Pásový opar, medicínsky Erythema infectiosum, je vírusové infekčné ochorenie. Toto ochorenie spôsobuje parvovírus B19. Pre pásový opar je typická nápadná vyrážka, ktorá sa objavuje vo forme červených krúžkov. Ochorenie patrí medzi klasické detské choroby, a preto sa nazýva aj piata choroba. Napriek tomu môže pásový opar postihnúť ľudí v akomkoľvek veku.
Aké sú charakteristické príznaky pásového oparu u detí?
Pri pásovom opare sa môžu vyskytnúť rôzne príznaky. Tie sa môžu u jednotlivých osôb líšiť, najmä v závislosti od veku dieťaťa a individuálneho imunitného systému. V niektorých prípadoch môže byť pásový opar asymptomatický, čo znamená, že sa nevyskytujú žiadne zjavné príznaky. Charakteristickými príznakmi sú: 1. Nebezpečné príznaky. 2. Nebezpečné príznaky:
- Horúčka a malátnosť
- bolesť hlavy a svalov
- opuch lymfatických uzlín
- rozsiahle začervenanie kože
Aké sú príznaky pásového oparu u dospelých?
Dospelí majú zvyčajne rovnaké príznaky ako deti. Je známe, že niektoré postihnuté osoby môžu viac trpieť dlhotrvajúcou bolesťou končatín. U dospelých sa horúčka vyskytuje menej často a ochorenie sa rozpoznáva menej často ako u detí v dôsledku asymptotického priebehu.
Aký je priebeh infekcie pásomnicou?
Po infekcii je prvým štádiom pásového oparu tzv. prodromálna fáza. Tá je charakterizovaná nešpecifickými príznakmi podobnými chrípke. Táto fáza zvyčajne trvá dva až štyri dni. Po nej nasleduje niekoľko dní bez príznakov. Až po niekoľkých dňoch sa objaví charakteristická kožná vyrážka, ktorá je hlavným znakom pásového oparu. Vyrážka sa zvyčajne začína na tvári, najmä na lícach, a potom sa šíri na telo.
Aký je priebeh vyrážky pri pásovom opare?
Pri pásovom opare sa vyrážka začína motýľovitým začervenaním na tvári. Koža na lícach a nose môže byť opuchnutá alebo napnutá a svrbieť. V strede sa často nachádza bledá škvrna, ktorá dáva vyrážke vzhľad "krúžku". Vyrážka môže svrbieť a v niektorých prípadoch môže byť mierne bolestivá. Príznaky môžu trvať niekoľko dní až týždeň a potom postupne vymiznú. Po siedmich až desiatich dňoch kožné zmeny väčšinou vymiznú. Stres, vystavenie slnku, teplo alebo chlad môžu spôsobiť, že vyrážka bude v nasledujúcich dňoch výraznejšia. Niektorí trpiaci nemajú žiadne začervenanie alebo majú len veľmi slabé začervenanie, čo často sťažuje diagnostiku.
Spôsobuje pásový opar svrbenie kože?
Svrbenie pásového oparu je veľmi individuálne. Niektorí pacienti nepociťujú žiadne alebo len mierne nutkanie na svrbenie. Keď vyrážka ustúpi, koža môže byť suchá a šupinatá. To u mnohých pacientov vedie k pocitu napätia a výraznému svrbeniu v postihnutých oblastiach.
Je pásový opar nákazlivý?
K nákaze pásomnicou dochádza najmä kvapôčkovou infekciou z človeka na človeka. Parvovírus B19 uvoľňuje infikovaná osoba do ovzdušia prostredníctvom kašľa, kýchania alebo pri tesnom kontakte s kvapôčkami slín. Ak zdravá osoba tieto infekčné kvapôčky vdýchne alebo ich zachytí dotykom sliznice úst alebo nosa, môže dôjsť k prenosu vírusu. Riziko nákazy pre iné osoby je najvyššie v dňoch pred objavením sa vyrážky. Keďže ochorenie sa často rozpozná až po nákazlivej fáze, pásový opar sa vyskytuje častejšie.
