Žihľavka, nazývaná aj urtikária, je kožné ochorenie charakterizované svrbivými výsevmi. Názov tohto ochorenia pochádza zo starého nemeckého slova "næssel", čo znamená "žihľava". Tento termín odkazuje na podobnosť výsypov pri žihľavke s výsypmi spôsobenými dotykom žihľavy.
Aké sú príznaky žihľavky?
Príznaky žihľavky postihujú najmä kožu. V niektorých prípadoch však môžu byť prítomné aj iné fyzické príznaky:
- Svrbenie: Silné svrbenie je najčastejším príznakom žihľavky a môže byť veľmi nepríjemné.
- Červené, vyvýšené pľuzgiere: Môžu sa objaviť na rôznych častiach tela a môžu mať rôznu veľkosť a tvar.
- Opuch: Žihľavka môže byť sprevádzaná opuchom kože, najmä v okolí očí a pier.
- Angioedém: U niektorých pacientov sa vyskytuje opuch spôsobený zadržiavaním vody v koži, ktorý sa vyskytuje pri žihľavke na tvári. Angioedém sa môže vyskytnúť súčasne so pľuzgiermi alebo ako jediný príznak.
- Horúca koža: Väčšina pacientov sa sťažuje na nepríjemne prehriatu kožu.
- Bolesť hlavy a kĺbov: Ak je žihľavka spôsobená zápalom v tele, častejšie sa vyskytuje aj bolesť hlavy a kĺbov.
- Horúčka: Žihľavka spôsobuje u niektorých postihnutých ľudí horúčku, najmä ak je príčina žihľavky infekčná.
- Bolesť: Pri zápale v tele alebo akútnom vzplanutí môže žihľavka spôsobiť aj bolesť.
Je žihľavka nebezpečná?
Žihľavka je pre postihnutých pacientov veľmi nepríjemná, ale nie nebezpečná. V prípade alergickej formy je však nevyhnutné dávať pozor na anafylaktický šok. Ak sa okrem príznakov objavia aj výkyvy krvného obehu, búšenie srdca, obehová slabosť a dýchavičnosť, treba okamžite vyhľadať lekára. Pacienti by mali byť opatrní aj pri angioedéme. Ak sa v oblasti dýchacích ciest vytvoria opuchy, môže to viesť k akútnej dýchavičnosti.
Aký je priebeh včelstiev?
Žihľavka sa vyskytuje v epizódach, ktoré sa vyskytujú najmä v noci. Pri mnohých formách žihľavky príznaky ustúpia v priebehu niekoľkých minút alebo hodín, najneskôr po podaní vhodných liekov. Často sa príznaky v nasledujúcich dňoch opäť zhoršia.
Ako môžem rozlíšiť žihľavku od iných kožných ochorení?
V mnohých prípadoch možno žihľavku jasne rozpoznať podľa charakteristických pľuzgierov na koži. Mnohé kožné ochorenia, ako napríklad [ekzém]() alebo [neurodermatitída](), spôsobujú silné svrbenie kože. Na rozdiel od iných ochorení škrabanie nechtami žihľavku nezmierňuje. Namiesto toho si postihnutí ľudia trú končeky prstov po oblastiach kože. Výsledkom je menej zapálených oblastí kože v žihľavke.
Čo je príčinou žihľavky?
Príčinou žihľavky je zvýšená aktivita imunitných buniek, tzv. mastocytov. Tie uvoľňujú histamín, posolstvo, ktoré podporuje zápal. Tento posol spôsobuje rozšírenie žíl v tele a väčšiu priepustnosť kožných ciev. V dôsledku toho sa v hlbších vrstvách kože objavujú príznaky, ako sú pľuzgiere, opuchy a svrbenie.
Aké sú rôzne formy včelstiev?
Urtikária sa delí na rôzne formy. Bežne sa rozlišuje podľa spúšťača a trvania:
- Spontánna urtikária: Pri spontánnej urtikárii sa charakteristické pľuzgiere zvyčajne tvoria po celom tele. Ak sa príznaky vyliečia do šiestich týždňov, nazýva sa akútna spontánna urtikária. Často ide o dôsledok infekcie. Ďalšou príčinou môže byť alergická reakcia na bodnutie osou, potravinu alebo liek. Chronická spontánna žihľavka sa hojí oveľa dlhšie a môže trvať niekoľko mesiacov. Spúšťacie faktory sú často podobné ako pri akútnej forme, ale na organizmus pôsobia dlhšie. Môžu to byť chronické ochorenia, dlhodobo užívané lieky, potraviny alebo kozmetika.
- Fyzická žihľavka: Vystavenie vonkajším podnetom, ako je chlad, teplo, UVA žiarenie, spúšťa posunové látky. Odierajúci odev alebo škrabanie kože môže tiež vyvolať žihľavku.
- Iné formy žihľavky: K ďalším formám patrí potná žihľavka, ktorú môže vyvolať hojné potenie počas cvičenia, horúce kúpanie alebo korenené jedlo. Žihľavku môže vyvolať aj príliš dlhý pobyt vo vode alebo fyzická námaha. Bežnou formou je kontaktná žihľavka, ktorú môže vyvolať dotyk s chemikáliami, čistiacimi prostriedkami alebo jedovatými rastlinami.
