Vaginálna mykóza je v našej spoločnosti tabuizovaná téma. Preto o infekcii a ochorení koluje mnoho mýtov. Napriek tomu sú ochorenia citlivých vonkajších pohlavných orgánov a sliznice pošvy veľmi časté. Správnou liečbou sa dá vaginálna mykóza rýchlo a úspešne liečiť.
Vaginálna mykóza
Vaginálna mykóza, nazývaná aj vaginálna mykóza, sa často spája s nečistými toaletami a nedostatočnou osobnou hygienou. Niekedy ju za pohlavnú chorobu považujú aj laici. Tieto mýty sú nepravdivé a u žien s vaginálnou plesňovou infekciou vyvolávajú pocit hanby. Huba sa v pošve mnohých žien usadí nepozorovane a určité podmienky vyvolávajú nadmerné zamorenie.
Čo je vaginálna mykóza?
Na koži a sliznici človeka sa nachádza mnoho húb. U zdravého človeka sú huby a mikroorganizmy v rovnováhe, takže nedochádza k ich nežiaducemu šíreniu. V sliznici pošvy obmedzuje šírenie kvasinkových húb nízka hodnota pH. Zmena vaginálneho prostredia môže vyvolať nadmerné napadnutie kvasinkovými hubami, ako je Candida albicans.
Koho môže postihnúť vaginálna mykóza?
V zásade môžu ľudia dostať vaginálnu mykózu v každom veku. Prednostne sú postihnuté ženy v plodnom veku. Vaginálnou mykózou však môžu byť postihnuté aj bábätká, deti a ženy po menopauze.
Ako často sa vyskytuje vaginálna mykóza?
Presné údaje o frekvencii výskytu vaginálnych húb nie sú známe. Odhaduje sa, že približne 70 % žien aspoň raz za život trpí plesňovou infekciou pošvy. To znamená, že existuje jednoznačné riziko, že sa ženy nakazia vaginálnou mykózou.
Je vaginálna mykóza pre mužov nákazlivá?
Vaginálna mykóza v zásade nie je pohlavné ochorenie. Baktérie candida sú však veľmi nákazlivé. Preto je celkom možné, že sa huba po sexe usadí v oblasti pohlavných orgánov človeka.
Príznaky vaginálnej mykózy
Pre vaginálnu mykózu je charakteristické predovšetkým intenzívne svrbenie v oblasti pošvy a pyskov.
Aké sú typické príznaky vaginálnej mykózy?
Vaginálna mykóza má zvyčajne veľmi typické príznaky. Nie všetky príznaky však musia byť viditeľné v rovnakom čase. Hlavné príznaky sú:
- Silné [svrbenie]()
- Bolesť pri močení
- Biely, drobivý výtok
- Sivobiele povlaky na pošve
- Môže vaginálna drozdovitosť spôsobiť krv vo výtoku?
Vo všeobecnosti krvácanie nie je typickým príznakom vaginálnej drozdovky. Koža v oblasti pošvy je však napadnutá a zapálená hubou. V dôsledku toho môže mechanické namáhanie toaletným papierom alebo uterákom spôsobiť mierne poranenia. Výsledkom môže byť mierne hnedastý výtok. Ak sa vo výtoku v dôsledku vaginálnej mykózy objaví krv, odporúča sa návšteva lekára.
Aké sú príznaky vaginálnej múčnatky u detí?
Vaginálna múčnatka u dievčat je spojená s príznakmi, ktoré sú podobné príznakom dospelých žien. Deti však ešte nemajú výtok, ktorý môže pomôcť pri diagnostike. Preto by ste si mali dávať pozor na nasledujúce príznaky:
- Silné svrbenie a pálenie
- Opuch a začervenanie v okolí pošvy
- Zapálená koža v oblasti genitálií
- Bolesť pri močení
Aký je rozdiel medzi vaginálnou mykózou a bakteriálnou infekciou?
Príznaky vaginálnej plesne a bakteriálnej vaginózy sú veľmi podobné. Rybí zápach výtoku a chýbajúce začervenanie naznačujú bakteriálnu infekciu.