Aká je inkubačná doba pásového oparu?
V prípade pásového oparu uplynie od nákazy do objavenia sa prvých príznakov sedem až 14 dní. Kožná vyrážka je viditeľná približne po dvoch až troch týždňoch.
Ako dlho musí dieťa s pásovým oparom zostať doma?
Hneď ako sa vyrážka objaví, postihnuté deti už nie sú nákazlivé. Ak sa dieťa cíti dobre a je zdravé, môže sa vrátiť do škôlky alebo školy. To platí len vtedy, ak je isté, že vyrážku skutočne spôsobila pásový opar.
Je pásový opar nebezpečný pre tehotné ženy?
Pásový opar počas tehotenstva predstavuje značné riziko pre nenarodené dieťa, najmä do 21. týždňa tehotenstva. Vírus môže prejsť placentou a infikovať nenarodené dieťa. V dôsledku toho môže vírus napadnúť krvotvorné bunky nenarodeného dieťaťa a spôsobiť anémiu. V dôsledku toho už nie je dostatočný prísun kyslíka a živín, čo môže viesť k poškodeniu plodu, potratu alebo narodeniu mŕtveho dieťaťa. Ak už bola nastávajúca matka infikovaná pásomnicou a má teda imunitu voči pásomnici, nenarodené dieťa sa nemusí obávať žiadnych komplikácií. Komplikácie sa nevyskytujú u každej nakazenej tehotnej ženy. Najmä infekcie pásomnicou počas tehotenstva v treťom trimestri majú nízke riziko poškodenia nenarodeného dieťaťa. Ak má tehotná žena podozrenie, že bola v kontakte s pásomnicou alebo sa touto infekciou nakazila, mala by okamžite navštíviť svojho lekára. Ten môže vykonať príslušné vyšetrenia na zistenie stavu imunity a posúdenie možných rizík.
Ako nebezpečný je pásový opar pre dojčatá a malé deti?
Infekcie pásového oparu sú u dojčiat a malých detí zvyčajne miernejšie ako u starších detí. Príznaky prechladnutia sa takmer nevyskytujú. Napriek tomu sa u dieťaťa môže objaviť horúčka a kožná vyrážka. V zriedkavých prípadoch sa môžu vyskytnúť aj komplikácie, ako je anémia. Ide o dočasné zníženie počtu červených krviniek, ktoré vedie k anémii. Tá sa prejavuje príznakmi, ako je únava, bledosť kože alebo slizníc a dýchavičnosť. Pri pásovom opare je anémia zvyčajne samovoľná. Stav sa zlepšuje, keď telo bojuje s infekciou a zotavuje sa. Pri podozrení na pásový opar u malých detí a bábätiek sa treba poradiť s pediatrom.
Ako sa lieči pásový opar?
Pásový opar sa zvyčajne špeciálne nelieči, pretože infekcia vo väčšine prípadov sama vymizne bez komplikácií. Na zmiernenie príznakov však možno prijať rôzne opatrenia.
Čo pomáha pri pásovom opare?
Na zmiernenie príznakov spôsobených pásovým oparom možno prijať rôzne opatrenia. Patria medzi ne:
- Symptomatická liečba: proti horúčke, bolesti hlavy a bolesti sa môžu užívať lieky na zníženie horúčky a zmiernenie bolesti, ako je paracetamol.
- Oddych a dostatočná hydratácia: Oddych a pitie dostatočného množstva tekutín na udržanie hydratácie organizmu a boj proti horúčke.
- Krém: Suchú pokožku z pásového oparu možno liečiť mastným krémom a pleťovými vodami.
Čo je účinné proti svrbeniu pri pásovom opare?
