Ružový lišaj je kožné ochorenie, ktoré sa nazýva aj "pityriasis rosea". Ochorenie sa často prejavuje malými, šupinatými, okrúhlymi škvrnami na koži. Ochorenie je však zvyčajne nekomplikované s miernymi príznakmi.
Aké sú príznaky ružového lišajníka?
Ružový lišajník prechádza rôznymi štádiami. V dôsledku toho sa príznaky v priebehu ochorenia menia. Už niekoľko dní pred objavením sa prvých príznakov na koži sa postihnutí ľudia môžu cítiť slabí a unavení. Časté sú aj bolesti hlavy alebo kĺbov.
Ako vyzerá kvetný lišajník?
V počiatočnom štádiu je kvetenstvo charakterizované okrúhlou až podlhovastou škvrnou na hrudi, bruchu alebo chrbte. Táto tzv. primárna škvrna je ružová až hnedastá, ostro ohraničená a šupinatá. Začervenanie môže mať veľkosť od troch do desiatich milimetrov. Škvrna je vyvýšená a šupiny na okrajoch smerujú dovnútra. Vďaka tomu škvrny vzdialene pripomínajú kvet ruže. V priebehu jedného až dvoch týždňov sa okolo primárnej škvrny vytvorí mnoho malých šupinatých ohnísk. Malé začervenania sa nachádzajú na hornej časti tela a nie sú väčšie ako desať milimetrov. Ružový lišaj sa zriedkavo objavuje na tvári alebo na predlaktiach a dolných končatinách.
Aké ďalšie ťažkosti spôsobuje ružový lišaj?
Okrem vzhľadu kože sa v jednotlivých prípadoch môže objaviť aj únava, bolesti hlavy a strata chuti do jedla. Na rozdiel od mnohých iných kožných ochorení je svrbenie pri erysipele rôznej intenzity. Mnohí pacienti si všimnú len mierne svrbenie. Ak má postihnutá osoba tendenciu mať [suchú pokožku](), prejaví sa silné svrbenie. Okrem toho sa môže objaviť pálenie a bolesť.
Ktorí ľudia patria do rizikovej skupiny pre erysipel?
Ochorenie môže postihnúť ľudí v každom veku. Najčastejšie sa však vyskytuje u ľudí vo veku od 10 do 35 rokov. Ružovkou trpia najmä dievčatá a ženy.
Mám ružový lišaj alebo pásový opar?
Ružový lišaj a pásový opar sú kožné ochorenia charakterizované začervenanými okrúhlymi až oválnymi oblasťami kože. Medzi týmito dvoma ochoreniami však existujú jasné rozdiely, ktoré umožňujú ich rozlíšenie.
- Príčina: Kým erysipel spôsobujú vírusy, pásový opar je spôsobený hubovou infekciou.
- Príznaky: Rýma sa prejavuje šupinatením a neostrým prechodom. Na pásový opar upozorňuje výrazný červený prstenec okolo zapáleného miesta.
- Oblasti tela: Obe kožné ochorenia postihujú trup. Pásový opar sa môže vytvoriť aj na horných častiach paží a stehnách. Pásový opar sa môže vyskytnúť aj na tvári, krku a končatinách.
Čo je príčinou ružového lišajníka?
Presná príčina erysipelu nie je s istotou známa. Nové štúdie predpokladajú infekciu ľudskými herpes vírusmi typu 6 a 7. Tieto patogény sú v tele 80 % dospelých latentné. Tieto vírusy nespôsobujú akútne ochorenia ani príznaky. Môžu však vzplanúť v dôsledku určitých spúšťačov a spôsobiť ochorenie, ako je erysipel.
Aké spúšťacie faktory môžu spôsobiť ružový lišaj?
Hoci je nositeľom herpes vírusov mnoho ľudí, ochorie len málo z nich. Doteraz nebolo toto ochorenie dostatočne preskúmané, aby boli k dispozícii presné informácie o všetkých vyvolávajúcich faktoroch.
- Stres: Vo vypätých fázach života je imunitný systém oslabený. Preto môže [kožnú vyrážku]() erysipelu podporiť stres.
- Genetická predispozícia: Pityriasis rosea sa často vyskytuje v rodine.
- Existujúce kožné ochorenia: Ľudia s kožnými ochoreniami, ako je psoriáza alebo [atopická dermatitída](), majú zvýšené riziko vzniku ružovky.
- Očkovanie: V zriedkavých prípadoch môže očkovanie proti žltej zimnici, chrípke alebo koróne vyvolať rosaceu.
- Ochorenia: Niekoľko prípadov rosaceoly bolo hlásených po infekcii Corona.
- Zmena ročných období: Ružovka sa vyskytuje najmä na jar a na jeseň, keď sa menia teploty.
Je ružový lišaj nákazlivý?
Ružový lišaj sa nepovažuje za nákazlivý. Príčinné vírusy sa prenášajú kvapôčkovou infekciou alebo slinami. Nákaza neznamená, že postihnutá osoba sa počas života nakazí erysipelom.
Ako sa lieči ružový lišaj?