Ako si môžem byť istý, či ide o vaginálnu hubu alebo bakteriálnu infekciu?
Tak ako sa u gynekológa vykonáva test na vaginálnu mykózu, možno ho vykonať aj doma. Manipulácia s testom na výter je tiež jednoduchá. S presnosťou 90 % sú testy na vaginálnu mykózu na domáce použitie veľmi spoľahlivé. Tieto testy sú dostupné v lekárňach a drogériách.
Príčiny vaginálnej mykózy
Za rôznych podmienok sa rovnováha vo vagíne naruší. Môže to mať rôzne fyzické, ale aj psychické príčiny.
Čo spôsobuje vaginálnu mykózu?
Vaginálna mykóza je často príznakom iných príčin, ako sú:
- Hormonálne zmeny
- [Vaginálna suchosť]()
- ochorenia, ako je cukrovka alebo AIDS
- Lieky, ktoré potláčajú imunitný systém
- Nadmerná hygiena
- Nechránený pohlavný styk
Aký vplyv majú hormóny na vaginálnu mykózu?
Vaginálnu mykózu môžu vyvolať hormonálne zmeny. Ak telo produkuje viac estrogénu, zvyšuje sa tvorba glykogénu (cukru). To je najlepšia živná pôda pre kvasinkové huby, ako je Candida albicans. Hladina estrogénu sa u žien v priebehu života opakovane mení. Silné, prirodzené zmeny sú samozrejmosťou:
- V priebehu tehotenstva
- užívaním tabletiek
- počas puberty
- počas menopauzy
- Krátko pred pôrodom
Ktoré lieky podporujú vaginálnu mykózu?
Najmä lieky, ktoré oslabujú imunitný systém, vyvolávajú vaginálnu mykózu. Patria medzi ne:
- Antibiotiká
- antireumatické lieky
- Imunosupresíva ako kortizón
- Chemoterapeutiká
Prečo antibiotiká spôsobujú vaginálne múčnatky?
Vaginálna huba pri užívaní antibiotík nie je nezvyčajná. Lieky bojujú proti baktériám v tele. Mnohé antibiotiká však nepôsobia len proti patogénom, ale proti baktériám všeobecne. Tým sa zabíjajú aj ochranné baktérie mliečneho kvasenia v sliznici pošvy. Tým sa zmení prostredie pošvy a kvasinkové huby sa môžu veľmi dobre množiť. To je dôvod, prečo sú vaginálne plesne častým vedľajším účinkom antibiotík.
Aké sú príčiny opakujúcich sa vaginálnych mykóz?
Po liečbe vaginálnej mykózy huba zmizla. Napriek tomu nie je vždy zaručené, že vaginálna flóra je opäť neporušená. Okrem toho nechránený pohlavný styk môže viesť k novej infekcii. Silný stres alebo choroba môžu tiež zvýšiť náchylnosť na vaginálnu mykózu.
Aký je vplyv stresu ako príčiny vaginálnej mykózy?
Ak je vaginálna flóra neporušená, kvasinkové huby sa množia len v obmedzenej miere. Psychické problémy, ako napríklad stres, oslabujú imunitný systém. To uľahčuje množenie baktérií a húb a spôsobuje ochorenia, ako sú vaginálne plesne. Psychologické problémy, ktoré môžu ovplyvniť zdravie, sú:
- konkrétne stresy v práci, až po vyhorenie
- psychický stres spôsobený smrťou, odlúčením alebo traumatickými zážitkami
- duševné choroby, ako sú úzkostné poruchy
Liečba vaginálnej mykózy
Vaginálna kvasinková infekcia nie je len nepríjemná. Mnohé ženy ju považujú za príliš intímnu tému. Nepomáha ani to, že väčšina žien už toto ochorenie aspoň raz prekonala. Vaginálna mykóza sa dá rýchlo a spoľahlivo liečiť a nie je dôvodom na obavy.
Ako dlho trvá liečba vaginálnej mykózy?
