Svrab, medicínsky známy ako svrab, je opäť na vzostupe aj v Nemecku. Toto kožné ochorenie spôsobujú roztoče a považovalo sa za vyhynuté. V posledných rokoch prípadov svrabu opäť pribúda. Ochorenie nie je nebezpečné, ale spôsobuje vysokú mieru utrpenia v dôsledku intenzívneho svrbenia.
Čo je príčinou svrabu?
Svrab vyvolávajú roztoče, ktoré sa usadzujú na ľudskej koži. Samičky roztočov svrabu si v koži vyhrabávajú tunely, v ktorých kladú vajíčka. Tunely sú maximálne tri centimetre dlhé, kľukaté a červenohnedé. Roztoče patria medzi pavúkovce, ale voľným okom nie sú viditeľné. Živočíchy zanechávajú v kanálikoch svoje výkaly, ktoré dráždia imunitný systém.
Aké sú príznaky svrabu?
V počiatočnom štádiu svrabu sú jediným príznakom ochorenia roztočové kanáliky. Pretože sa nevyskytujú žiadne iné príznaky, svrab si nikto nevšimne. Až po dvoch až piatich týždňoch sa objaví reakcia imunitného systému na výkaly roztočov. Tá spôsobuje silné [svrbenie](), začervenanie a pálenie. Ak sa ochorenie vyskytuje opakovane, telo reaguje na napadnutie roztočmi v priebehu niekoľkých dní.
Ako vyzerá svrab?
Vzhľad kože pri svrabe je charakteristický malými, začervenanými topoľmi, ktoré sú často naplnené tekutinou. Ak sa topoľ rozškriabe, často sa objaví zápal so silným začervenaním a krvácaním. V dôsledku toho sa neskôr vytvoria krusty. U detí môže svrab spôsobiť tvorbu pľuzgierov na koži. Svrab sa v počiatočných štádiách často zamieňa za normálny [ekzém](). Vzhľad svrabu však môže byť aj atypický a líšiť sa od klasických príznakov.
Ako spoznám svrab?
Roztoče uprednostňujú teplo a vtedy sú obzvlášť aktívne. Nezvyčajne silné svrbenie, najmä keď je teplo, je jasným znakom svrabu. Postihnuté osoby bohužiaľ trpia príznakmi najmä v teplých posteliach. Parazity zároveň najradšej napádajú teplé oblasti tela s tenkou pokožkou, ako napr:
- medzi prstami na rukách alebo nohách
- v záhyboch rúk a zápästí
- v podpazuší
- v oblasti genitálií a ústnej dutiny
- v oblasti pupka, pásu a slabín
- v oblasti členkov a na vnútorných okrajoch chodidiel.
U dospelých sa svrab nevyskytuje v oblasti hlavy a krku. Naopak, u dojčiat a malých detí môžu byť tieto oblasti tiež napadnuté roztočmi.
Aké sú rôzne formy svrabu?
Svrab sa delí na rôzne formy v závislosti od jeho závažnosti:
- "Normálny svrab": Vzhľad vykazuje typické príznaky
- "Udržiavaný svrab": Pri silnom imunitnom systéme alebo extrémnej hygiene sa svrab neprejavuje takými jasnými príznakmi. To sťažuje jej diagnostiku.
- "Kôrový svrab": Krovitý svrab sa často vyskytuje u ľudí so slabým imunitným systémom. Roztoče týchto ľudí veľmi silno napádajú. Na postihnutých miestach sa často tvoria šupiny alebo ťažké krusty.
Ako dochádza k prenosu svrabu?
Roztoče svrabu sa prenášajú dlhodobým kontaktom s pokožkou. Krátky dotyk alebo podanie ruky zvyčajne nestačí. Najčastejšie spôsoby prenosu sú:
- dlhodobé objímanie
- spanie v jednej posteli
- objímanie
- Pohlavný styk
- Osobná hygiena infikovaných osôb
- Hranie sa na
Je svrab spôsobený nedostatočnou hygienou?
Svrab je infekčné ochorenie. Infekcia je nezávislá od osobnej hygieny. Postihuje všetky skupiny ľudí všetkých vekových kategórií, pričom sa zameriava na deti, staršie osoby alebo osoby s poruchami imunity.
Môžem ju chytiť od svojho domáceho maznáčika?
U domácich zvierat, ako sú psy a mačky, sa vyskytujú iné roztoče svrabu. Tie sa môžu preniesť na človeka. Tam však prežívajú len niekoľko dní.
Ako sa lieči svrab?
Svrab sa lieči usmrtením roztočov. Na tento účel sa používajú prípravky proti roztočom vo forme krémov alebo tabliet. Správnou účinnou látkou a správnym dávkovaním možno ochorenie veľmi dobre liečiť.
Čím sa lieči svrab?
Prípravky proti roztočom sa môžu používať ako krémy alebo tablety. Účinnou látkou je insekticíd, ktorý je schválený na použitie u ľudí. Osobitnú pozornosť treba venovať správnemu dávkovaniu. Samostatná liečba voľnopredajnými prostriedkami proti svrabu môže viesť k nežiaducim vedľajším účinkom. Ponúkané lieky sú založené na rôznych účinných látkach:
- Krotamitón: Táto účinná látka vo voľnopredajných liekoch sa neodporúča, pretože jej účinok nie je dostatočne preukázaný.
