Kožná vyrážka je bežné dermatologické ochorenie s veľmi rozmanitými príčinami. Charakterizujú ju červené škvrny alebo pľuzgiere na koži so silným svrbením. Náhla kožná vyrážka sa môže vyskytnúť po celom tele u dospelých aj detí a môže dokonca spôsobiť pálenie a bolesť.
Aké sú príznaky kožnej vyrážky?
Vyrážka je viditeľná zmena na koži. Tá sa môže prejavovať rôznymi príznakmi v závislosti od príčiny a typu vyrážky. Bežné príznaky, ktoré môžu sprevádzať kožné vyrážky, sú:
- Začervenanie: Pri výskyte vyrážky má postihnutá oblasť kože zvyčajne červené škvrny.
- Svrbenie: Častým príznakom kožných vyrážok je [svrbenie\] \(/pruritus/).
- Bolesť alebo pálenie: V niektorých prípadoch môže vyrážky sprevádzať bolesť alebo pocit pálenia.
- Zdvihnuté škvrny alebo pľuzgiere: Vyrážky sa môžu prejavovať ako vyvýšené škvrny, pľuzgiere alebo pľuzgiere na koži. Veľkosť, tvar a štruktúra sa môžu líšiť v závislosti od typu vyrážky.
- Šupinatenie: Niektoré vyrážky môžu spôsobiť odlupovanie alebo olupovanie kože.
- Opuch: V niektorých prípadoch môže postihnuté miesto opuchnúť, čo má za následok zväčšenie objemu alebo zhrubnutie kože.
- Citlivosť: Koža môže byť citlivá na dotyk alebo tlak.
Aké sú rôzne formy kožnej vyrážky?
Kožná vyrážka je všeobecný pojem označujúci akúkoľvek patologickú zmenu kože. Pod tento všeobecný pojem spadajú rôzne formy, ako napr:
- Ekzém: [Ekzém]() je špecifický typ kožnej vyrážky, ktorý sa prejavuje zápalovými zmenami na koži. Je to chronické ochorenie, ktoré sa prejavuje červenými, svrbivými, šupinatými a niekedy plačúcimi kožnými léziami.
- Exantém: Ide o charakteristický znak systémového ochorenia alebo reakcie na lieky. Vyrážka sa zvyčajne objaví náhle a na veľkej ploche kože. Môže mať rôzne formy vrátane škvŕn, papúl, pustúl alebo pľuzgierov.
- Žihľavka: Akútne alebo chronické kožné ochorenie známe ako žihľavka. Vyznačuje sa náhlou vyrážkou v podobe svrbivých, vyvýšených, červených škvŕn. Postihnuté oblasti kože často pripomínajú následky kontaktu so žihľavou, odtiaľ pochádza názov "žihľavka".
Vyskytuje sa svrbenie vždy pri kožnej vyrážke?
Svrbenie je typickým príznakom, ktorý je veľmi častý pri kožných vyrážkach. Môže sa pohybovať od mierneho škrabania až po intenzívne, neznesiteľné svrbenie. Škrabanie je riadené mozgom ako reakcia na [svrbenie\] \(/pruritus/). V prvom momente to môže viesť k zmierneniu nepríjemných pocitov. Zároveň však škrabanie spôsobuje ďalšie podráždenie kože a môže viesť k zápalu. Preto je potrebné sa škrabaniu vyhýbať.
Aké sú príčiny kožnej vyrážky?
Príčiny kožnej vyrážky môžu byť veľmi rozmanité. Okrem kontaktu kože s vyvolávajúcimi látkami môžu zmeny na koži vyvolať aj choroby. Tvar a umiestnenie vyrážky často napovie o príčine.
Čo môže spôsobiť kožnú vyrážku?
Existuje mnoho rôznych príčin kožných vyrážok. Medzi najčastejšie spúšťače patria alergické reakcie, infekcie a kožné ochorenia.
- Alergické reakcie: Alergie na niektoré potraviny, lieky, chlpy domácich zvierat alebo chemikálie môžu spôsobiť alergické kožné vyrážky. Príkladom je žihľavka po uštipnutí hmyzom alebo alergická kontaktná dermatitída z niklových šperkov.
- Infekcie: Vírusové infekcie, ako sú ovčie kiahne, osýpky, rubeola, šarlach alebo herpes, často spôsobujú kožné vyrážky. Podobne aj bakteriálne infekcie, ako je borelióza alebo syfilis, môžu spôsobiť vyrážku.