Trvanie ochorenia je zvyčajne 3-5 dní. Medzi počiatočnou infekciou a následným ochorením môžu byť rozdiely. Je dôležité, aby sa lieky užívali tak dlho, ako je uvedené na recepte.
Môže vaginálna mykóza zmiznúť sama?
Vaginálna mykóza môže niekedy zmiznúť sama. Potom je však potrebné venovať osobitnú pozornosť tomu, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu huby. Preto je potrebné venovať osobitnú pozornosť hygiene. Keďže sa huba môže v priebehu niekoľkých dní výrazne rozmnožiť, odporúča sa rýchla liečba.
Je pri vaginálnej mykóze potrebný lekár?
Vo všeobecnosti nie je potrebné navštíviť lekára kvôli vaginálnej mykóze. V nasledujúcich prípadoch by sa nemalo upustiť od návštevy gynekológa:
- Ak príznaky vaginálnej plesne nie sú jasné.
- Ak ste tehotná.
- Príznaky sa napriek domácim prostriedkom nezlepšili po troch dňoch.
- Chronická vaginálna mykóza sa vyskytuje viac ako štyrikrát ročne.
- Objavujú sa ďalšie príznaky, ako je horúčka, silná bolesť a krvavý moč.
- Ste mladšia ako 18 rokov.
Ako sa lieči vaginálna mykóza?
Liečba vaginálnej mykózy sa takmer výlučne vykonáva liekmi proti hubám, tzv. antimykotikami. Často sa vaginálna mykóza dá liečiť rýchlo. Ak je však vaginálna mykóza príznakom iných ochorení alebo ak je chronická, mal by sa po konzultácii s lekárom zvoliť komplexný prístup.
Čo pomáha proti vaginálnej mykóze?
Antimykotiká ničia huby, a tým liečia vaginálnu mykózu. Účinné látky antimykotík napádajú bunkovú membránu kvasinkových húb a perforujú ju alebo bránia tvorbe zložky bunkovej membrány. Narušenie bunkovej membrány spôsobuje usmrtenie kvasinkových húb.
Ktoré vaginálne plesňové prostriedky fungujú najlepšie?
Bežnou účinnou látkou na kvasinky Candida je nystatín s účinnosťou 80 %. Imidazol klotrimazol je účinný proti všetkým typom kvasinkových húb. Účinné látky sú dostupné v nasledujúcich formách:
- Lokálne antimykotiká: Vaginálne tablety, čapíky, krémy.
- Systémové antimykotiká: Tablety, perorálne
Lokálne pôsobiace lieky proti vaginálnej mykóze často postačujú na liečbu ochorenia. Nezaťažujú organizmus, pretože sa aplikujú regionálne. V prípade závažného napadnutia sa liečba proti vaginálnej mykóze vykonáva prostredníctvom systémového podávania tabliet, ktoré sa užívajú perorálne.
Môžem na vaginálnu mykózu používať voľnopredajné lieky?
Lieky na vaginálnu mykózu sú dostupné bez lekárskeho predpisu v lekárni. Ide o antimykotiká na lokálnu aplikáciu, napríklad krémy alebo vaginálne tablety. Ak si závažné príznaky vyžadujú perorálne tablety, tie musí predpísať lekár. Tieto lieky sú dostupné len na lekársky predpis.
Aké vedľajšie účinky môžu spôsobiť antimykotiká?
Lokálne aplikované antimykotiká spôsobujú vedľajšie účinky len v oblasti aplikácie. Tie môžu zahŕňať podráždenie kože a dokonca pálenie a svrbenie. Systémové látky, ktoré sa užívajú perorálne, môžu viesť k fyzickým ťažkostiam. V závislosti od účinnej látky k nim patrí podráždenie kože, gastrointestinálne ťažkosti a bolesti hlavy a v zriedkavých prípadoch zvýšené hodnoty pečene. Preto sa systémové antimykotiká nesmú užívať počas tehotenstva.
Ako sa lieči vaginálna mykóza počas tehotenstva?
