aké lieky účinkujú na pruritus?
Medikamentózna liečba pruritu je veľmi individuálne prispôsobená pacientovi ošetrujúcim lekárom. Závisí to od príčiny a individuálneho zhoršenia kvality života. V prípade silného svrbenia a následného poškodenia kože sú účinné nasledujúce lieky vo forme mastí alebo krémov na lokálne ošetrenie kože:
- Kortikosteroidy: zmierňujú svrbenie pri kožných ochoreniach, ako je ekzém, psoriáza alebo kontaktná dermatitída.
- Inhibítory kalcineurínu: regulujú imunitný systém a môžu tak znížiť zápalové procesy.
- Lokálne anestetiká: Na krátkodobé zmiernenie svrbenia sa môžu použiť lokálne anestetiká, ako je lidokaín alebo pramoxín.
Systémové lieky sa používajú pri generalizovanom prurite so svrbením po celom tele. Zvyčajne sú dostupné vo forme tabliet.
- Antihistaminiká: Antihistaminiká ako difenhydramín, cetirizín alebo loratadín môžu pomôcť pri liečbe svrbenia súvisiaceho s alergiou.
- Imunosupresíva: môžu sa použiť pri liečbe závažných kožných ochorení spojených so svrbením.
- Lieky proti neuropatickej bolesti: lieky proti neuropatickej bolesti sa môžu použiť pri liečbe pruritu sine materia.
- Antagonisty opioidov: môžu sa použiť pri liečbe pruritu u pacientov s pruritom súvisiacim s opioidmi.
Niektoré z týchto liekov môžu spôsobiť závažné vedľajšie účinky. Preto sa majú používať len pod lekárskym dohľadom.
Aké domáce prostriedky fungujú na pruritus?
Existujú rôzne domáce prostriedky, ktoré pomáhajú proti silnému svrbeniu. Obzvlášť sa osvedčila terapia čarodejnicou, nazývanou aj vilín. Destilát z čarodejnice obsahuje účinné látky, ktoré majú hojivý, sťahujúci a protizápalový účinok na rany. Vďaka čarodejnici sa zvyšuje vlhkosť a obsah tuku v suchej pokožke. Tým sa zmierňuje svrbenie a zároveň sa pokožka vďaka vilínu vyživuje.
- Ak je svrbenie silné, krátkodobú úľavu postihnutým môžu priniesť chladné, vlhké obklady s jogurtom, čiernym čajom alebo trochou octu. Pokožku je potrebné následne dobre premastiť.
- Kúpeľ z ovsených vločiek upokojuje pokožku a zmierňuje svrbenie. Stačí pridať šálku ovsených vločiek do vody vo vani a namáčať 15-20 minút.
- Aloe vera: Gél z aloe vera môže pomôcť upokojiť pokožku a zmierniť svrbenie. Jednoducho naneste gél na postihnuté miesto a nechajte ho vstrebať.
- Obklady a kúpele s čajom z kvetov harmančeka sú účinné proti zápalom a podporujú hojenie poškriabaných oblastí kože.
Môže sa u môjho psa vyskytnúť pruritus?
Psy môžu trpieť aj svrbením, ktoré sa nazýva pruritus. Existuje niekoľko príčin pruritu u psov, vrátane alergických reakcií na potraviny alebo environmentálne faktory, ako je peľ, uhryznutie blchami, kožné infekcie a parazity, ako sú roztoče. Keď pes trpí pruritom, môže vykazovať príznaky svrbenia, ako je neustále škrabanie, hryzenie alebo lízanie určitých oblastí, vypadávanie srsti alebo zmeny na koži, ako je začervenanie alebo šupinatenie. Dôkladné vyšetrenie veterinárnym lekárom môže pomôcť identifikovať príčinu svrbenia a môže sa začať vhodná liečba. V závislosti od príčiny pruritu môže zahŕňať lieky, špeciálnu stravu alebo opatrenia týkajúce sa starostlivosti a hygieny. Okrem toho sa môžete o svojho psa starať pomocou domácich prostriedkov. Čarodejnica je tiež mimoriadne vhodná pre zvieratá. Obklady alebo masti s čarodejnicou zmierňujú svrbenie a podporujú hojenie otvorených miest.