Svrbenie môže byť nepríjemným vedľajším účinkom pásového oparu. Existujú rôzne opatrenia, ktoré môžu pomôcť zmierniť svrbenie.
- [Čarodejnica](): Produkty s obsahom čarodejnice sa ukázali ako účinné proti svrbeniu. Rastlina, nazývaná aj čarodejnica, obsahuje rôzne účinné látky, ktoré majú protizápalový a upokojujúci účinok na pokožku. Preto sa vilín často používa pri podráždení pokožky a proti svrbeniu. Čarodejnica vo forme chladivých obkladov alebo ako krém môže pomôcť upokojiť pokožku a dočasne zmierniť svrbenie.
- Chladivé obklady: Prikladanie studených alebo mierne ochladených obkladov na postihnuté miesta pokožky môže dočasne zmierniť svrbenie.
- Vyhnite sa škrabaniu: Hoci svrbenie môže byť lákavé, je dôležité vyhnúť sa škrabaniu. V opačnom prípade môže dôjsť k ďalšiemu podráždeniu kože a infekcii. Namiesto toho môže jemné šúchanie alebo ľahké poklepávanie priniesť úľavu svrbivým oblastiam.
Ktorý krém pomáha pri pásovom opare?
Koža je často veľmi suchá a šupinatá ešte štyri týždne po odznení pásového oparu. Pocit napätia a šupinatých miest možno zmierniť mastným a výživným krémom. Pleťové mlieka nie sú vhodné kvôli nízkemu obsahu tuku. Krémy by nemali obsahovať dráždivé látky, ako je alkohol, vonné látky a sulfáty. Na starostlivosť o pokožku, jej upokojenie a zmiernenie svrbenia sa používajú krémy so zložkami, ako sú napr:
- Oleje a maslá: Rastlinné oleje ako jojobový, olivový a mandľový olej, ako aj bambucké a kakaové maslo sú bohaté na zdravé mastné kyseliny a lipidy. Môžu pomôcť doplniť pokožke tuk a obnoviť jej pružnosť.
- Pantenol: Dexpantenol, známy aj ako provitamín B5, podporuje regeneráciu pokožky a má hydratačné vlastnosti.
- Alantoín: Alantoín má upokojujúci účinok na pokožku a môže pomôcť znížiť podráždenie.
Aké domáce prostriedky pomáhajú pri pásovom opare?
Rôzne domáce prostriedky na suchú pokožku môžu pomôcť pri pásovom opare. Tie podporujú najmä hojenie pokožky.
- Aloe vera: Aloe vera má protizápalové a upokojujúce vlastnosti. Môže pomôcť upokojiť podráždenie pokožky a hydratovať ju. Aloe vera sa najlepšie používa čerstvá alebo ako čistý gél.
- Harmanček: Harmanček má upokojujúci účinok na pokožku a môže pomôcť znížiť svrbenie a začervenanie. Uprednostňujú sa kompresie s harmančekovým čajom.
- Zelený čaj: Čaj je bohatý na antioxidanty a má protizápalové vlastnosti. Tie môžu pomôcť upokojiť pokožku.
- Olejové kúpele: Na starostlivosť o pokožku na tele sa odporúčajú kúpele s hydratačnými olejmi, ako je mandľový alebo olivový olej.
Môžem predísť pásovému oparu?
Na obmedzenie šírenia infekcie by infikované osoby mali zostať doma, vyhýbať sa blízkemu kontaktu s inými osobami a dodržiavať hygienické opatrenia, ako je pravidelné umývanie rúk a zakrývanie úst a nosa pri kašli alebo kýchaní.
Existuje očkovanie proti pásovému oparu?
Proti pásovému oparu neexistuje očkovanie. Ochorenie spôsobuje parvovírus B19, proti ktorému v súčasnosti nie je k dispozícii žiadna vakcína. U väčšiny ľudí sa po nakazení vírusom vytvorí celoživotná imunita proti opätovnej infekcii.