Začervenanie a šupinatá pokožka na hlave alebo tvári sú prvými príznakmi seboroického ekzému. Toto kožné ochorenie, nazývané aj seboroická dermatitída, je vo všeobecnosti neškodné. Najmä ak sú postihnuté viditeľné oblasti na tvári, seboroická dermatitída môže ovplyvniť aj sebavedomie. Tento článok má pomôcť osobám trpiacim seboroickým ekzémom dozvedieť sa viac o seboroickom ekzéme a možnostiach liečby.
Aké sú príznaky seboroického ekzému?
Pri seboroickom ekzéme sa na tvári alebo pod vlasmi zvyčajne objavujú žltkasté šupinky. Lupiny sú výrazne mastné a vyskytujú sa najmä ako súvislé zápalové ložiská. Koža pod nimi je červená a podráždená. Ak je postihnutá pokožka hlavy, môže sa v niektorých prípadoch objaviť aj svrbenie. Rovnako, ak sa seboroický ekzém vyskytuje na pokožke hlavy často, môže dôjsť k vypadávaniu vlasov. Príznaky sa vyskytujú v nepravidelných epizódach.
Kedy sa pri seboroickom ekzéme objavuje svrbenie?
Seboroický ekzém zvyčajne nesvrbí. Výnimkou je chronický priebeh na pokožke hlavy. V tomto prípade sa môže vyvinúť silné svrbenie. Za každú cenu sa treba vyhnúť škrabaniu, inak existuje vysoké riziko sekundárnej infekcie.
Na ktorých častiach tela sa vyskytuje seboroický ekzém?
Seboroický ekzém sa najčastejšie vyskytuje na tých častiach tela, kde je vyššia koncentrácia mazových žliaz. Medzi ne patria:
- pokožka hlavy
- Medzi obočím a na ňom
- Okolo nosa a na lícach
- Na ušiach a za nimi
- Zriedkavo hrudná kosť a chrbát v oblasti hrudnej chrbtice
- Zriedkavo kožné záhyby pod prsiami, v oblasti podpazušia alebo v oblasti slabín
- u mužov v oblasti brady
- U mužov v oblasti pohlavných orgánov
Aké sú rôzne formy seboroického ekzému?
Seboroický ekzém sa môže vyskytovať v rôznom stupni a závažnosti. Preto sa ochorenie delí na tri rôzne formy:
- Seboroický ekzém: predbežné štádium dermatitídy s lokálnymi šupinami a začervenaním, silnou produkciou potu a sekréciou mazu.
- Fokálny seboroický ekzém: stredne ťažký až ťažký priebeh, zápalové ložiská sú začervenané, nepravidelné a žltkasté šupiny, chronický priebeh.
- Rozšírený seboroický ekzém: stredne ťažký až ťažký priebeh, rozsiahle, šupinaté a zápalové červené ložiská, niekedy plačúce a krustujúce kožné defekty.
Môžem si seboroický ekzém pomýliť s inými kožnými ochoreniami?
Príznaky seboroického ekzému sú podobné príznakom iných kožných ochorení. Psoriáza, nazývaná aj lupienka, vykazuje podobné príznaky. Možno ich rozlíšiť podľa rozšírenia kožných zmien. Pri oboch kožných ochoreniach začervenanie a šupinatenie presahujú hranicu medzi čelom a líniou vlasov. Pri psoriáze je postihnutá oblasť ostro ohraničená. Pri seboroickom ekzéme sa naopak vyskytujú ložiská zápalu, ktoré nie sú jasne ohraničené. Ďalším vodítkom je vypadávanie vlasov, ktoré sa vyskytuje len pri seboroickej dermatitíde. Presnú diagnózu môže stanoviť lekár.
Ako rozpoznám seboroický ekzém u detí?
Zvláštnou formou je seboroický ekzém u detí, ktorý sa hovorovo nazýva gneiss. Toto kožné ochorenie sa vyznačuje ostro ohraničenými, začervenanými oblasťami. Postihnuté miesta sú pokryté žltkastými šupinami, ale takmer nespôsobujú svrbenie. Ochorenie sa zvyčajne začína medzi 2. a 4. týždňom života na pokožke hlavy tzv. kolískou. V závislosti od závažnosti môže byť v ďalšom priebehu postihnuté aj čelo, krk a oblasť plienok so slabinami.
Čo je príčinou seboroického ekzému?