Vaginálna mykóza sa častejšie vyskytuje počas tehotenstva v dôsledku hormonálnych zmien. Počas pôrodu sa vaginálne plesne môžu dostať do tela dieťaťa cez ústa. Novorodenci nemajú dostatočnú obranyschopnosť proti plesňovej infekcii a musia byť liečení antimykotikami ihneď po narodení. U predčasne narodených detí s hmotnosťou pod 1 500 gramov môže byť plesňová infekcia dokonca život ohrozujúca. Okrem toho existujú náznaky, že vaginálna mykóza môže vyvolať predčasný pôrod. Preto by sa vaginálna mykóza mala liečiť počas tehotenstva. Od 34. týždňa by mali tehotné ženy absolvovať preventívnu prehliadku na vaginálnu mykózu. Lokálne antimykotiká, ako je imidazol, sa počas tehotenstva považujú za bezpečné. Napriek tomu je nevyhnutné poradiť sa s gynekológom pred použitím akéhokoľvek lieku počas tehotenstva.
Čo treba vziať do úvahy pri užívaní antimykotík?
Prvé príznaky sa rýchlo zmiernia antimykotikami. Avšak aj keď sa neobjavia žiadne príznaky, lieky sa musia používať až do konca odporúčaného času aplikácie. Ak sa doba používania skráti, spóry húb, ktoré sú stále prítomné, môžu rýchlo spôsobiť nové napadnutie.
Môžu domáce prostriedky pomôcť pri vaginálnej mykóze?
Len málo domácich prostriedkov môže skutočne bojovať vaginálne huby, pretože neobsahujú antimykotiká. Iné domáce prostriedky nie sú vhodné na použitie vo vagíne, pretože môžu spôsobiť podráždenie a alergie. Niektoré látky však môžu byť podporné pri liečbe príznakov vaginálnej plesne. Harmanček ako sedací kúpeľ zmierňuje príznaky vďaka protizápalovým a upokojujúcim látkam. [Čarodejnica\]\(/witch hazel/) ako sedací kúpeľ alebo krém veľmi dobre pomáha odstrániť svrbenie. Chlebový likér a iné domáce prostriedky, ktoré posilňujú obranyschopnosť organizmu, podporujú liečebnú kúru.
Ako baktérie mliečneho kvasenia pomáhajú proti vaginálnej mykóze?
Kyselina mliečna je v pošve neustále prítomná a je zodpovedná za kyslé prostredie. Pri vyváženej hodnote pH v pošve sa cudzorodé baktérie a plesne môžu len ťažko množiť. Ak sa táto klíma v pošve naruší, vznikajú infekcie. Liečba baktériami mliečneho kvasenia pomáha obnoviť vaginálne prostredie počas infekcie a urýchľuje tak hojenie. Baktérie mliečneho kvasenia sa môžu používať aj na prevenciu vaginálnej mykózy. Na tento účel by sa mali používať baktérie mliečneho kvasenia z lekárne. Jogurt, ktorý sa často odporúča ako domáci liek, nie je vhodný na liečbu. Obsahuje prísady, ktoré môžu spôsobiť ďalšie infekcie.
Čo treba zvážiť pri sexe s vaginálnou mykózou?
Počas sexu sa môžu na partnera preniesť vaginálne plesne. Aj keď partner nie je nakazený a zostáva bez príznakov, spóry plesní sa môžu nachádzať na jeho penise pod predkožkou. Počas infekcie vaginálnou mykózou sa preto treba vyhnúť pohlavnému styku. Určitú ochranu pred kvasinkovou hubou poskytuje prípadne kondóm. Vzhľadom na inkubačnú dobu by sa mal partner počas nechráneného pohlavného styku vždy vyšetriť. Aby sa zabránilo opätovnej infekcii ženy, infekcie u mužského partnera sa musia liečiť.
Ako sa lieči vaginálna mykóza počas obdobia?
Vaginálne čapíky a perorálne tablety proti vaginálnej mykóze sa môžu bez problémov používať aj počas obdobia. Vyhnite sa používaniu nepriedušných vložiek alebo nohavičiek, aby ste zabránili prehriatiu kože. Tampóny sú tiež nevhodné pre vaginálne čapíky a vaginálne tablety, pretože bránia účinku.
