Kokosová fistula, medicínsky nazývaná pilonidálna dutina, je ochorenie kože v dolnej časti zadku. V praskline sa vytvárajú kanáliky, ktorými odteká sekrét z ložiska zápalu na povrch kože.
Príznaky kokcygeálnej fistuly
Akútna kokcygeálna fistula sa často prejaví jasnými príznakmi.
- Bolesť a opuch väčšinou v štrbine zadku
- silné svrbenie v postihnutej oblasti
- bolesť pri námahe, napríklad pri sedení a ležaní
- výtok krvi, hnisu alebo sekrétu z rany
Pri chronickej fistule v oblasti kostrče je bolesť často menšia. Na druhej strane je v tomto prípade často zvýšená sekrécia.
Príčiny kokcygeálnej fistuly
Príčinou kokcygeálnej fistuly sú polámané chĺpky pod kožou. Ostne chĺpkov ich vrážajú do kože, najmä pri sedení a pohybe. To dráždi kožu a tá na cudzie telesá reaguje zápalom. Táto oblasť sa uzavrie zjazveným tkanivom a vytvorí sa cysta. Ak sa cysta zapáli, v tkanive sa môžu vytvoriť kanáliky vo forme fistuly. Z kanálikov fistuly vyteká hnisavá tekutina z rany.
Liečba kokcygeálnej fistuly
Na liečbu akútnej kokcygeálnej fistuly je potrebná operácia. Asymptomatické kokcygeálne fistuly, ktoré nespôsobujú žiadne príznaky, nie je potrebné preventívne liečiť.
Aké metódy sa používajú pri operácii kokcygeálnej fistuly?
Na operáciu kokcygeálnej fistuly sa používajú rôzne metódy. Klasické radikálne operácie zahŕňajú vyškrabanie kokcygeálnej fistuly s uzavretím otvorenej rany. Variantom tohto postupu je bočný uzáver rany s posunutím chlopní. Tým sa rana oddiali od kritickej gluteálnej štrbiny. V otvorenej oblasti kože sa rana môže zahojiť rýchlejšie a bez komplikácií ako v úzkej gluteálnej štrbine. Nové minimálne intenzívne chirurgické postupy majú často výhodu kratšieho času hojenia. Uplatňujú sa:
- Laserový postup FiLaC: kanáliky píšťaly sa zničia energiou lasera.
- Pitpicking operácia: kanáliky fistuly, tzv. pitpicking, sa odstránia mikrochirurgicky.
Aké domáce prostriedky pomáhajú pri kokcygeálnej fistule?
Pri starostlivosti o kokcygeálnu fistulu po operácii môžu mať domáce prostriedky účinok na hojenie rán a potlačenie infekcie. Za zmienku stojí najmä manukový med z lekárne, ktorý veľmi úspešne pôsobí proti infekcii v ranej fáze hojenia rany. Manukový med sa môže aplikovať lokálne ako obklad alebo ako masť. V neskorších štádiách môžu hojenie rán podporiť a zmierniť zápal sedacie kúpele a obklady s [vilínom]() a harmančekom.