Konkrétna príčina ochorenia zatiaľ nebola preskúmaná. Predpokladá sa, že seboroický ekzém je spôsobený viacerými faktormi. Predpokladá sa, že dôležitým faktorom je zvýšená tvorba kožného mazu. Ďalším faktorom by mohlo byť zvyčajne neškodné osídlenie kože kvasinkovou hubou Malassezia furfur.
Aké sú rizikové faktory seboroického ekzému?
Seboroický ekzém sa môže vyskytnúť u ľudí všetkých vekových kategórií a pohlaví. Väčšina postihnutých ľudí sú muži. Existujú niektoré faktory, ktoré môžu zvyšovať riziko. Patria medzi ne:
- Vek: Seboroický ekzém sa častejšie vyskytuje u ľudí vo veku 30 až 60 rokov.
- Genetika: Rodinná anamnéza tohto ochorenia zvyšuje riziko jeho vzniku.
- Hormóny: Hormonálne zmeny môžu zhoršiť seboroický ekzém. Bábätká a ženy počas tehotenstva alebo menopauzy majú väčšiu pravdepodobnosť, že ochorenie dostanú.
- Ochorenia: Ochorenia, ktoré sa vyskytujú v súvislosti s ochoreniami, ktoré sa vyskytujú v súvislosti s ochoreniami, ktoré sa vyskytujú v súvislosti s ochoreniami, ktoré sa vyskytujú v súvislosti s ochoreniami: Ľudia s neurologickými ochoreniami, ako je Parkinsonova choroba alebo HIV, majú vyššie riziko seboroického ekzému.
- Stres: Seboroický ekzém môže vyvolať alebo zhoršiť stres.
- Stav pokožky: Ľudia s mastnou pokožkou a vlasmi sú tiež náchylnejší na seboroický ekzém.
- Počasie: Väčšina chorých pociťuje menej príznakov v letných mesiacoch.
Ako sa lieči seboroický ekzém?
Liečba kožného ochorenia závisí od formy a závažnosti príznakov. Zatiaľ neexistuje liečba, ktorá by seboroický ekzém úplne vyliečila. Seboroický ekzém je neškodné ochorenie, ktoré nie je nákazlivé. Príznaky, ako je šupinatenie a začervenanie, sa dajú dobre liečiť.
Aké prostriedky pomáhajú proti seboroickému ekzému?
Na liečbu sa používajú rôzne účinné látky. Cieľom je znížiť napadnutie hubami. Medzi účinné lieky patria napr:
- Antimykotiká: Tieto antimykotiká, ktoré sa aplikujú zvonka, bojujú proti šíreniu kvasinkových húb. Do tejto skupiny patria napr: Sulfid selénu, pyritión zinku a pri závažnejších príznakoch ketokonazol a mikonazol.
- Keratolytiká: Tieto látky odlupujú odumreté kožné bunky, ktoré môžu upchať póry. Látky, ako je kyselina salicylová, tak zmierňujú účinky seboroického ekzému.
- Inhibítory kalcineurínu: Inhibujú imunitný systém a majú protizápalový účinok. Najmä účinná látka pimekrolimus preukázala prvé úspechy v liečbe seboroického ekzému. Do tejto skupiny patrí aj účinná látka takrolimus, ktorá má údajne fungicídny účinok na kožné plesne Malassezia furfur.
- Glukokortikoid: V prípadoch silného začervenania alebo slzenia sa pred liečbou antimykotikami používa kortizón. Obmedzuje zápal a má dekongestívny účinok.
Účinné látky sú obsiahnuté vo zvonka aplikovaných krémoch a mastičkách. Tie pomáhajú pri seboroickom ekzéme na nose, ušiach a tele. Na pokožku hlavy sa používajú špeciálne šampóny.
Ktorý šampón pomáha proti seboroickému ekzému?
Ak sa príznaky objavia na ochlpených miestach, ako je pokožka hlavy, brada alebo hrudník, je potrebné použiť špeciálny šampón proti seboroickému ekzému. Mnohí pacienti si ako šampón vyberajú víťaza testu prípravkov proti lupinám. Tieto výrobky zvyčajne nie sú vhodné, pretože sú účinnejšie proti suchej pokožke hlavy. Výber nesprávneho prostriedku proti seboroickému ekzému môže príznaky zhoršiť. Namiesto toho sa odporúča používať prípravky s antimykotikami, ako je sulfid selénu alebo ketokonazol. Na ochranu očí je lepšie používať krém alebo masť na seboroický ekzém na obočie.
Kedy mám navštíviť lekára v prípade seboroického ekzému?