- Benzylbenzoát: Lieky s touto účinnou látkou sú voľne predajné a dobre pôsobia proti svrabu. Krémy však pri aplikácii veľmi nepríjemne pália a zatiaľ nie sú k dispozícii komplexné vedecké štúdie.
- Permetrín: Tento liek na predpis je účinný proti svrabu a zvyčajne sa uprednostňuje.
- Ivermektín: Táto účinná látka je obsiahnutá v tabletách proti svrabu na lekársky predpis. Účinná látka sa používa najmä na kôrový svrab. Ak sú roztoče rezistentné voči permetrínu, možno podať aj ivermektín.
Ako sa liečia deti na svrab?
Liečba detí proti svrabu by sa mala vždy konzultovať s lekárom. Deti sa môžu liečiť permetrínom od veku 3 mesiacov. Benzylbenzoát sa môže používať aj od druhého roku života. O správnom dávkovaní sa treba individuálne poradiť s lekárom.
Ako dlho trvá liečenie svrabu?
V priebehu týždňa môžu byť parazity usmrtené a pacient už nie je nákazlivý. Úplný ústup príznakov však trvá až dva týždne. U niektorých pacientov sa môže vyvinúť post-jazvovitý ekzém. Ide o alergickú reakciu na zvyšky roztočov v tele a môže trvať až šesť týždňov.
Ako môžem podporiť uzdravenie?
V dôsledku silného svrbenia môže svrab viesť k otvoreným vredom. V najhorších prípadoch to môže viesť k erysipelu alebo dokonca k otrave krvi. Prostriedky ako perorálne antihistaminiká alebo kortizónové masti zmierňujú svrbenie. Dospelí by si mali strihať nechty na rukách. Pre deti sa odporúčajú tesne priliehajúce rukavice, aby sa nepoškriabali.
Dá sa svrab liečiť domácimi prostriedkami?
Domáce prostriedky nedokážu odstrániť nepríjemné roztoče svrabu. Odporúčajú sa na zmiernenie svrbenia a urýchlenie hojenia postihnutých oblastí. Najmä pri ekzéme po svrabe trvá niekoľko týždňov, kým sa postihnuté osoby zbavia príznakov. Na podporu svrabu možno použiť nasledujúce domáce prostriedky:
- [Čarodejnica](): Čarodejnica znižuje svrbenie a potláča zápal. To umožňuje rýchlejšie hojenie postihnutých oblastí kože. Čarodejnicu možno aplikovať ako obklad na zapálené miesto alebo použiť ako prísadu do horúceho kúpeľa. Čarodejnícka masť sa aplikuje na postihnuté miesto.
- Horúca voda: Vysoká teplota zabíja larvy a nymfy. Roztoče pri nej, žiaľ, nezomierajú. V prípadoch silného napadnutia, ako je napríklad svrab kôrovcov, môžu kúpele pomôcť.
- Čajovníkový olej: Čajovníkový olej údajne dokáže roztoče usmrtiť. Tento účinok však zatiaľ nebol dostatočne vedecky preukázaný. Vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam olej podporuje hojenie a zabraňuje infekciám. Olej by sa mal používať len zriedený s neutrálnym olejom, ako je mandľový alebo kokosový olej.
- Sauna: Ak máte vlastnú saunu, vysoké teploty môžu svrabové roztoče zahubiť. Vzhľadom na riziko infekcie nesmú postihnuté osoby navštevovať verejné sauny.
Musím ísť k lekárovi so svrabom?
Pri podozrení na svrab treba vyhľadať lekára, pretože svrab sa ťažko lieči sám. Mnohé účinné prostriedky proti svrabu sú dostupné na lekársky predpis. Ak sa svrab nelieči, ochorenie sa stáva chronickým. V prvých mesiacoch sa počet roztočov prudko zvýši a papuly a začervenanie sa rozšíria po celom tele. V poslednom štádiu sa počet roztočov opäť výrazne zníži. V dôsledku neustáleho zamorenia a svrbenia sa objavuje ekzém a zápal po celom tele.
Ako sa dá predísť nákaze svrabom?
Je ťažké vyhnúť sa infekcii roztočmi. Dôvodom je dlhá inkubačná doba svrabu, ktorá trvá dva až päť týždňov. Počas tohto obdobia už môže dôjsť k prenosu svrabu. Postihnutí pacienti by mali počas liečby informovať svoje okolie a vyhýbať sa kontaktu s inými ľuďmi.
Aké hygienické opatrenia by som mal prijať, ak mám svrab?
Choroba sa môže rýchlo šíriť najmä v rodinách. Preto sa členovia rodiny často liečia aj preventívne proti svrabu. Roztoče svrabu prežívajú na povrchoch a textíliách pri izbovej teplote až 48 hodín. V chladnejšej spálni sa čas prežitia ešte predlžuje. Hoci je nákaza zriedkavá, treba brať do úvahy dôležité hygienické opatrenia:
- Uteráky by mala používať len jedna osoba.
- ak je to možné, denne vymieňajte posteľnú bielizeň
- Posteľnú bielizeň a uteráky perte minimálne pri 60 °C.
- Oblečenie, ktoré by sa nemalo prať pri 60 °C, perte v hygienických pracích prostriedkoch.
- Textilné výrobky, ktoré sa nedajú prať, skladujte sedem dní v uzavretom plastovom vrecku alebo ich počas tohto obdobia nepoužívajte.
- Koberce, čalúnený nábytok, matrace a detské sedačky by sa mali podľa možnosti vysávať denne.