Aké sú známe spúšťače spontánnej žihľavky?
Spúšťače žihľavky sú veľmi odlišné. Približne u 20 % pacientov nie je možné identifikovať žiadnu príčinu.
- Alergie: Môže ísť o alergie na potraviny, lieky, uštipnutie a bodnutie hmyzom, kozmetické prípravky a iné látky.
- Autoimunitné ochorenia: Žihľavka môže byť aj príznakom autoimunitných ochorení, ako je lupus alebo ochorenie štítnej žľazy.
- Infekčné ochorenia: Niektoré infekčné ochorenia, ako napríklad hepatitída, mononukleóza a iné, môžu spôsobiť žihľavku.
Musím kvôli žihľavke navštíviť lekára?
Žihľavka je symptomatický stav, ktorý môže mať rôzne príčiny. Lekár môže ľahšie určiť príčinu žihľavky. Na rýchlu a účinnú liečbu je preto potrebné obrátiť sa na lekára.
Je žihľavka nákazlivá?
Žihľavka je spôsobená individuálnou reakciou organizmu na rôzne spúšťače. Preto toto ochorenie nie je nákazlivé.
Môže žihľavku vyvolať Corona?
V niekoľkých hláseniach bola žihľavka pozorovaná spolu s korunkovou chorobou. Predpokladá sa, že vírus stimuluje imunitné bunky. V zriedkavých prípadoch môže žihľavku vyvolať aj posilňovacie očkovanie.
Ako sa lieči žihľavka?
Žihľavka sa nedá vyliečiť. Keďže tento stav je často len príznakom iného ochorenia, mala by sa objasniť príčina žihľavky. Ak je žihľavka spôsobená určitými spúšťačmi, treba sa im za každú cenu vyhnúť. Tým sa môžu zmierniť príznaky alebo sa im predísť. Približne u 80 % pacientov sa dá spúšťač nájsť. Vo všeobecnosti ochorenie zvyčajne vymizne samo od seba.
Aké lieky pomáhajú proti žihľavke?
Keďže žihľavka sa nedá vyliečiť, liečba sa zameriava na príznaky. Na tento účel sú k dispozícii niektoré účinné lieky.
- Antihistaminiká: Tieto lieky pomáhajú zmierniť opuch a svrbenie. Účinné látky blokujú histamín, ktorý spôsobuje príznaky. Existujú antihistaminiká, ktoré sú voľne predajné aj na lekársky predpis.
- Kortikosteroidy: Ak je žihľavka závažná alebo neznesiteľná, lekár môže predpísať kortikosteroidy, napríklad kortizón. Tým sa zníži zápal a zmiernia sa príznaky.
- Imunoglobulíny: V závažných prípadoch žihľavky sa môže podať špeciálny druh bielkovín nazývaný imunoglobulíny, ktoré zmiernia príznaky.
Čo ešte pomáha proti žihľavke?
Pri niektorých formách žihľavky môže terapia UV svetlom zmierniť príznaky.
V miernych prípadoch môže pomôcť liečba príznakov, ako je svrbenie a teplo, pomocou zvlhčujúcich krémov.
Aké domáce prostriedky pomáhajú pri žihľavke?
Existujú niektoré domáce prostriedky, ktoré môžu pomôcť zmierniť príznaky žihľavky.
- Studená voda: Kúpeľ v studenej vode alebo studený obklad môžu pomôcť zmierniť svrbenie a znížiť opuch. Chlad spôsobuje sťahovanie ciev a znižuje uvoľňovanie histamínu.
- Tvaroh: Na postihnuté miesto naneste hrubú vrstvu tvarohu a nechajte ju pôsobiť aspoň 30 minút, čo pomôže pri zmiernení príznakov.
- Aloe vera: Aloe vera má protizápalové vlastnosti a môže pomôcť znížiť opuch a zmierniť svrbenie.
- Čarodejnica: Čarodejnica má protisvrbivé a protizápalové vlastnosti. Čarodejnica zároveň sťahuje cievy, a tým znižuje uvoľňovanie histamínu.
Ako sa lieči žihľavka u detí?
Žihľavka u detí je zvyčajne spôsobená infekciou, ako je chrípka, zápal stredného ucha alebo angína. Keďže žihľavka u dojčiat a detí zvyčajne trvá len niekoľko dní, možno ju najprv liečiť domácimi prostriedkami. Pre istotu by ste sa mali poradiť s pediatrom. Ak žihľavka u batoliat alebo dojčiat veľmi svrbí, lekár môže predpísať aj histamíny. Dávkovanie však musí byť individuálne upravené, preto by sa voľnopredajné prípravky nemali používať bez konzultácie.
Je žihľavka počas tehotenstva nebezpečná?
Hormonálne zmeny spôsobené tehotenstvom môžu zvýhodniť žihľavku alebo spôsobiť jej opätovný výskyt. Ak sú príznaky závažné, napríklad svrbenie, ošetrujúci lekár rozhodne o prípadnej medikácii. Môže sa však stať aj to, že existujúca žihľavka náhle zmizne. Neexistuje žiadne riziko prenosu pre nenarodené dieťa.