Dermatológ môže stanoviť presnú diagnózu a poradiť vám, aké sú možnosti liečby. Niektoré lieky alebo liečba kožných húb môžu mať nežiaduce vedľajšie účinky. Najmä v prípade alergií môže výber správneho lieku vykonať len lekár. Okrem toho môže dermatológ vykonávať pravidelné sledovanie kože a príznakov, aby sa predišlo opakovaniu ochorenia.
Aké opatrenia podporujú seboroický ekzém?
Okrem liekov môžu príznaky zmierniť aj zmeny životného štýlu. Pri seboroickom ekzéme hrá dôležitú úlohu strava. Vyhýbanie sa cukru, sacharidom a živočíšnym tukom môže znížiť tvorbu kožného mazu. Pozitívny vplyv na vzhľad pokožky môže mať aj zníženie stresu prostredníctvom relaxačných techník, ako je napríklad joga. V závažných prípadoch môže svetelná terapia, ktorá dodáva ultrafialové svetlo do postihnutej štruktúry kože, pomôcť zmierniť príznaky.
Ako sa lieči seboroický ekzém u detí?
Seboroickú dermatitídu u dojčiat zvyčajne nie je potrebné liečiť. Ochorenie nepostihuje deti. Počas prvého roka života pokrývka hlavy sama ustúpi. Husté lupiny na pokožke hlavy sa dajú zjemniť potieraním olejom alebo mastným krémom. Po dvoch hodinách sa dajú ľahko zotrieť vo vani. Ak sú postihnuté aj iné oblasti pokožky, zvyčajne pomáha pravidelné kúpanie s trochou pridaného oleja. O pokožku dieťaťa sa staráme hydratačnými krémami. Postihnuté kožné záhyby sa ošetrujú zinkovou masťou, aby nevznikli otvorené škvrny. Ak zinková masť nestačí, treba sa poradiť s lekárom.
Kedy mám ísť s dieťaťom k lekárovi kvôli seboroickému ekzému?
Pri podozrení na seboroický ekzém je vhodné navštíviť lekára. Platí to najmä vtedy, ak je diagnóza neistá alebo sa príznaky napriek starostlivosti zhoršujú. Často sa podozrenie dá objasniť počas bežnej prehliadky. Ak sa od tretieho mesiaca života vyskytuje aj silné svrbenie alebo plač, je nevyhnutné, aby dieťa navštívil lekár. Môže to byť náznak komplikácií, ktoré by sa mali rýchlo liečiť.
Aké domáce prostriedky pomáhajú pri seboroickom ekzéme?
Existuje niekoľko domácich prostriedkov, ktoré môžu pomôcť zmierniť príznaky seboroického ekzému. Je však dôležité poznamenať, že niektoré domáce prostriedky nevykazujú rovnakú účinnosť u každého pacienta. Pre alergikov je užitočný test s namočenou vatovou tyčinkou na oblasti kože, ktorá nie je viditeľná. Niektoré domáce prostriedky, ktoré môžu byť užitočné pri liečbe seboroického ekzému, sú:
- Čajovníkový olej: Čajovníkový olej obsahuje látky, ktoré pôsobia proti plesňovým infekciám. V dôsledku toho môže pomôcť znížiť tvorbu lupín a začervenanie pokožky hlavy. Na použitie pridajte niekoľko kvapiek do šampónu alebo prípravkov na starostlivosť o vlasy a dobre premiešajte.
- [Čarodejnica](): Triesloviny v čarodejnici reagujú s proteínmi v pokožke. Tým sa na pokožke vytvorí tenký ochranný film. Vďaka tejto sťahujúcej vlastnosti je vilín účinný proti svrbeniu a potláča zápal pri seboroickom ekzéme. Pravidelné ošetrovanie čarodejnicou na seboroický ekzém upokojuje pokožku a začervenanie rýchlejšie ustupuje.
- Kokosový olej: Kokosový olej má antimikrobiálne a protizápalové vlastnosti a môže pomôcť upokojiť pokožku. Olej sa nanáša na postihnuté miesta alebo sa používa ako maska na vlasy.
- Jablčný ocot: Jablčný ocot pomáha vyrovnávať pH pokožky pri seboroickom ekzéme. Vďaka tomu sa na pokožke ťažšie šíria plesne a baktérie. Ocot zriedený vodou sa aplikuje pomocou vatového tampónu.
Ak sa príznaky zhoršia alebo sa objavia ďalšie nepríjemné pocity, prípravky treba okamžite vysadiť.