- Kožné infekcie: Kožné infekcie spôsobené hubami, baktériami, vírusmi alebo parazitmi spôsobujú rôzne kožné vyrážky. Bežným patogénom je kvasinka Candida, ktorá môže spôsobiť múčnatku. Ak sa baktérie, napríklad streptokoky, dostanú do hornej vrstvy domu, môžu spôsobiť zápal s kožnou vyrážkou. Parazity, ako sú roztoče pri svrabe alebo kraby vo vlasatých oblastiach, tiež spôsobujú reakciu kože so začervenaním a svrbením.
- Kožné ochorenia: Rôzne kožné ochorenia, ako je neurodermatitída, psoriáza, rosacea alebo akné, môžu spôsobiť kožné vyrážky. Tie sa začínajú náhle exantémom a šíria sa po povrchu kože.
- Lieky: Fotoalergická reakcia sa môže objaviť pri užívaní niektorých liekov. K nej dochádza pri súčasnom kontakte so slnečným svetlom alebo UV žiarením počas užívania lieku. Medzi potenciálne pôvodcov fotoalergických vyrážok patria: Antibiotiká, antikoagulanciá, kortizónové lieky a diuretiká.
- Autoimunitné ochorenia: Niektoré autoimunitné ochorenia, ako napríklad lupus erythematosus alebo dermatomyozitída, môžu byť spojené s vyrážkami.
- Dedičná predispozícia: V niektorých prípadoch sú kožné vyrážky vyvolané dedičnými ochoreniami, ako je Reiterova choroba, stredomorská horúčka alebo metabolické ochorenie porfýria.
- Slnečné žiarenie: Vystavenie slnečnému žiareniu môže spôsobiť kožné vyrážky, napríklad alergiu na slnko (polymorfnú svetelnú dermatózu).
- Stres: Počas stresových fáz života alebo psychického vypätia sa u ľudí môžu objaviť svrbivé kožné vyrážky, stresové pupienky, ekzémy a dokonca neurodermatitída.
Aké sú príčiny kožnej vyrážky u detí?
U detí môžu vyrážku spôsobiť ďalšie faktory. Medzi ne patria:
- Táto vyrážka sa vyskytuje v oblasti plienok a je rozpoznateľná podľa jasne červených oblastí kože. Je spôsobená kontaktom citlivej pokožky dieťaťa s močom a stolicou. Ďalšou príčinou plienkového ekzému môže byť infekcia kvasinkami Candida. V tomto prípade sa na začervenanej pokožke tvoria ďalšie pľuzgieriky.
- Seboroická dermatitída: Toto ochorenie sa u detí zvyčajne vyskytuje ako takzvaná "kolíska". Vyrážka sa u dojčiat a malých detí zvyčajne prejavuje ako žltkasté šupinky na pokožke hlavy.
- Atopická dermatitída: Ide o chronické zápalové ochorenie kože, ktoré sa vyskytuje najmä u detí. Je spôsobené genetickou poruchou imunitného systému, pri ktorej je narušená kožná bariéra.
- Vírusové infekcie: Vírusové infekcie, ktoré spôsobujú vyrážku, sú častejšie u detí.
Ak sa kožné vyrážky objavia u dojčiat a detí, odporúča sa návšteva lekára. Lekár zistí príčinu a začne liečbu.
Môže infekcia liekom Corona spôsobiť kožnú vyrážku?
V niektorých prípadoch infekcia koronavírusom SARS-CoV-2 spôsobuje reakciu kože. Na rôznych častiach tela sa potom objavia pľuzgiere, pustuly alebo začervenanie. Kožná vyrážka sa môže objaviť aj bezprostredne po infekcii koronavirou. Kožná reakcia však nie je hlavným príznakom, a preto neznamená infekciu.
Ako sa lieči vyrážka?
Liečba vyrážky závisí od príčiny a typu vyrážky. Preto je identifikácia vyvolávajúcej príčiny mimoriadne dôležitá. Ak je vyrážka spôsobená známou alergiou, zvyčajne sa dá rýchlo odstrániť vyhýbaním sa spúšťaču. Ak existujú iné príčiny, mali by sa liečiť špecificky. Na zmiernenie príznakov je často užitočná ďalšia liečba vyrážky.
Aké lieky pomáhajú pri kožnej vyrážke?
Typ farmakologickej liečby závisí od príčiny a závažnosti ochorenia. Okrem liečby príčin sa liečba zameriava na zlepšenie príznakov.
- Boj proti patogénom: Proti infekciám spôsobeným baktériami, vírusmi alebo hubami sa bojuje vhodnými liekmi, ako sú antibiotiká, antivirotiká alebo antimykotiká. Ak vyrážku spôsobujú roztoče, mala by sa okamžite začať liečba schválenými insekticídmi na svrab.
- Lokálna liečba: V závislosti od typu vyrážky sa na zmiernenie zápalu a svrbenia môže použiť liečba kortikosteroidnými krémami alebo masťami. Pri alergických reakciách môžu antihistaminiká zmierniť zápal, a tým aj svrbenie.