Čo podporuje hojenie vaginálnej mykózy?
Okrem lekárskeho ošetrenia treba počas infekcie venovať osobitnú pozornosť hygiene. Pomôžu vám nasledujúce opatrenia:
- Bielizeň a uteráky perte pri teplote najmenej 70 °C, aby ste zničili huby a spóry.
- Skráťte si ochlpenie, aby ste zabránili hromadeniu vlhkosti vo vagíne.
- Vymieňajte si spodnú bielizeň dvakrát denne
- Nezdieľajte uteráky s viac ako jednou osobou
Čo sa stane s vaginálnou mykózou bez liečby?
Ak sa vaginálna mykóza nelieči, kvasinkové huby sa môžu v krátkom čase rozšíriť. Nerozmnožuje sa len v pošve a nezvyšuje tam príznaky. Huba sa môže rozšíriť aj do susedných oblastí, napríklad do análnej oblasti. To spôsobuje bolestivé príznaky.
Prečo sa vaginálna mykóza stále vracia?
Ak sa vaginálna mykóza vráti viac ako trikrát, nazýva sa chronická. Tá postihuje približne 5 - 10 % žien, ktoré boli nakazené kvasinkovou hubou. Ak sa nezastaví priaznivá príčina plesňovej infekcie, ako je fajčenie, stres, cukrovka, užívanie antibiotík, infekcia sa môže opakovať znova a znova. Rovnako môžu byť prítomné aj iné zdroje infekcie s plesňovou nákazou, ako je ústna dutina, črevá, ochlpenie. Môže to postihnúť ženu aj jej partnera. Ak sa vaginálna mykóza stále opakuje, treba sa v každom prípade poradiť s lekárom. Lekár vám môže pomôcť nájsť príčinu. Lekárske výtery ženy a jej partnera môžu odhaliť skryté plesňové infekcie.
Prevencia vaginálnej mykózy
Je dôležité nielen predchádzať vaginálnym hubám počas tehotenstva. Najmä pri užívaní antibiotík sa tak dá predísť vaginálnej mykóze. Najdôležitejšie pritom je, aby sa vaginálna mykóza zbytočne nerozširovala a nemala chronický priebeh.
Ako môžete zabrániť vaginálnej mykóze?
Metódy prevencie vaginálnej mykózy tiež pomáhajú podporiť proces hojenia. Je potrebné zvážiť len niekoľko bodov:
- Bielizeň perte pri teplote minimálne 60 °C.
- Spodná bielizeň by mala byť vyrobená z bavlny šetrnej k pokožke, aby sa v nej nehromadilo teplo ani vlhkosť.
- Používajte vzduchopriepustné nohavičkové vložky a tampóny bez plastových lepiacich prúžkov.
- Na intímnu očistu používajte hlavne vodu. V prípade potreby by sa mali zvoliť umývacie mlieka bez mydla s neutrálnym pH.
- Po očistení pokožku v intímnej oblasti dôkladne osušte.
Ako možno zabrániť vaginálnej mykóze pomocou antibiotík?
Ak máte sklon k vaginálnym hubám, pred liečbou antibiotikami sa poraďte s lekárom. Najmä dlhodobo užívané antibiotiká zvyšujú riziko plesňovej infekcie. V prípade chronickej vaginálnej mykózy by sa mal zvoliť rýchlo pôsobiaci liek. Prípadne je možné diskutovať o profylaktickej liečbe vaginálnej mykózy, napríklad baktériami mliečneho kvasenia.
Ako sa dá predchádzať vaginálnej suchosti?
Suchosť pošvy je často spôsobená aj hormonálnymi zmenami. Prostredie pošvy, a tým aj ochranná sliznica, je narušené. Suchá sliznica nie je bariérou proti plesniam a baktériám. Osvedčené domáce prostriedky, ako sú vilín, olivový olej alebo hydratačné krémy, chránia intímnu oblasť a dodávajú jej vlhkosť.