Väčšinu postihnutých trápi rosacea skôr z kozmetického hľadiska. Keďže ochorenie sa väčšinou vylieči samo do dvoch mesiacov, špecifická liečba nie je potrebná. V prípade rozsiahlych ťažkostí, ako je napríklad silné svrbenie, možno hojenie podporiť liekmi.
Ako možno podporiť hojenie ružového lišajníka?
Proces hojenia pokožky možno podporiť jednoduchými prostriedkami. Správnym správaním sa dá predísť aj väčším ťažkostiam.
- \- Svetelná terapia: UV svetlo môže znížiť zápal kože a zmierniť príznaky.
- \- Hygiena: Treba sa vyhýbať dlhým a horúcim kúpeľom alebo sprchám, pretože vysušujú pokožku.
- \- Hydratačné krémy: Aby sa zabránilo vysušovaniu pokožky, mal by sa po každom kúpeli alebo sprchovaní používať krém na starostlivosť o pokožku bez vysokého obsahu tuku.
- \- Sauna: Zbytočné potenie, napríklad pri návšteve sauny, spomaľuje hojenie.
- \- Oblečenie: Tesné oblečenie odiera a dráždi pokožku. Textílie z mikrovlákna nie sú priedušné a v teplom počasí rýchlo spôsobujú nahromadenie tepla. Je lepšie nosiť viac oblečenia z prírodných vlákien, ako je bavlna, vlna alebo ľan.
- \- Zmeny životného štýlu: Zníženie stresu, zdravá strava a dostatok spánku môžu zlepšiť priebeh rosacey.
Aké lieky pomáhajú proti ružovému lišajníku?
Ak sú príznaky závažnejšie, napríklad svrbenie a pálenie, nepríjemné pocity môžu zmierniť liečivé krémy alebo lieky. Patria medzi ne:
- Kortizónová masť na vtieranie má protizápalový účinok.
- Polidokanol má mierny anestetický účinok a zmierňuje svrbenie.
- Pri závažnejších príznakoch môžu proti svrbeniu pomôcť antihistaminiká vo forme tabliet.
Ako dlho trvá vyliečenie ružového lišajníka?
Erysipel sa zvyčajne vylieči do ôsmich až desiatich týždňov. Nezávisí to od toho, či sa používajú lieky alebo nie. V závažných prípadoch pityriasis rosea môže hojenie trvať niekoľko mesiacov. Ak je priebeh normálny a nedochádza k svrbeniu, nevznikajú žiadne jazvy. Aby sa koža dobre hojila, nesmie sa na nej hromadiť teplo.
Musím navštíviť lekára, ak mám rosaceu?
Pityriasis rosea je neškodné, ale dlhotrvajúce ochorenie. Ak sa nález potvrdí a nie sú prítomné žiadne iné fyzické príznaky, návšteva lekára nie je absolútne nevyhnutná. Dermatológ môže určiť, či ide o pásový opar alebo ružovku. Ak sa u vás pásový opar objaví počas tehotenstva, je dôležité poradiť sa s gynekológom. Infekcia v prvých týždňoch tehotenstva môže viesť ku komplikáciám, napríklad k predčasnému pôrodu.
Aké domáce prostriedky pomáhajú pri ružovom lišaji?
Lekársku liečbu erysipelu možno podporiť domácimi prostriedkami. Tie pomáhajú zmierniť príznaky, najmä v závažných prípadoch.
- Chlad: Obklady so studenou vodou môžu zmierniť svrbenie a bolesť.
- Kúpele: Morská soľ alebo harmanček sú výborné prísady do kúpeľa, ktoré upokojujú pokožku. Voda by však nemala byť príliš horúca, pretože môže zhoršiť príznaky.
- [Čarodejnica](): Čarodejnica má chladivý a upokojujúci účinok na pokožku. Na tento účel sa najlepšie používajú studené obklady s vodou z čarodejnice. Používané výrobky z čarodejnice by nemali obsahovať alkohol, pretože ten tiež vysušuje pokožku.
- Rastlinné oleje: Na postihnutú pokožku sa môžu aplikovať oleje, ako napríklad olej z pupalky dvojročnej, jojobový olej alebo kokosový olej. Pokožka musí byť v tomto prípade stále vlhká, pretože čisté oleje pokožku vysušujú.
Ako sa lieči erysipel u dojčiat a malých detí?
Ak erysipelom ochorejú dojčatá alebo malé deti, liečba sa musí prispôsobiť malým pacientom. Pediater môže rodičom najlepšie poradiť, ktoré lieky sú schválené pre deti. Liečbu možno urýchliť nasledujúcimi bodmi.
- Domáce lieky tiež pomáhajú podporiť uzdravenie u detí.
- Ošetrujúce prípravky by nemali obsahovať príliš veľa tuku; lepší je hydratačný krém bez vône.
- Optimálne podmienky pre pokožku by mali byť zabezpečené aj pre dojčatá a malé deti. Zabráňte poteniu a noste priedušné oblečenie z prírodných materiálov, ako je bavlna, aby ste zabránili hromadeniu tepla.
- Opaľovanie na slnku môže spôsobiť stmavnutie zapálených oblastí.