- Systémové lieky: V niektorých prípadoch si závažná alebo dlhotrvajúca vyrážka môže vyžadovať perorálne užívanie protizápalových, protialergických liekov. Patria medzi ne tablety s kortikosteroidmi a antihistaminikami, ktoré zároveň potláčajú imunitný systém.
Tieto lieky môžu spôsobiť nežiaduce vedľajšie účinky. Preto by sa mali užívať len po konzultácii s ošetrujúcim lekárom.
Aké opatrenia podporujú hojenie kožnej vyrážky?
Okrem špecifickej liečby príčin vyrážky môžu pacienti podporiť proces hojenia svojím správaním. To zahŕňa opatrenia, ako sú napr:
- Vyhýbanie sa dráždivým látkam: Na podporu hojenia a zabránenie ďalšiemu podráždeniu je potrebné vyhýbať sa možným dráždivým látkam, ako sú agresívne čistiace prostriedky a vonné látky.
- Pohodlné oblečenie: Oblečenie z priedušných prírodných tkanín, ako je bavlna, umožňuje prístup vzduchu k pokožke a podporuje tak hojenie. Oblečenie by malo byť zároveň voľné a nemalo by sa pri pohybe odierať alebo trieť o pokožku.
- Zvlhčovanie a upokojovanie: Pri suchých vyrážkach je užitočné pravidelné používanie zvlhčujúcich krémov alebo pleťových mliek. Tým sa pokožka upokojí a zabráni sa jej dehydratácii.
- Relaxačné techniky: Pri vyrážkach spôsobených stresom môžu často pomôcť relaxačné techniky, ako je joga alebo autogénny tréning.
Čo pomáha proti svrbeniu?
Je ťažké potlačiť túžbu poškriabať sa. Napriek tomu by sa toho mali chorí zdržať, ak je to možné, aby sa vyhli infekciám. Prípadne sa postihnutého miesta možno jemne dotýkať alebo ho hladiť.
Cielená liečba svrbenia je prospešná. Na tento účel sa ako mimoriadne účinná osvedčila čarodejnica, známa aj ako vilín. Táto liečivá rastlina sa tradične používa na zmiernenie svrbenia a podráždenia kože. Čarodejnica obsahuje sťahujúce látky. Tie sťahujú pokožku a sťahujú cievy. Tým sa znižuje svrbenie. Okrem toho triesloviny a flavonoidy v čarodejnici pôsobia protizápalovo a upokojujú pokožku. To môže dodatočne zmierniť svrbenie a znížiť nepríjemné pocity. Čarodejnica sa často používa vo forme čarodejníckej vody, výťažku z čarodejnice alebo krémov z čarodejnice. Pred použitím čarodejníckej liesky sa uistite, že sa nevyskytli žiadne alergické reakcie.
Aké domáce prostriedky pomáhajú pri kožnej vyrážke?
Pri liečbe vyrážky môžu pomôcť aj niektoré domáce prostriedky na zmiernenie nepríjemných pocitov. Dôležité domáce prostriedky, ktoré pomáhajú pri liečbe, sú:
- Chladivé obklady: Chladivé obklady môžu zmierniť svrbenie a zápal. Obklady by mali byť chladné, ale nie ľadové, aby nedošlo k ďalšiemu podráždeniu pokožky.
- Ovsená kaša: Kúpeľ v ovsenej kaši môže pomôcť zmierniť svrbenie a upokojiť pokožku. Na tento účel sa mleté ovsené vločky vložia do vrecka prepúšťajúceho vodu. Ten zostáva počas kúpeľa vo vode. Prípadne sa namočené ovsené vločky môžu použiť na jemné potieranie postihnutej pokožky.
- Prírodné oleje: Prírodné oleje, ako je kokosový olej, mandľový olej alebo olej z pupalky dvojročnej, sa môžu nanášať na pokožku, aby sa zvlhčila a zmiernil zápal. Účinok je optimálny, ak sa oleje aplikujú na vlhkú pokožku.
- Aloe vera: Gél z aloe vera má upokojujúce a protizápalové vlastnosti. Čerstvý gél z aloe vera alebo prírodný krém z aloe vera nanášajte na postihnutú oblasť pokožky niekoľkokrát denne.
- Harmančekový čaj: Harmančekový čaj môže mať protizápalové a upokojujúce vlastnosti. Obklady sa namáčajú do čaju a potom sa vyciciavajú.
Domáce prostriedky nemusia liečiť základnú príčinu vyrážky. Ak vyrážka pretrváva, zhoršuje sa alebo ju sprevádzajú iné príznaky, odporúča sa navštíviť lekára, ktorý stanoví presnú diagnózu a odporučí vhodnú liečbu.